Severek kullandığımız mutfak gereçleri arasında bazıları var ki, yerlerine başka şeyler kullansak da kendileri kadar pratik olmuyorlar. Mutfakların küçük ama faydası büyük, vazgeçilmez gereçleri hangileri? Birlikte bakalım.

Mutfak eldiveni ile şık bir final

Fırın tepsilerini mutfak eldiveni kullanmadan, sarı bez veya havlularla taşıyor olabilirsiniz. Eldiveni takıp çıkarmak bazen külfet gibi gelebilir. Ancak yemek yapmanın en keyifli taraflarından biri de onu bir törene dönüştürmek. Fırından çıkacak olan mis gibi bir yemek veya kek/böreğin görsel bir şölen haline gelmesi için mutfak eldiveni en ideal aksesuarlardan biri. Üstelik artık silikon seçenekleri de mevcut. Zevkinize uygun farklı renklerde seçerek çeşit çeşit eldivenleri askılarda sergilemeniz şık bir görüntü de sağlar, bizden söylemesi!

Kaşıklık ile dekoratif denemeler

Çatal, kaşık ve bıçakların ayrıca kurutulmasını sağlayan kaşıklıklar birçok mutfağın vazgeçilmezi. Ahşap kaşıkları sergilemek için de kullanılan kaşıklıklar mutfağa ayrı bir hava katıyor. Kaşık kurutucular, dekoratif denemeler yapmak için de ideal. Saplı kaşıklık gibi bir çeşit kullanıyorsanız duvarınıza asarak kullanabilir, birkaç taneyi yan yana dizebilir ve yapma çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Saplı kaşıklıklar kolay süzülmeyi sağlamanın yanında dekoratif denemeler için de çok uygunlar.

Mutfak makası ile pratik çözümler

Bazılarımız “Makas şart mı? Ambalajları ve ağzı bağlanmış poşetleri bıçakla açıveriyorum.” diyebilir. Ancak mutfak makasları, bakliyat veya bisküvi ambalajı kesmekten fazlasını yapıyor. Şişe açacağı ve fındık kıracağı gibi ürünlerin de işini gören çok amaçlı bir mutfak makasınız varsa telaşlı bir yemek hazırlığı bir anda kolaylaşabilir. Makas demişken, sebze doğrama makasından bahsetmemek olmaz. Profesyonel şeflerin elinin altındaki sebze doğrama makasları artık hepimizin mutfağına girmeye aday. Bu ürünlerle özellikle taze otları doğramak hem kolay hem de keyifli hale geliyor.

Soyma bıçağı ile hız kazanın

Bazı ürünler var ki, onlar olmadan da rahatça yapabildiğimiz bir işi onlar varken yarı sürede hallediyoruz. Alıştıktan sonra ise vazgeçilmezimiz oluyorlar. Soyma bıçağı da işte bunlardan biri. İster salatalık ister patlıcan ister patates için kullanın, soyma bıçakları yemek hazırlamayı oldukça hızlandırıyor. Üstelik farklı kesme şekillerine göre tasarımları da mevcut. Ergonomik tasarımlı bir patates soyacağı ile patates soymak keyifli hale geliyor. Kaliteli bir soyma bıçağıyla zahmet yarıya iniyor, bizden söylemesi!

Bulaşık kurutma sepeti ile dağınıklığa son!

Tezgahınız ne büyüklükte olursa olsun, size uygun bir bulaşık kurutma sepeti mutlaka vardır. Elde sık sık bulaşık yıkamasanız bile bulaşık sepeti kullanmak derli toplu bir tezgah için önemlidir. Bulaşıkların birbiri üzerine yığılmadan dizilerek kolayca kurumasını sağlayan bu sepetlerin bazıları iki katlı, bazıları tek katlı olarak üretiliyor. Altlarında tepsili olanlardan da tercih edebilir, süzülen suları ayrıca atabilirsiniz.

Sıvı yağlık ile yemek hazırlamada kolaylık

Yağlık kullanırken elimizden düşürüp kırmamız mutfağımızda temizlenmesi zor bir duruma yol açabilir. Dayanıklı ve sağlıklı plastikten üretilen sıvı yağlık tercih ederek kırılma riskine karşı rahat edebilirsiniz. “Cam eşyadan vazgeçmem.” diyorsanız, kulplu cam yağlık kullanmayı da elbette tercih edebilirsiniz. Farklı türde sıvı yağlar kullanıyorsanız bunların her biri için ayrı yağlık edinmek yemek yaparken işinizi kolaylaştırır.

Nihale çeşitleri ile neşeli bir mutfak

Nihale deyip geçmeyin! Tezgahınızı, masanızı hatta masa örtünüzü koruyan nihaleleri kullanmak mutfağınıza güzellik katmanın da en kolay yolu. Birbirinden farklı tasarımlarda seramik veya doğal taş nihaleler son zamanların en revaçta ürünlerinden. Kullanmadığınız zamanlarda yatay şekilde tutarak küçük bir tablo gibi mutfağınızı süsleyen nihaleler mutfaklar için vazgeçilmez. Şık bir sunumun parçası mumlu nihaleleri de unutmamak gerek. Mumlu nihaleler, davet sofralarında sıcak servis yapmak için harika bir çözüm getiriyor.