Mutfaklarda yemek hazırlarken kullanılan gereçler çoğu zaman elimiz kolumuz olabiliyor. Yemek hazırlamayı pratik ve kolay bir hale getirerek büyük yardımı dokunan elektrikli mutfak aletleri ise ayrıca hız kazandırarak zamandan tasarruf da sağlıyor. Bu elektrikli mutfak aletlerinin en önemlilerinden biri de blenderlar. Karıştırma, püre yapma ve çırpma gibi birçok iş için kullanılabilen blenderlar, güçlü motorları ve keskin bıçaklarıyla zahmetsiz bir şekilde lezzetli tarifler hazırlamanızı mümkün kılıyor. Blenderlar tam olarak ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Hazırladığımız bu yazıda sizler için derledik.

Blender Nedir?

Blender, katı ve sıvı gıdaları homojen bir şekilde karıştırmak ve püre haline getirmek için kullanılan elektrikli mutfak aletidir. Elde ya da sabit olmak üzere iki farklı kullanım şekli sunan bu cihazlar, güç gerektiren ve zaman alan işleri pratik ve hızlı bir şekilde yapmanızı sağlıyor.  

Blender Ne İşe Yarar?

Çoğu yemek tarifinde farklı gıdaları iyice karıştırarak tam bir kıvam tutturmak gerekiyor. Bunun için öncesinde gıdaları küçük dilimler halinde doğrayarak haşlamak, sonrasında ezmek yapılması gerekenler arasında. Tabii bu kadar çok işi tek başınıza yapmak için hem güç hem de zaman harcamanız kaçınılmaz. Blenderlar ise bu işin en zor kısmını üstlenerek sizi büyük bir dertten kurtarıyor. Keskin bıçakları gıdaları tamamen püre haline gelene kadar parçalıyor. Güçlü motoru hızlı bir şekilde bıçakların dönmesini sağlayarak karıştırma işlemini gerçekleştiriyor. Aynı zamanda en ufak bir parça bile bırakmadan gıdaların pürüzsüz bir kıvama gelmesini sağlıyor. Üstelik bütün bunları dökmeden etrafa saçmadan temiz bir şekilde yapıyor. Bu maharetli cihazları çorba, püre, sos, tatlı ve içecekler hazırlamak için kullanabilirsiniz. 

Sürahi Blender Ne İşe Yarar?

Sürahi blender çeşitleri sabit kullanım imkanı tanıyan modellerdir. Modelin alt kısmında motoru, üstünde ise sürahi şeklinde olan haznesi bulunuyor. Haznenin alt bölümünde ise blenderın keskin bıçakları yer alıyor. Kapaklı olarak üretilen bu blenderlar daha temiz bir kullanım olanağı sağlıyor. Özellikle sıvı gıdaları karıştırmak, sebze ve meyve püreleri yapmak için kullanabileceğiniz blenderın haznesi üstünde bulunan skala, içine koyduklarınızı ölçme olanağı da sunuyor. Blenderın sürahisini geniş kulpu sayesinde kolaylık tutup ana gövdeden ayırabilir ve hazırladığınız karışımları başka bir kaba ya da bardağa aktarabilirsiniz. Meyve ve sebze karışımlarından oluşan sağlıklı ve lezzetli smoothieler yapmak için bu blenderlar mutlaka mutfağınızda bulunması gereken aletler arasında. Bazı blenderlar standart modellerin aksine ekstra güçlü motorları sayesinde buz ve donmuş gıdaları kırma işlemini de gerçekleştirebiliyor. Özellikle yaz ayları için serinletici içecekler hazırlamak istiyorsanız bu blender modellerini tercih edebilirsiniz. Yalnız satın alırken modelin buz kırma özelliği olduğundan mutlaka emin olmanız gerekiyor.       

Blender Nasıl Kullanılır?

Blender kullanım şekli tercih ettiğiniz modele göre değişiklik gösterebiliyor. El blenderını tencere ve kase gibi kaplarda bulunan yemeklerin içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanım sırasında dikkat etmeniz gereken, bir elinizle blenderı tutarken diğer elinizle kabı tutarak sabitlemektir. Bu şekilde hareket etmeniz, yaşanması olası kazaların önüne geçer. Diğer bir nokta ise blenderı çok sıcak yemeklerin içine sokmamaktır. Yemek piştikten bir 10 dakika kadar sonra el blenderınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı durum sürahi blenderlar için de geçerli. Bu modellerin haznesine koyacak olduğunuz gıdaların çok sıcak olmamasına dikkat edin. Aynı zamanda haznenin kapağının iyice kapanıp kilitlendiğinden de emin olmanız gerekiyor. Aksi halde kapak çalışma sırasında fırlayıp içindekiler etrafa saçılabilir. Ayrıca sürahi blenderlarda çok katı gıdaları parçalamak için cihazı önce düşük devirde çalıştırmanız ve kademe kademe hızını artırmanızda da fayda var. 

Blender Seti Ne İşe Yarar?

Bazen yemek hazırlarken aynı anda hem el blenderına hem de sürahi blendera ihtiyaç duyabilirsiniz. Blender setleri her iki modeli de barındırmanın yanı sıra çırpma, doğrama ve rendeleme gibi işlemleri yapmanızı sağlayan aparatlar da sunuyor. Mutfakta yemek yaparken her aşamada işinizi kolaylaştıracak bir model arıyorsanız bu blender setleri tam size göre.

Hangi Blender Setini Almalıyım?

Blender setlerinde bulunan aparat sayısı marka ve modele göre farklılık gösteriyor. Hangi blender setini alacağınıza karar vermeden önce ihtiyaç duyduğunuz özellikleri belirlemeniz ve bu doğrultuda seçim yapmanızda fayda var. Çok katı gıdaları parçalamak için bir ürün arıyorsanız buz ve donmuş gıdaları kırabilen modelleri seçebilirsiniz. Doğrama ve dilimleme işlemlerini gerçekleştirebilen setler de mutfaktaki yükü omuzlarınızdan alıyor. Çırpma aparatı bulunan modeller ise özellikle tam kabarmış lezzetli kekler hazırlamanız da büyük yardımcı. Ürünlerin malzeme kalitesi de dikkat etmeniz gerekenler arasında. Dayanıklı ve sağlam malzemelerden üretilmiş modeller uzun ömürlü kullanım sağlıyor. Blender parçalarının kolaylıkla ayrılabiliyor olması parçaları ve aksesuarları temizlerken işinizi kolaylaştırıyor. Bazı modeller bulaşık makinesinde yıkama imkanı sağlayarak ekstra rahatlık ve konfor sunuyor. 

Blender ile Yapabileceğiniz Pratik ve Kolay Meyveli Yoğurt Tarifi

 Özellikle yaz ayları için oldukça besleyici ve serinletici olan bu tarifin en büyük özelliği      malzeme kısmında bulunan meyveyi arzu ettiğiniz şekilde değiştirebilmeniz. 

 Malzemeler:

  • 1 su bardağı böğürtlen, çilek ya da yaban mersini ( Bu meyvelerden istediğinizi tarifte kullanabilirsiniz. )
  • 2 su bardağı yoğurt ( Fazla sulu olmaması gerekiyor.)
  • 1 yemek kaşığı bal

 Hazırlanışı:

 Bütün malzemeleri büyük bir kapta püre haline gelip iyice karışana kadar blenderdan geçirin. Eğer sürahi blender kullanıyorsanız malzemeleri haznesine koyarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Soğuması için bir süre buzdolabında beklettikten sonra servis yapabilirsiniz.