Yaz aylarında sebzeler pazarlarda, manavlarda bol miktarda bulunuyor. Yaz mevsiminin bu leziz tatlarını kışın da sofranızda bulundurmak istemez misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak sebzeleri derin dondurucuda doğru şekilde saklamak büyük önem taşıyor. Hem bu güzel sebzeleri kışın da tatmak hem de sağlıklı bir şekilde tüketmek için önerilerimiz…

Taze fasulye nasıl saklanmalı?

Fasulyeleri iyice yıkadıktan sonra ayıklayıp yapacağınız yemeğe göre doğrayın. Bir kilo fasulye için iki adet domatesi rendeleyin. Fasulye ve domatesi bir tencereye koyun ve domates suyunu çekene kadar kavurun. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine yerleştirip derin dondurucuya koyun.

Bamya nasıl saklanmalı?

Bamyaları ayıklayıp yıkayın. Bir kapta bir çay bardağı sirke, bir çay bardağı su, bir çorba kaşığı tuz ile bamyaları bekletin. Bir tencereye iki litre su koyup kaynatın. Karışımda bekleyen bamyaları süzüp kaynayan suya atın. Beş dakika kaynattıktan sonra buzlu suya atın. Süzdürüp temiz bir havlunun üzerine koyun. Biraz bekledikten sonra buzdolabı poşeti içinde derin dondurucuya yerleştirin.

Patlıcan nasıl saklanmalı?

Patlıcanları yıkayın. Hazırlayacağınız yemeğe göre hazırlayın. ( Karnıyarık için bütün, patlıcan kebabı için doğrayarak vs. ) Daha sonra kızartın. Kağıt bir havlu üzerine çıkartarak fazla yağını alın. Soğuduktan sonra torbalara koyup buzdolabının derin dondurucu bölümünde saklayın.

Buzdolabında neyi nasıl saklamanın püf noktaları burada.