Besin değeri oldukça yüksek olan ve lezzeti sayesinde sofralarınızın havasını değiştiren balık, evde pişirildiği günlerde çok da hoş olmayan kokusunu yayabilir. Bu kokunun ortamdan uzaklaşması uzun sürebilir. Pencereleri açmak ve aspiratör kullanmak çoğu zaman işe yaramaz. Bu yazıda balık kokusu nasıl gider, sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Balık kokusunu evden gidermek için bu hamleler bazen yeterli düzeyde olmaz. Balığı özellikle yağ içinde kızarttığınız zaman kokusunun evi terk etmesi birkaç günü bulabilir. Hatta balık yaptıktan sonra kokudan kurtulmak için tüm mutfağı baştan aşağı silmek yetmeyebilir. Dolapları tamamen silerek, perdeleri yıkayarak bile kokulardan arınamayabilirsiniz.

Bu şartlar altında balık yemek size büyük bir eziyet haline dönebilir. Bu durum son derece eziyet haline gelir. Çoğu zaman balık kokusundan kurtulamama korkusu balık yeme zevkinizin önüne geçer ve balık pişirmekten vazgeçersiniz. Ancak bazı pratik uygulamalar ile balık kokusundan kurtulmanız ve kokunun eve sinmesini engellemeniz mümkündür. 

Evde balık yaparken aspiratör ve pencere açmak herkesin bildiği doğruların başında gelir. Balık kızartarak pişirildiğinde yada fırınlandığında kullandığınız kabı işlemin sonunda hemen yıkamanız ve temizlemeniz gerekir. Bu işlemi yaparken kesinlikle soğuk su kullanmalısınız.

Evinizin mutfağına sinen balık kokusunu mutfaktan uzaklaştırmanın diğer yollarından biri de balığı pişirdikten sonra ortamda tütsü yakmanızdır. Hoşunuza giden, kokusundan rahatsız olmadığınız bir tütsüyü kullanarak balık kokusundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. 

Balık pişirdikten sonra geniş olan bir kabın içine su, sirke veya limon suyu, defne yaprağı, karanfil ve çubuk tarçın koyup bu karışımı kaynatabilirsiniz. Ortaya çıkan bu karışımın kaynaması ile birlikte ortaya çok hoş olan bir koku yayılı ve balık kokusunun önüne geçilir.

Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Balık özellikle kış mevsimlerinde akşam sofralarında çokça aranan besinlerden biridir. Balığı pişirmesi kimi zahmetli olsa da yemesi ise bir o kadar kolaydır. Temizlemesi ise en zor olan işlemdir. Peki balık kokusu evden nasıl çıkar diye soruyorsanız buna birkaç şekilde cevap bulabilirsiniz. 

 • Balık pişirirken, pişirdiğiniz ortamda herhangi bir köşede kokulu bir mum yakabilirsiniz. Bu kokulu mum yandığı zaman balığın kokusunu içine çeker ve kokunun daha fazla yayılmasını engeller.
 • Bir taraftan balığı kızartırken bir taraftan da ocağın bir bölmesinde özellikle porselen olan bir kap içinde şeker eritebilirsiniz. Şekerin karamel olan yapısı sayesinde balık kokusunu içine çeker ve balık kokusunun yayılması engellenir.
 • Balık pişirirken aynı anda limon kabuğu yakabilir ve kokunun yayılmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Balık pişirmeye başladığınız anda bir tencerenin içine su ve çubuk vanilya karışımı oluşturarak kaynatabilirsiniz. Bu etkili karışım sayesinde ortaya çıkan koku, balık kokusunu tamamen içine çeker.
 • Balık pişirmeye başlamadan hemen önce geniş hacimli bir kabın içine karbonat dökerek ocağın yakınındaki bir mesafeye bırakın. Karbonatlı su karışımı balığın ağır olan kokusunun yayılmasını önler ve tüm kokuyu emer. Daha sonra yaptığınız karbonatlı suyu balık pişirirken kullandığınız tavayı temizlerken de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede tavanızda balık kokusundan ve lekesinden hiçbir eser kalmaz.
 • Balık kızarttığınız tavanın içine balık kızartırken bir miktar maydanoz ekleyerek kokunun evdeki diğer odalara yayılmasını engelleyebilirsiniz.
 • Mandalina, limon ve portakal kabuklarını bir tava içinde kısık ateşte kavurarak mutfakta oluşan ağır balık kokusunun önüne geçebilirsiniz.
 • Teflon özellikte olan bir tavaya 1-2 yemek kaşığı siyah kuru çay ekleyin. Daha sonra bu çayı tavada kavurmaya başlayın. Tavadan duman çıkmaya başladığı zaman ocağın altını kapatın. Bu işlem sonrası kavrulmuş siyah kuru çay balık kokusunu emer.

Bu işlemleri uygulayarak balık kokusunu evinizden rahat bi şekilde çıkarabilirsiniz. Bu işlemler sayesinde balık yapmak artık sizin için eziyet değil zevk haline gelir.

Evdeki Balık Kokusu Nasıl Gider?

Balık pişirmek ve yemek çok güzeldir. Fakat sonrasını düşündüğünüz zaman tam bir eziyet haline gelir. Tabi evdeki balık kokusu nasıl gider sorusunun cevabını bilmiyorsanız. Eğer bu sorunun cevabını net olarak biliyorsanız işler sizin için oldukça rahat ve pratik ilerler. 

 • Üzerlik otu balık kokusunu gidermek için de kullanılır. Üzerlik otu oldukça baskın ve keskin bir kokuya sahiptir. Üzerlik otu tohumundan biraz alarak boş bir tavada sürekli karıştırmalı ve kavrulmalı. Kavrulduktan bir süre sonra ortaya keskin bir koku yayılır. Bu koku tüm evinize sinen ve ağır kokan balık kokusunu bastırır ve ortadan kaldırır. Bu otun ayrıca sakinlik ve huzur veren etkisi vardır.
 • Boş bir tencereye biberiye, defne yaprağı, portakal, limon, mandalina kabukları ve saf su karışımı yapılır ve ateşte kaynatmaya bırakılır. Bir süre sonra kaynayan karışımdan çıkan buhar ve koku tüm odalardaki balık kokusunu yok eder.
 • Fırında balık kokusunu gidermek için uygulanan birkaç yöntem vardır. Bunlardan en kolayı fırında balığı pişirdikten sonra sirke yardımıyla kokunun giderilmesidir. Fırını temizledikten sonra 5-6 dakika fırını ısıtın. 2 bardak su ve 1 fincan sirkeyi bir kap içinde iyice karıştırıp fırının ızgara kısmına yerleştirin. Daha sonra yaklaşık yarım saat fırın kapağını kapatın ve fırını çalıştırın. Fırında oluşan kokunun rahatlıkla kaybolduğunu göreceksiniz.

Balık pişirdikten sonra evin geneline yayılan ağır kokuyu yok etmek için gereken işlemleri uygulayarak evin havasını temizlemeniz mümkün olur. 

Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

Özellikle kış ayları balık mevsimi olarak adlandırılır. Kışın bereketiyle gelen balık ürünleri sofralarınızın sık sık misafiri olur ve lezzetine doyum olmaz. Severek lezzetli bir şekilde tükettiğiniz balığı pişirmesi de bir o kadar eğlenceli ve keyiflidir. Sonrasında tüm eve sinen balık kokusu nasıl çıkar sorusuna cevap arayabilirsiniz. Balık türleri sağlık açısından oldukça oldukça önemlidir. Balığın besin değerleri oldukça yüksektir ve özellikle kış mevsimlerinde sık sık tüketilmesi gerekir. 

Balığı pişirirken ve pişirdikten sonra dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Bunlara dikkat ederek balık kokusunun eve çok yayılmamasını sağlayabilirsiniz. Balığınızı pişirirken diğer tüm odaların kapılarını kapatın. Bu sayede diğer odalara kokunun yayılmasını engelleyebilirsiniz. 

Balık kızartırken ya da pişirirken başka bir ocak gözünde sirke kaynatabilirsiniz. Bu sirke yardımıyla balık pişirdiğiniz esnada kokunun yayılmasını rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Ayrıca kaynattığınız sirkeyi daha sonra pişirirken kullandığınız tavayı temizlemek ve kokudan arındırmak için kullanabilirsiniz. Balık pişirdiğiniz tavayı temizledikten sonra yine aynı tavada kuru kahve kavurarak ortaya muhteşem bir kahve kokusu yayabilir ve balık kokusunu bastırabilirsiniz.

Balık pişirdikten sonra afiyetle yediniz. Hatta yukarıdaki işlemleri uygulayarak evdeki tüm balık kokularını giderdiniz. Fakat balık kokusu elinizde kaldı. Elinizdeki balık kokusunu çıkartmak için basitçe uygulayabileceğiniz birkaç işlem vardır.

Balıkları temizlemeden hemen önce limon kabukları ile elinizi ovuşturun. İsterseniz aynı işlemi sirke yardımıyla da yapabilirsiniz. Balıkları temizledikten sonra koku hale geçmediyse metal yapıda olan bir kaşığı elinizin içinde gezdirin. Daha sonra elinizi bulaşık deterjanı ile yıkayın, koku geçecektir. Son olarak elinizi diş macunu ile yıkayarak kokunun elinizden çıkmasını sağlayabilirsiniz.