Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız LED aydınlatma sadece dış mekanlar, AVM’ler ve ofis ortamlarında değil evlerimizde de tercih edilmeye başlandı. LED kelime anlamı olarak Light Emitting Diode yani Işık Yayan Diyot’un baş harflerinin kısaltılmışıdır.

LED aydınlatmalar her ne kadar yeni bir tür olarak bilinse de aslında uzun süredir kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte bu aydınlatma türündeki ürünlerin ısınma sorunları çözülmüş ve kullanımı daha yaygın bir hale gelmiştir. Klasik aydınlatmalara göre çok daha tasarruflu ve uzun ömürlü olduğu için tercih edilmesi artmıştır.

Hem ekonomik hem şık

Kuşkusuz ki ev dekorasyonunda mobilya, aksesuar ve tekstil ürünlerinin etkisi olduğu kadar aydınlatma da çok önemli bir unsurdur. Aydınlatmanın iyi olmadığı, yanlış aydınlatma ürünlerinin kullanıldığı bir evde mobilyalarınızı ne kadar özenle seçerseniz seçin, istediğiniz etkiyi oluşturmanız pek mümkün değildir. Bu yüzden ortama uygun doğru aydınlatma türünü seçmeye çalışmanız ve eşyalarınızla uyum içerisinde olmasına özen göstermeniz en doğrusu olacaktır. Son yıllarda dış mekanlarda, sanayide, otellerde kısacası ev dışında daha sık görmeye alıştığımız LED aydınlatma türünün günümüzde evlerde de kullanılmaya başlandığını görüyoruz. LED aydınlatmaların tercih edilmesi için farkı sebepler var ancak en önemlisi ekonomik olması ikinci önemli tercih nedeni ise ev dekorasyonuna katkıda bulunmasıdır.

Peki, hem şıklık hem de tasarruf sağlayan LED ürünlerden nasıl yararlanacaksınız? Ev dekorasyonunda LED kullanma konusunda kendinizi sınırlamayın. Salon, çocuk odası, banyo, mutfak, ebeveyn odası kısacası akla gelebilecek her yerde kullanmanız mümkün.

Nerelerde kullanabilirsiniz?

  1. Çocuğunuzun odasında çalışma masasının ışığı olarak LED tercih edebilirsiniz. Böylece hem ekonomik hem de verimli bir çalışma ortamı meydana gelecektir.
  2. Salonunuzda sizin için değerli olan objeleri, tabloları LED aydınlatma ile ön plana çıkarabilirsiniz.  Örneğin duvarda asılı olan tablonuzun üst kısmına yerleştirilen aplik, LED panel ya da masada duran biblonuzu vurgulayan küçük bir LED masa lambası…
  3. Mutfağınızda ocak üstü aydınlatması ya da dolap içlerinin aydınlatılması için LED çok iyi bir alternatif olacaktır.
  4. Evinizin girişinde portmanto ya da ayakkabılığınızı da LED ile aydınlatabilirsiniz. Ayrıca girişte tavana yerleştirilen ve farklı renklerde ışık veren LED‘ler sayesinde konuklarınıza şık bir karşılama ortamı sunmanız mümkün.
  5. Salondaki yemek masanızı, büfenizi, vitrininizi içerden ve alttan LED ışık vererek daha şık ve ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz.
  6. Evinizde merdiven varsa merdivenlerin arasına LED aydınlatmalar yerleştirerek daha hoş bir ortam meydana getirebilirsiniz.
  7. Banyolar için uygun yapıda LED ışık kaynağı sağlayan lambalar iyi bir seçimdir. LED ışık kaynakları banyolarda enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz aynı zamanda iyi bir aydınlatma ile makyaj yaparken, diş fırçalarken ya da tıraş olurken kolaylık sağlar.
  8. Yüksek tavanlı bir eviniz varsa ya da avizeleriniz ampul değişimi konusunda sizi zorluyorsa LED ampuller de sizin için oldukça idealdir. Üstelik uzun ömürlü olan bu aydınlatma ürünleri sayesinde 10 yıla yakın aynı ampulü kullanabilirsiniz. Öte yandan eğer alçak tavanlı bir salona sahipseniz, sarkan avizeler yerine tavana sabitlenen LED ışık kaynakları sayesinde daha yüksek tavanlı bir görünüm ve ferah bir ortam sağlamış olursunuz.