Evlerin antreleri yani giriş holleri çoğu zaman kullanışlı olmaya yönelik, dekorasyon açısından fazla üzerinde durulmayan alanlar. Oysa ki evinizin hol kısmı, misafirlerinizi karşıladığınız, uzun ve yorucu bir günün ardından evinize adım attığınız yer olarak ilgiyi hak eder. Görsel zevklerinizi yansıtan, yaşam tarzınız hakkında bir fikir veren, sıcak bir karşılama sunan, aynı zamanda işlevsel olan bir giriş holü tasarlamak mümkün. Antrenizi tasarlarken yaşam tarzınızdan ilham almak en güzelidir.

Dolap ve portmanto ile düzenli bir hole ilk adım

Antrenizde öncelikle tüm ayakkabılarınızı derli toplu tutmanızı sağlayacak büyük bir dolap en ideali. Ancak bunun için bir yeriniz yoksa, ayakkabı kutuları kullanarak o mevsimde kullanmadığınız ayakkabılarınızı geçici olarak başka bir alanda saklayabilir, küçük portmantonuzda sıkışıklığı önleyebilirsiniz. Eğer yeteri kadar geniş bir portmanto alanınız varsa, alanı mümkün olduğunca verimli kullanmaya çalışın. Sık raf düzeni, zaman içinde eklenen ayakkabı, bot, terlik ve çizmeler için saklama alanı sağlar.

Aksesuarlardan faydalanın

Antrenizde eğlenceli bir karşılama yapmak istiyorsanız, duvar stickerlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca işlevsel bazı çözümlere ihtiyacınız varsa, kapıdan çıkmadan önce görmeniz gereken notlar için bir pano da iyi bir fikirdir. Pano üzerinde sadece not kağıtları değil, kartpostallar, fotoğraflar ve dekoratif objelere de yer verebilir, giriş holünüzün dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Askılık için yeriniz yoksa, duvara farklı renk ve formlarda askılar yerleştirebilir, askı alanı sunarken duvarlara hareket getirebilirsiniz.

Işıklandırma önemlidir

Antrelerin aydınlatmasına çoğunlukla fazla dikkat edilmez. Evin kısa süre bulunulan bir alanı olduğu için ortalama bir ışıklandırma yeterli bulunur. Yine de antrede gündelik hayatın dışında bir sürpriz aydınlatma ürünü, misafirlerinizi karşılarken ve uğurlarken ortama hoş bir ambiyans sağlar. Zincirli led ışıklandırmalar, sarkıt lambalar kullanmayı deneyebilirsiniz. Farklı bir ışık kullanımına örnek olarak, herkes uyuduktan sonra eve girecek olanlar için bir duvar lambası veya aplik, evinizin girişine hafif ve yumuşak bir ışıklandırma sağlar.

Renkler ve objelerle oyunlar oynayın

Evin farklı odalarında yer vermek istediğiniz ama yer bulamadığınız, diğer odaların tarzına uymayan ama çok sevdiğiniz objeleri evinizin holünde kullanma fırsatı bulabilirsiniz. Sevdiğiniz bir duvar kâğıdı, duvar stickerları, mozaik döşemeler, yapay bitkiler, dekoratif objeler hem farklı tarzları hem de çeşitli renkleri ev dekorunuza dahil etmenize yardımcı olur.

Boy aynası ile son kontroller

Ayna deyip geçmeyin! Ayna hem dışarıya çıkarken kendimize son defa bakıp çeki düzen vermemiz için, hem de evin girişine görkemli bir hava katmak ve alanda genişlik hissi sağlamak için oldukça fonksiyonel bir eşyadır. Boy aynası için yeriniz varsa şanslı olduğunuz söylenebilir. Eğer küçük çocuklarınız varsa, boy aynasının sık sık parmak izleriyle kirlenebileceğini de hatırlatmak gerekir. Dolabınızın yan dış kısmına, kapı arkasına veya koridor girişine koyacağınız aynalarda ihtişamlı bir görüntü sunmak için klasik parçalar, varaklı aynalar kullanmak da mümkündür.

Dış kapı

Evinizin giriş holünün dış kapıdan başladığını unutmamak gerekir. Ev girişinin ev içinde yer alan kısmı kadar, kapının dışarıdan görünüşü de ilk izlenim için önemlidir. Evinize hayat dolu, özenli, temiz bir imaj sağlamak ve tarzınızı göstermek için kapınız oldukça uygun bir alandır. Kapınız, dış dünyaya açılan vitrininizdir. Kapıya asacağınız çiçekler, kapı kolunda bulunduracağınız bir sepet, “Hoş geldiniz” yazısı, şemsiye ve ayakkabı çekecekleri için küçük bir sepet, şık ve her daim temiz bir paspas sizin ev içine gösterdiğiniz özeni evin dışına yansıtır. Kapı zilinizin üzerine yazacağınız isim, ayrıca daire numaranızın dekoratif harflerden oluşması gibi detaylar da evinizin girişine şıklık katar.