Yeni dönemde özellikle yaz aylarında çok tercih edilmese de özellikle kış ayları için halılar evin olmazsa olmazlarından. Oymalı, kabartmalı, düz, pelüş her zevke göre fazlaca alternatifi olan halılar konusunu sizin için araştırdık.


Öncelikle halının fonksiyonu konusunda zaten hemfikiriz. Acaba yeni dönemde halı piyasasında farklılık var mı, bunu sizler için irdeledik ve halıların kullanım alanları konusunda ipuçları derledik. Birbirinden şık ve kaliteli tasarımlı halılara bir de birlikte bakalım.

Pelüş Model Halılar

Bu model halılar genellikle yatak odaları ve çocuk odaları için tercih ediliyor. Yumuşaklığı sayesinde çocuklarınızın odasında fazladan bir güvenlik önlemi olarak da düşünebilirsiniz. Bunun yanında dikkat etmeniz gereken şeyse bu halıların hijyeni konusu. Derine gidebilen toz ve mite’lar özellikle alerjik bünyeye sahip kişilerde olumsuz etki edebilir. Özellikle de yeni doğacak çocuğunuzun odasında düşünüyorsanız bünyesini anlayıp, alerji olmadığından emin olduktan sonra edinmenizi tavsiye ederiz.

Desenli, Kabartmalı Halılar

Bu tür modeller çoğunlukla salonlar için tercih ediliyor. Salon mobilyanıza uygun olan renklerde kabartmalı ya da desenli halılar salonunuzu tamamlayabilir. Bu halıların seçiminde salonunuzun büyüklüğü/halı orantısını göz önünde bulundurmalısınız. Bu tür modeller desenin ortaya çıkması için daha büyük tercih edilebiliyor ama bu hem salonunuzu boğabilir hem de taşınmanız gerekirse yeni tercih edeceğiniz ev için uygun olmayabilir. Bu nedenle daha ortalama büyüklükte modeller tercih etmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Deri halılar

Daha önceleri kuzu, dana, bufalo gibi hayvanların derileri genellikle ofisler için tercih edilirken günümüzde evler için de dekorun bir parçası haline geldiğini söylemek mümkün. Daha endüstriyel olmasını tercih etmek yaşadığımız dünya için de daha isabetli bir seçim olacaktır. Bu tür halıları yine suni deriden elds edilmiş koltuk takımları ile kombinlemek şık bir etki yaratabilir. Yine mermer, demir ve ahşap mobilyalarla uyumu göz kamaştırıcı olabilir. Bunun yanında bu tür küçük dokunuşları kendinize yaratacağınız romantik bir köse ya da okuma alanı gibi yerler için de kullanabilirsiniz. Salonunuzun tamamında bu havayı yaratmayı seçmek istemezseniz bu da sizin için alternatif olabilir.

El Halıları

Bizim kültürümüzde de eskiden beri var olan ve oldukça yaygın da olan bir halı modeli aslında el halıları. Gününüzün koşullarına uyarlanıp vintage, patchwork gibi alt dallarının da geniş kullanım alanına sahip olduğunu düşünürsek aslında oldukça bilinen bir halı modeli. Bu tür halı modellerini kullanarak genellikle benzer tarzda dekore edilmiş odalarda kullanarak fark yaratabilirsiniz. Vintage objelerin bulunduğu oda ya da alanda onların zeminle bütünleşmesinin güzelliğini yaşayabilirsiniz. Bunun yanında Uşak Halısı modelleri gibi daha eski ve daha ağır modellerde sade renklerle işlenmiş olması sayesinde salonunuzda fark yaratabilir. Eskime halı modelleri benzer durumda olan yemek masası, televizyon ünitesi, orta sehpa gibi mobilyalarla gayet başarılı kombinlenebilir.

Bambu Halılar

Yumuşaklığı ve sade renkleri ile yaşam alanınızı sanatsal bir mekâna dönüştürebilir bu halı modelleri. Zaten çok renk kullanılması mümkün olmayan bu halı modelleri mutfakta ya da lekelenme, kirlenme ihtimali çok olan zeminler için çok uygun değil. Bunun yerine daha az kirlenme ihtimali olan alanlarda tercih etmelisiniz. Bunun bir sebebi de bu halıların temizliği konusunda gösterilmesi gereken özen. Oldukça hassas yapıda olduklarından lekeler konusunda dikkatli olmakta fayda var.