Canlı, enerji veren, iddialı… Renklerin en dikkat çekeni kırmızı, iç mekanlarda birçok alanda kendine yer buluyor. Dahil olduğu her şeye hareket getiren kırmızıyı dekorasyonda yeniden keşfedin…

Monokrom içinde kırmızı

Eğlenceli, neşeli, çarpıcı ve enerji dolu kırmızı renk hem klasik hem de modern dekorasyonda sevilerek kullanılıyor. Dekorasyonda kırmızı dendiğinde en çok rastlanan yerler, siyah-beyaz renk kombinasyonu olan salonlar, oturma odaları hatta ofisler. Monokrom dekorasyon stilinin en sevilen şekli olan siyah-beyaz birlikteliği, kırmızının da katılmasıyla keyifli bir görünüme kavuşuyor. Sade ve hatta tekdüze görünen her mekânı bir anda değiştirme etkisi olan bu canlı rengi, herhangi birkaç aksesuar ile mekâna taşımak yeterli. Vazo, resim çerçevesi, abajur, kırlent gibi birçok ev aksesuarında kırmızıyı tercih edebilirsiniz.

Mutfakların baş tacı

Son yıllarda mutfaklarını yenileyen birçok kişi kırmızı rengi ya kullandı ya da kullanmayı düşündü. İştahı çağrıştıran, hareketli mekanlara ve hatta fast-food restoranların baş rengi olan kırmızı, eskiyen mutfakları cıvıl cıvıl ortamlara dönüştürdü. Kırmızı hem küçük ev aletlerinde hem de duvar ve dolap kapağı gibi geniş yüzeylerde kullanılabilen bir renk. Tencerelere, çaydanlıklara, termoslara, mokapot gibi kahve cezvelerine ve fincanlarına, kek kalıplarına da çok yakışıyor. Açık renk dolap kapaklarınız ve duvarlarınız varsa kırmızı rengi mutfak havlularında, masa örtülerinde, sandalye minderlerinde veya fırın eldivenlerinde kullanarak aksesuar detaylarının bir özelliği haline getirebilirsiniz. Kırmızıyı daha fazla kullanmak istiyorsanız duvar ve dolap kapakları gibi geniş yüzeylerde kullanmanız da elbette mümkün. Evinizin geneline açık renkler hakimse ve enerjiye ihtiyacınız varsa bu rengi bolca kullanmanızda pek de bir sakınca yok.

Kırmızı hediyeler

Bereketin simgesi kırmızı nar, en sevilen dekoratif objelerden biri halinde kırmızı rengiyle iç mekanlara konuk oluyor. Yaz ayları boyunca beklediğimiz, kış aylarında mutfaklarımızın baş köşesinde bulunan narlar, seramik veya dolomit gibi malzemeler ile şık bir dekoratif detay haline geliyor. Çini desenli olarak ve farklı renk alternatifleriyle de bulunabilen narlar tekli veya üçlü olarak kullanılabiliyor. Nar bibloları, kış aylarında ev hediyesi almak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Yeni açılan iş yerlerine götürmek için de bereket sembolü nar, harika bir hediye seçeneği…  

Her dekorasyon stiline uyan renk

Kırmızının sadece iddialı bir renk olduğu düşünülür ancak rustik dekorasyon örneklerinde de bu canlı rengin özel bir yeri bulunuyor. Sadece ahşap ve toprak tonlarının hâkim olduğu bir odada, doğada sıkça rastlanan ve ortama sıcaklık getiren orta tonlar için kırmızı en uygun seçimlerden biri. Modada da kendine yer bulan oduncu desenli gömleklerde görmeye alışık olduğumuz kırmızı, doğanın canlı bir üyesi olarak her mekâna uyumlu.