En sade evleri bile bir anda renklendiren ve şık bir görünüme kavuşturan kırlentler ve dekoratif yastıklar, günümüzde ev tekstilinde en çok kullanılan aksesuarlar arasında… Siz de evinizi birbirinden şık dekoratif yastıklar ve kırlentler ile süslemeye ne dersiniz?

Çeşitli renk ve desenlerdeki yastıklar ve kırlentler sayesinde eviniz bir anda renkleniyor ve bambaşka bir hale bürünüyor. İster salonunuzda ister çocuk odasında isterseniz de yatak odanızda farklı ve güzel köşeler oluşturmak için bu dekoratif yastıklardan yararlanabilirsiniz.

Peki kırlentlerinizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Kırlent seçiminin en önemli kısmı rengidir. Eğer koltuklarınıza uygun kırlentler seçerseniz odanızın havasının nasıl değiştiğini göreceksiniz. Tavsiyemiz kanepeleriniz ile aynı renkte değil, farklı renkte kırlent kullanmanızdır. Böylece bir kontrast meydana getirerek daha dekoratif alanlar oluşturabilirsiniz.
  • Kanepenizin üzerinde kullandığınız yastık sayısı da önemlidir. Az sayıdaki yastık cılız bir görüntü meydana getirirken çok fazla olduğunda ise kalabalık görünür. Kanepenizin büyüklüğüne göre kullanacağınız yastık sayısına karar vermelisiniz.
  • Çok büyük ya da çok küçük kırlentler kullanmaktan da kaçının, 45 ya da 60 santimetrelik kırlentler idealdir.
  • Kumaş seçimine de yine kanepenizin kumaşına göre karar vermelisiniz. Kadife, saten, pamuklu gibi çeşitli kumaşlardan uygun olanını seçerek kanepeniz ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kırlentler nasıl yıkanmalı?

Kırlentleriniz fermuarlıysa yüzünü çıkarıp makinenizin hassas yıkama programında yıkayabilirsiniz. Yıkama sırasında sıvı deterjan kullanmanızı tavsiye ederiz. Kurutucu kullanacaksanız da yine hassas programı seçmenizde fayda var. Uygun programı kullanmazsanız kılıflarınız çekebilir.

Yıkama ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise kırlentin iç malzemesidir.
Kırlentlerinizin içi elyaf, yün, sünger ya da kuş tüyü ile doldurulmuş olabileceğinden bu malzemelere uygun yöntemlerle yıkama yapmalısınız. Böylece kırlentlerinizin ömrünü de uzatmış olursunuz. İçi elyaf olan yastıklar temizlenmesi en kolay olanlardır düşük ısıda makinenizde yıkayabilirsiniz ancak unutmayın ki yastıkları aynı anda yıkamak doğru değildir. Ebatlarına göre teker teker ya da en fazla iki tanesi bir arada yıkamalısınız. Böylece deforme olmalarının da önüne geçmiş olursunuz.