Salonunuz veya oturma odanız sıkışık, dar ve karmaşık görünüyorsa, bu alanlarda vakit geçirmek hoş bir deneyim olmaktan çıkar. Öte yandan salonlar ve oturma odaları, gün içinde birçok amaç için kullanılan yaşam alanlarımız. Günün yorgunluğunu attığımız, misafir ağırladığımız, bazı çocukların ders çalışmak için tercih ettiği, yemek odası olarak da kullanılan salonlarda ferah bir his yaşamayı herkes ister. Salonunuz küçükse ve dağınıklık ön plana çıktıysa, geniş bir görüntü sağlamak için ipuçlarımıza göz atın.

Işığın sel gibi içeriye akmasını sağlayın

Eğer salonunuzda doğal ışıktan bolca faydalanma şansınız varsa, koyu perdelerle kapatmadan önce biraz düşünün. Doğal ışık alan bir salonunuz varsa, içeri süzülen ışık mekânı daha ferah ve açık gösterir. Özellikle güneye bakan evlerde gün ışığının yaz aylarındaki ısıtıcı etkisinden dolayı koyu renk perdeler tercih edilebilir. Ancak gün ışığının olumlu etkisinden faydalanmayı da göz ardı etmemek gerekir. Bunun için ince tül perdeler işinizi görür. Geniş pencereleriniz ve bolca güneş ışığınız yoksa bile, ince tül perdeler kullanarak ışıktan maksimum derecede faydalanmaya çalışın. Tül perde kullanmak, ince ve saydam yapısıyla ışığı içeri almanın en kolay yoludur. Tül inceldikçe, içeri alacağı ışık fazlalaşır.

Ölçülerle oynayın

Küçük bir mekânda büyük bir ifade tarzı yapmaktan çekinmeyin. Küçük mekanlarda yapılan değişiklikler daha çok göze çarpar. Bu sebeple, iyi bir dekorasyon hamlesinin büyük bir etkisi olacağını hesaba katın. Öncelikle, kalabalık ve eşya yığının olduğu bir görüntü varsa bundan kurtulmak için adım atın. Çarpıcı bir dekorasyon hamlesi, küçük mekanlarda da yapılabilir. Alanı daraltmayacak iddialı bir parça ile küçük mekanları sıradan görüntülerinden kurtarabilirsiniz. Odanızda mobilyaların yerleşiminden eminseniz, alanı kalabalık ve sıkışık gösteren irili ufaklı eşyaları azaltmayı deneyin. Ardından tek bir gösterişli avize veya tek bir duvara çok geniş ebatlarda sade bir tablo yerleştirin. Modern ve sade görünümlü odanızda kristal avize, varaklı tablo gibi ilgi çekici, tezatlık yaratan objeleri kullanmaktan çekinmeyin. Gösterişsiz, sade, iddiasız bir oturma odası veya salonunuz varsa tek bir dikkat çekici obje ile çarpıcı bir görüntü elde etmek kolay.

Büyük bir halı kullanın

Büyük bir halı seçmek bir odayı daha geniş göstermenin en kolay yollarından biridir. Halının cesur ve göz alıcı bir deseni olsa bile, bu etki pek değişmez. Küçük halılar zeminin görüntüsünde kesintiye sebep olarak mekânı daha küçük gösterebilir. Ancak desenli bile olsa, tek parça büyük bir halı kullanmak odada kesinlikle daha geniş bir görüntü sağlar. Büyük halı aynı zamanda kullanım alanlarınızı netleştirmeniz ve odanın geri kalanında ne yapacağınızı belirlemeniz için iyi bir sınır çizer. Tek bir köşe koltuğu kullanmak ve diğer oturma alanları için kolçaklı sandalye gibi daha küçük ürünler kullanmak da küçük salonlar için en bilinen çözümlerden biridir.

Sıcak ve rahat bir görüntü

Küçük bir odanın belki de en cazip tarafı, sıcak ve samimi bir his vermesidir. Salonunuz veya oturma odanız küçükse, bunu güçlü tarafı olarak ön plana çıkarın ve küçüklüğün bir problem olarak görünmesinin önüne geçin. Mekanınızın çekici, sıcak ve samimi görünmesini sağlamak, onun sıkışıklık hissi vermesini önler. Samimi bir görüntü için sevimli eşyalar kullanmaktan çekinmeyin. Kırlent, koltuk örtüsü veya halılarda yumuşak dokular ve pelüşler bu hissi sağlar. Eşyaların fonksiyonel malzemelerden seçilmesi de sıcaklık görüntüsü verir. Örgü yastık kılıfları gibi…

Duvar ve tavanda aynı rengi kullanmak

Salonunuzun dar görüntüsünden bunaldığınızda, atabileceğiniz ilk adım duvar renklerini gözden geçirmektir. Koyu, parlak ve cilalı görünümlü duvarlar sofistike bir arka plan sağlamanın kolay bir yoludur. Koyu renk bir duvarın önünde duran gösterişli ve renkli bir obje, dikkatleri odanın küçüklüğünden alıp kendine çekecektir. Bu bir tablo veya kırmızı parlak bir vazo olabilir, tercih size kalmış. Küçük mekanınızı bir mücevher kutusuna benzetmeniz mümkün. Böylece mekânın küçüklüğü bir avantaja bile dönüşebilir. Mobilyalarınız parlaksa, parlaklığı kullanarak küçük mekanınızda derin bir etki sağlamak mümkündür. Bunun için ev dekorasyonunda pek akla gelmeyen bir şey öneriyoruz. Tavanı da duvarlarla aynı koyu renge boyayın. Bu, derinliği arttıracaktır. Parlaklığı kullanmak isterseniz, duvarlarınızla tavanlarınızı aynı renk boyamak gibi cesur bir hamle düşünebilirsiniz.

Duvarlarınızı beyaza boyayın

Duvarlarda koyu renk tercih etmiyorsanız, derinlik ve sınırsızlık hissini tam tersiyle, açık renkle vermeniz de mümkündür. Duvar ve tavan rengini aynı beyaz renge boyayarak, zeminde de beyazlığı tercih ederek mekanınızda aydınlık bir görüntü elde edebilirsiniz. Alanınızı olabildiğince aydınlık hale getirdikten sonra, renk oyunlarını aksesuarlar ile yapabilirsiniz. Duvarda büyük bir tablo, göz alıcı ve dikkat çekici olacaktır. İrili ufaklı birçok eşyanız varsa, beyazlığın içinde dikkat çekici renkli bir obje, dikkati dağınıklıktan kendine doğru çeker. Böylece odanın odak noktasında renkli bir mobilya kullanabilirsiniz. Böylece duvarlar üzerinize geliyormuş gibi görünmez.

Mekanınızı çok amaçlı hale getirin

Tek bir mekânı birden çok amaç için kullanmak küçük alanlarda da mümkün! Bir odayı farklı amaçlar için düzenlerken yapılanlardan biri, her bir oda için gereken eşyaların hepsini dahil etmektir. Halbuki odayı temel olarak hangi amaç için kullanacağınıza karar vererek gereksiz eşyaları eleyebilirsiniz. Bu basit adım, odada mutlaka yer vereceğiniz mobilyaları belirlemenizi sağlar. Ders çalışmak, yemek yemek ve el işleri hazırlamak gibi birkaç amaç bir aradaysa, odadaki alanda önceliği masaya verebilirsiniz. Çoğu geleneksel yaklaşımda misafire yönelik bir dekorasyon düşünülür. Ancak gerçekçi bir bakışla, misafir sandalyeleri için fazla alanınız yoksa odanızın genel düzenini pratik sandalyeler ve taburelerle kurabilir, misafire yönelik özeni ve şıklığı aksesuarlar, masa süslemeleri ve yemek takımlarınızla sağlayabilirsiniz.

Sehpa yerine puf kullanın

Pufları geleneksel bir kahve sehpası gibi kullanabilirsiniz. Puflara bir sehpa görünümü vermek çok kolaydır. Üzerine tepsi koyarak sehpa haline getireceğiniz pufunuz ekstra oturma yeri gerektiğinde kolaylıkla tekrar bir ayak koyma veya oturma yerine dönüşecektir.

Alçak oturma grupları ile yüksek tavan görüntüsü

Alçak bir sofa veya kanepe, tavanların daha yüksek görünmesini sağlar. Kanepe seçiminizi alçak, kısa ayaklı ve sıkı görünümlü bir tasarımdan yana kullandığınızda hem modern hem de tavana doğru alan bırakan bir görünüm sağlar. Eğer kullanışlı olacağını düşünüyorsanız, banklar da aynı etkiyi sağlamanıza yardımcıdır. Oranlarla ve ölçeklerle oynamak da size yardımcı olur. Bir sedirin yanına koyacağınız küçük bir tabure, ortamı daha da geniş gösterir. Oturma alanınızdaki konforu ve dolgun görüntüyü yastıklarla sağlayabilirsiniz.

Orta sehpa yerine küçük zigonlar

Yuvarlak ve farklı ebatlarda birkaç zigon yan yana konduğunda orta sehpa kadar işe yarar! 70’li yıllarda orta sehpaların altına sürülen zigonları hatırlayanlarınız vardır. Bu pratik tasarıma artık pek rastlanmasa da orta sehpa yerine geçebilecek şıklıkta ve pratiklikte zigon sehpa tasarımları artık evlerdeki en işe yarar ve şık sehpa kullanımlarını sağlıyor. 2’li ve 3’lü zigon sehpalar, C sehpalar, yan sehpalar farklı kullanım imkanları sunarak alanınızı sıkışıklık meydana getirmeden kullanmayı sağlar.

Renklerle şaşırtın

Zannedilenin aksine, küçük bir alan renklerle oynayamayacağınız anlamına gelmez. Canlı renkler veya hayat dolu, canlı ve parlak renkler kullanmak istiyor ama salonunuzun kaotik görünmesinden endişe ediyorsanız, birbirine yakın renkleri kullanmanız daha doğru olacaktır. Desenlerden vazgeçemiyorsanız, zeminde karışık desen olmamasına dikkat edin. Desenleri birbiriyle birlikte kullanmak artık alıştığımız bir uygulama. Bunu küçük mekanınızda da gözü yormayacak şekilde yapmak istiyorsanız, düz bir halı ve sade perde fonları ile mekânda genişlik yaratıp, eğlenceli veya canlı desenli kırlentlerinizi, koltuk örtülerinizi farklı desenlerle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Odanın genelinin fazlasıyla sade olduğuna inanıyorsanız, geniş desenli ve rengarenk bir duvar kağıdını tek bir duvarda uygulayarak da odaya hareket ve ferahlık getirebilirsiniz.

Küçük aydınlatmalar kullanın

Işıklandırma için ayaklı ürünler ve abajurlar, küçük salonlarda ve oturma odalarında azımsanmayacak kadar yer tutabilirler. Duvarlara monte edilebilen her türlü aydınlatma ürünü, oda içinde size yer kazandıracaktır. Duvar lambaları, odada istediğiniz yere monte edebileceğiniz pratik bir aydınlatma çözümü olur. Odadaki ihtiyaca göre ikili veya tekli aplikleri her tarza uygun görünümde, kumaş başlıklı, eskitme, rüstik, bakır veya led özellikli olarak birbirinden farklı şekilde kullanabilirsiniz. Salıncak kolu lambaları da okuma lambası olarak koltuklarınızın kenarlarına monte edebilirsiniz.