Günümüzde sıkışan binalar dairelerin de oldukça küçük olmasına sebep oluyor. Gün geçtikçe geniş odalı daireler lüks haline dönüyor. Bu daireleri kullanırken eşyaların yerleşimi oldukça önemli hale geliyor çünkü bu sayede dar alanlardan tasarruf edip odaları daha rahat kullanmak mümkün hale geliyor.

Mobilya seçiminden perde seçimine, paravan kullanımından loft tarzı dekor yaratmaya kadar çok sayıda öneriyi sizler için hazırladık. Böylece küçük metrekareli odalarınızı olabildiğince geniş kullanmanın yollarını, odaları olduğundan büyük ve ferah göstermeye yardımcı olacak tüyoları sizler için derledik.

Mobilya seçiminde minimallik

Küçük metrekareli dairelerde odaların yerleşiminde yer kazanmak oldukça önemli. Bunun için mobilya seçiminde minimal çizgiler taşıyan mobilyalar tercih etmelisiniz. Bu dairelerde geniş orta sehpalar kullanmak dezavantajlı olabilir. Bunun yerine sehpadan masaya dönüşen sehpalar yer kazanmak adına daha iyi olabilir. Küçük odalı dairelerin yerleşiminde yere dik yerleştirilen mobilyalar ve eşyalar yerine duvara asılanları tercih etmelisiniz. Mesela uzun bir kitaplık yerine duvara asılan kitaplıklar odanızda kendinize yer açmanıza yardım edebilir. Bunun yanında katlanabilir mobilyaların altına, üstüne eşyalarınızı yerleştirme şansı ile kendinize yaşam alanı açabilirsiniz.

Paravanlar

Küçük ölçekli daireler özellikle de stüdyo tipi evler için oda kullanacağını şık paravanlar duvar gibi işlev görebilir. Artık paravanlar oldukça çeşitli ve dekoratif, mutlaka zevkinize uygun bir paravan bulacaksınız. Stüdyo tipi daireler dışında yatak odanızda paravan tercih etmek hem şıklık hem fonksiyonellik katabilir. Mesela yatak odanızda giyinme odası gibi bir bölüm ayırmak isterseniz bu yöntem işinize yarayabilir. Ayrıca çalışma alanı ve dinlenme alanınızı ayıracak kadar geniş bir alana sahip değilseniz uygun bir paravan hem bu ayırma işlevini görür hem de çalışma yaparken odaklanmanızı kolaylaştırır.

Işıklandırma

Küçük dairelerde kullanım alanlarının, mesela salonda koltuklar ve yemek alanının, ayrılması konusunda yeterli alan olmadığında bu duruma farklı ışıklandırma sistemi yardımcı olabilir. Yemek masasının yanında koyacağınız bir lambader ya da masanın üstüne koyacağınız sarkıtlar özellikle misafirlerinizi ağırlarken ayrı bir yemek odası illüzyonu yaratabilir. Salonunuzun diğer bölümüne yani dinlenme, oturma alanına da farklı bir ışık sistemi ayarlayıp dinlenmeye geçince de onu aktif kılabilirsiniz.

Halılar, koltuklar perdeler

Dar alanlarda halılar zemin üzerinden bölüm ayırıcı niteliğe sahip, genellikle. Halılar yemek alanının yerini, koridoru, çalışma alanını belirleyen etkiye sahip olabilir, siz öyle tercih ederseniz. Böylece fazla çabaya gerek kalmadan hem zeminde bölme etkisi hem de farklı oda etkisini çabasızca vermiş olursunuz. Bunun yanında koltuklarınızın yerleşiminde de odayı bölen, sınırları belli eden bir etki mümkün. Özellikle L tipi koltuklar aslında bunun için tercih edilebiliyor. Ama bu tip koltuklardan tercih etmeseniz bile odanızda ikili, üçlü koltukları sınır olarak kullanabilirsiniz. Böylece koltukların arkasında kalan alanı yemek odası, çocuğunuz için oyun alanı gibi kullanmanız mümkün. Ayrıca odada bölüm yaratmak ya da odaları ayırmak için perde kullanmak da oldukça hoş bir görüntü yakalamanıza yardımcı olabilir. Küçük salonları daha büyük göstermenin yollarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Depolama çözümleri

Küçük dairelerde de atıl kalan eşyaların ya da dolap çekmece gibi yerlerde durması gereken eşyaların saklanması için yer açmak tabii ki çok önemli. Yeni nesil mobilya tasarımlarında katlanabilir yataklar, duvara asılan dolaplar aynı anda birden fazla işlevi yerine getirmenize yardımcı oluyor. Bunun için büyük marketler bulabileceğiniz sepetler, hasırlar, kutular da size yardımcı olabilir. Boş, ahşap ya da metal rafınız olsa bile rafları kutularla, sepetlerle doldurabilirsiniz. Böylece elinizin altında dolap, çekmece etkisi olacaktır.

Minimal objeler ve açık renk dekorasyon

Küçük dairelerde pencereden gelen gün ışığından olabildiğince faydalanmak önemli. Bu tip dairelerin aydınlık olması olduğundan geniş görünmesini sağlayacaktır. Dekorasyon konusunda minimal objeler hem kalabalık hem dar etkiyi engelleyecektir. Sadelik her zaman olduğu gibi geniş, ferah bir etki yaratacaktır. Bunun yanında duvar boyası, mobilya seçimi, perde seçimi gibi konularda açık renk seçimler yapmak faydalı olacaktır.