Mutfağa yenilikler getirmeyi gözünüzde büyütmeye gerek yok. Birkaç basit ve ekonomik adımla mutfağınızın çehresini değiştirebilirsiniz. Her mutfak tarzına uygulayabileceğiniz önerilerimizle mutfağınıza yenilik getirin. Nasıl mı?

Desen katın

Mutfaklarımızda genellikle masa örtülerinde, sandalye minderlerinde desen kullanmaya alışığız. Var olan desenleri değiştirebilir veya daha önce kullanmadığınız bir alanda desen kullanmayı deneyebilirsiniz. Desenlerle aranız pek iyi değilse, sade ve düz olandan hoşlanıyorsanız bile güncel dekorasyon trendlerinde yerini alan çeşitli desenler sizi bu alışkanlığınızın dışına çıkarabilir. Yaza özgü ananas, flamingo gibi desenlerin yanı sıra her mevsime hitap eden iri yapraklar, hayvanlar, grafik desenler mutfağınıza yepyeni bir soluk getirmek için hazırlar. Özellikle duvar kağıtları ile desenleri mutfağınıza kolayca taşıyabilirsiniz. Tek duvar üzerine uygulayabileceğiniz silinebilir duvar kağıtları ile de mutfağa değişim getirebilirsiniz.

İpucu: Vintage esintili bir halı veya bol çiçekli bir duvar kâğıdı en küçük mutfaklara bile kişilik katar. Her ikisini birden kullanmak istiyorsanız, aralarında bağlantı rengi olan desenleri aramanız yeterlidir.

Duvar raflarını arttırın

Tezgâhta, kapı askılarında veya balkonda duran eşyaların aslında ne kadar dağınık bir görüntüye sebep olabildiğini bazen fark etmiyoruz. Kapaklı dolapları elimizden geldiğince verimli kullansak da bazı şeylerin tezgâh üzerinde durması kaçınılmaz oluyor. Bardak, kahve kupası, kahvaltı tabağı, peçetelik, blender seti, meyve kasesi gibi gündelik eşyaları dolaplarda tutmak istesek de elimizin altında olmaları daha pratik. Ortalıkta duran eşyaları hem toparlamak hem de mutfağa modern bir görüntü sağlamak için açık duvar raflarına daha fazla yer verebilirsiniz. Özellikle siyah-beyazın ağırlıkta olduğu mutfaklarda sıcak ve yumuşak bir etki için ahşabı tercih edebilirsiniz. Mutfağınız ne kadar derli toplu olursa olsun, duvar raflarının yeni bir görüntüye katkısı oldukça fazladır, unutmayın.

Eğlence katın

Ortalıkta duran not kağıtları, alışveriş listelerinin mutfağınızı dağınık göstermesine izin vermeyin! Dekoratif yazı tahtaları hem mutfağınıza yeni bir görüntü sağlar hem de mutfak yaşamını derleyip toplamanın eğlenceli bir yoludur. Evdekilerin “ne yemek var?” sorularını yanıtlamaktan sıkıldıysanız da işinize yarayacak bir çözümdür. Dekoratif yazı tahtalarını mutfağınıza taşıyarak hem trendy bir cafe görüntüsü kazanabilir hem de etrafta dağınıklık yaratan not kağıtlarından kurtulabilirsiniz. Bunun yanında hiç akla gelmeyecek aksesuarları mutfağınızda kullanmak, örneğin tavandan sarkan renkli bir avize kullanmak mutfağınıza espri de katar. Denemeye değer!

Metal taburelerle mutfağa renk katın

Mutfağınıza ekleyecek daha fazla eşyanız yoksa da tabureye her zaman ihtiyacınız vardır! Üstelik tabureler, oturma seçeneği olmanın dışında mutfağa yeni bir tarz katmak için de oldukça işe yarar. Özellikle dar mutfaklarda, oturma grubuna yer vermek mümkün olmadığında kullanılan tabureler aslında her türlü mutfağa yeni bir soluk getiriyor. Geniş bir mutfağınız varsa ve özellikle ada tipi bir tezgâh ve masanız varsa, ekstra oturma yeri gerektiğinde yüksek tabureler kurtarıcı oluyor.

İpucu: Tabureleri mutfağınıza hareket getirmek için kullanırken rengarenk seçmeyi deneyin. Etkilerine şaşıracaksınız.

Monokrom uygulayın

Renklerin dekorasyondaki etkisi konusunda herhalde hepimiz hemfikiriz. Mutfağınıza yeni bir soluk getirmek için renkleri kullanacaksanız yapacağınız en kolay şey, tek bir rengin farklı tonlarını kullanmaktır. Bugüne kadar rengarenk mutfak eşyaları, çiçekli perdeler, desenli masa örtüleri kullandıysanız belki de sizin yapacağınız değişiklik sadelikten yana bir seçim olabilir. Tek renk kullanımına döndükten sonra yine farklı renkleri mutfağa taşımanız da mümkün olacak, merak etmeyin. Tek rengin dinlendirici etkisini iyice yaşadıktan sonra, istediğiniz farklı renkleri de zaman içinde aksesuarlarla, belki de masanızın üzerinde bir buket çiçekle mutfağa getirebilirsiniz. Alışılmışın dışında, örneğin cam göbeği gibi bir renk başlı başına dikkat çekicidir. Ona zaman içinde canlı sarı mutfak eşyaları ile hareket getirebilirsiniz. Tek renk kullanımı, varsa metal eşyalarınızın daha fazla dikkat çekmesini de sağlar, bizden söylemesi.