Gümüş objeler, pek çok kişinin tercih ettiği ve eve çok farklı bir zerafet katan dekorasyon ürünleridir. Gümüş aksesuarlar günümüzde çerçeve, biblo, şamdan, vazo, duvar süslemeleri, masa saatleri gibi farklı şekillerde karşımıza çıkar. Ancak gümüş bununla da sınırlı değil. Şık davet sofralarının da başköşesinde yer alan gümüş çatal bıçak takımları son derece zarif bir sofra düzeni oluşturmak isteyenlerin bir numaralı tercihi…

Modern dekorasyonda gümüş

Eskiden sadece klasik dekorasyonun bir parçasıymış gibi düşünülen gümüş artık modern tarzda döşenen evlerde de sık sık karşımıza çıkıyor diyebiliriz.  Özellikle tepsi, şamdan gibi ev ürünleri gümüş ile birleştiğinde son derece asil ve göz alıcı etkiler oluşturuyor. Ancak her güzel şeyin olduğu gibi gümüşün de zor yanları var. Bunun başında ise gümüşün zamanla kararması geliyor. Bu yüzden de gümüşlerin belli aralıklarla parlatılması gerektiğini unutmayın.

Gümüşlerinizi nasıl parlatabilirsiniz?

Gümüşlerinizi parlatmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki diş macunu kullanmaktır. Parlatmak istediğiniz gümüşün üzerine diş fırçası ya da bir bez ile diş macununu her tarafını kaplayacak şekilde sürün. Daha sonra su dolu bir kabın içinde yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra sudan çıkartın ve iyice durulayın. Temiz bir bez yardımıyla kurulayın.

Diş macunu ile ikinci bir parlatma yolu ise şöyledir; bir diş fırçası yardımıyla gümüşlerinizin üstüne sürün, üstüne diş macunu sürülmüş gümüşlerinizi yaklaşık 30 dakika bekletin. Sonra diş fırçasıyla üstünde artık kurumuş olan diş macununu hafif suyla köpürterek ovun. Ovalama işlemi sırasında gümüşlerinizin renginin açıldığını fark edeceksiniz. Daha sonra su ile durulayıp işlemi tamamlayın.

Limon ve tuzun etkisi

Bir başka uygulama ise tuz ve limon karışımıdır. Evet, yanlış duymadınız her evde bulunan tuz ve limonu gümüşlerinizi parlatmak için de kullanabilirsiniz. Bir kaseye 2 yemek kaşığı limon suyu bir yemek kaşığı tuz koyarak iyice karıştırın. Daha sonra yumuşak bir bez yardımıyla bu karışımdan alarak, gümüşlerinizi dairesel hareketlerle silin. Silme işlemi bittikten sonra iyice durulayın ve kurulayın.

Size son tavsiyemiz ise sirkeli su ve karbonat karışımıdır. Her türlü temizlik işinde imdadımıza yetişen sirke, gümüş parlatmak için de ideal. İki yemek kaşığı sirke, bir miktar su ve iki yemek kaşığı karbonatı bir kapta karıştırın. Gümüşlerinizi bu suya batırıp yarım saat kadar bekleyin. Ardından durulayın. Eğer parlatacağınız gümüş objeler büyükse bu suya batırmak yerine hazırladığınız karışımla da silebilirsiniz.