Dünyada en çok çay tüketen ülkeler arasında birinci kim dersiniz? Kişi başı yılda 3.5 kg ile tabii ki ülkemiz Türkiye. Misafir ağırlamayı çok seven bir toplum olarak davetlilere kuş sütü eksik en güzel çay sofralarını hazırlamaksa bizim için ayrı bir zevk oluyor. Peki mükemmel bir çay sofrası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz. Masada neler olmalı? Ne tür ikramlıklar hazırlamalıyız? Sizler için her ayrıntıyı düşündük. Haydi sofrayı kurmaya başlayalım.

Önce ikramlıkları hazırlayın

Çay sofrasında çayınızın ve sohbetinizin eşlikçisi ikramlıkları mümkünse bir gün önceden hazırlamaya başlayın. Eğer börek ve sıcak yenmesini istediğiniz ikramlıklar varsa onları da bir gece önceden hazırlayıp pişirmeden dolaba kaldırın ve ertesi gün misafirleriniz gelince fırına atın. Cheesecake, muhallebili pastalar, tatlılar, kek ve kurabiye gibi ikramlıkları bir gün önceden hazırlarsanız çok daha lezzetli olacaklardır. Böylelikle misafir ağırlayacağınız aynı gün yorulmaz ve onlarla geçireceğiniz zamanın tadını çıkarırsınız.

Hangi ikramlıklar olmalı?

Gelecek misafirlerinizin neleri sevdiğini biliyorsanız işiniz çok kolay. Menünüzü onların zevkleri doğrultusunda hazırlayabilirsiniz. Bazı misafirler kıyma ve et ürünleri yemezken bazıları çok sevebilir. Eğer tam olarak misafirlerinizin nelerden hoşlandığını bilmiyorsanız alternatifli tarifler hazırlayabilirsiniz.Misafirlerinizin yaş ortalaması da önemlidir. Çocuklu ailelere çocuklarının da rahatlıkla yiyeceği şeyler hazırlamayı unutmayın. Yaş ortalaması yüksek misafirler için az tuzlu ve şekerli hafif ikramlıklar hazırlamak daha iyidir.

Çay sofrasında tuzlu tatlı ikramlık dengesi ve uyumu çok önemlidir. Genellikle üç çeşit tuzlu ve  iki çeşit tatlı yapılması uygundur. Tatlı çeşidini çok tutmamak gerekir. Tuzlu ikramlıklardan bir tanesi salata olursa hafif ve dengeli bir çay sofrası hazırlayabilirsiniz. Salataları porsiyonlar şeklinde kişiye özel olarak hazırlarsanız masada da şık duracaktır. Börek ve poğaça tarzı hamur işleri aynı gün pişirilirse sıcak ve taze olacaktır. Bir çay sofrası klasiği kısır ve yaprak sarması da en favori ikramlıklar arasındadır. 

Çay sofralarının vazgeçilmezi şüphesiz ki kektir. Kek yapmanın püf noktaları için bu yazımızı okumayı unutmayın. Keki dilerseniz bütün bir kalıpta, dilerseniz cupcake kalıplarında porsiyonluk olarak hazırlayabilirsiniz.

Hafif sütlü tatlılar, çikolatalı alternatifler, pötifurlar, tartolet ve kurabiyeler çay sofrasındaki tatlı alternatiflerinden olabilir.

Sofrayı kurarken…

Çay sofrasını hazırlarken masa örtüsü tercihini ikram konseptine göre belirleyebilirsiniz. Yine de en çok tercih edilen masa örtüsü beyaz tül ve kumaş olanlardır. Masa örtünüzle uyumlu peçeteler de ortama şıklık katacaktır. Çay sofrası için büyük boy servis tabakları idealdir. Tatlılar için ayrı tatlı tabağını daha sonra misafirlerinize ikramda bulunmak üzere farklı bir yere kaldırabilirsiniz.

Çatal, kaşık ve bıçakları masaya yerleştirdikten sonra kumaş peçeteyi tabağın üzerine yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz masanızla uyumlu kağıt peçeteler de kullanabilirsiniz. İkramlıkları misafirler sofraya oturmadan yarım saat önce masaya getirmek idealdir. Bu sırada çayı da demlemeyi unutmayın. Çay sofranızı renklendirmek için ufak bir vazo içinde şık çiçekler de koyabilirsiniz.

Olmazsa olmaz çay

Adı üstünde çay sofrasının demirbaşı tabii ki çaydır. Çayı ince belli bardakta ya da fincanda servis edebilirsiniz. Ama çoğumuzun tercihi ince belli bardak olacaktır. Çayı sofraya oturmadan yarım saat önce demlemenizi öneriyoruz. Çay demlemek hakkında her şey için bu yazımıza göz atın. Eğer çay sevmeyen bir misafiriniz varsa evde farklı bir içecek alternatifi bulundurmayı unutmayın.

Sofranız bereketli… Sohbetiniz bol olsun…