Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çiçekler, doğanın mucize güzelliklerinden bir tanesidir. Dışarıda yürürken içinizi açan, bahar geldiğinde heyecanlanmanıza sebep olan güzelliklerdir. Dışarıda görüp heyecanlandığınız bir çiçeği evinize alıp bakmak istersiniz. Fakat onlar da bir canlı olduklarından dolayı solup kururlar. Aynı zamanda evinize gelen bir misafirin getirdiği buketi de biraz vazoda sergiler ve sonrasında atmak durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden onları kurutmak en mantıklı davranışlardan biridir.

Çiçek kurutma işlemi son derece çeşitlilik göstermekle birlikte kendinize uygun olan yöntemi seçmeniz mümkündür. İlk akla gelen yöntemlerden biri kitapların arasına koymaktır. Kuruttuğunuz çiçek miktarı minimum seviyede ise bu yöntem son derece mantıklıdır. Fakat kurutmak istediğiniz çiçek sayısı hayli fazla ise bu yöntemi kullanmanız mümkün olmayabilir. Özellikle bir arkadaşınızın verdiği tek dal gülü kitap arasında kurutabilirsiniz. Fakat bir düzine çiçek kurutmanız için son derece zahmetli bir yöntem olacaktır. Bu gibi durumlarda tercih edebileceğiniz yöntemlerden bir tanesi asarak kurutmak olabilir. Bu yöntem ile size hediye edilen gül buketini kurutabilir ve o şekilde hatıra olarak saklayabilirsiniz. Oldukça geleneksel bir yöntem olan asarak kurutma, son derece etkilidir.

Çiçeklerin sahip olduğu nemi kaybetmeleri açısından oldukça hızlı ve pratik bir yöntem olması ile dikkat çeker. Daha çok gül gibi dayanıklı çiçeklerin kurutulması için olan bu yöntem ile, kolay bir şekilde çiçeklerinizi kurutmanız mümkündür. Lavanta da aynı şekilde dayanıklı bitkilerden biri olmakla birlikte kuru haldeki satışı son derece yüksek boyuttadır. Bu bakımdan lavanta kurutup satma gibi bir iş için bu yönteme başvurabilirsiniz. Tek tek ayıklama durumunda kalmadan buket halinde asabileceğiniz lavantalar ile işiniz oldukça kolay hale gelir. Ters bir şekilde asabileceğiniz çiçeklerinizi, direk güneş ışığı ile temasından kaçınarak kurutmanız mümkündür. Kuruduktan sonra dökülme gibi bir probleme yol açmamaları adına, üzerlerine sıkabileceğiniz saç spreyi ile daha uzun ömürlü hale getirebilirsiniz. Saç spreyi ile çiçek kurutma, özellikle pampaslar üzerinde etkilidir. Bu bakımdan, dökülme gibi bir probleme yol açmaması açısından son derece önemlidir.

Tablo Yapımı için Çiçek Kurutma Yöntemi

Çiçekleri kurutmak için pek çok yöntem olduğu gibi, bunlardan bir tanesi de tablo yapımı için olandır. Satın aldığınız veya hediye geldiği için saklamak istiyorsanız, bu bakımdan sizin için değeri büyükse, tablo yapmak için kurutabilirsiniz. Tüm gün gözünüzün önünde durmasını sağlaması açısından oldukça güzel yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için bir adet kurutma kağıdı alarak işleme başlayabilirsiniz. A4 boyutunda katlayacağınız kurutma kağıdınızın üzerine kurutmak istediğiniz çiçeği yerleştirmeniz yeterlidir.

Birden fazla çiçeği bu yöntemle kurutmak isterseniz çiçeklerin üst üste gelmediğinden emin olmanız gerekir. Aynı zamanda aralarında mesafe bırakarak daha hızlı kurumalarını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki işlem olarak üzerlerine ağır bir eşya koymanız gerekir. Bu şekilde dilediğiniz çerçeveye yerleştirerek uzun süreli bir kullanım elde edebilirsiniz.

Çiçek kurutma çerçeve içerisinde son derece kolay olmakla birlikte, gözünüze hitap etmesi ile güzel bir yöntemdir. Çerçeve içerisine yerleştirdiğiniz çiçekleriniz 2 ile 4 hafta içerisinde kurumakla birlikte hızlı ve pratik bir yöntemdir. Dilediğiniz cinsteki çiçeği kurutmanız mümkündür. Bu bakımdan dışarıdan satın alıp beğendiğiniz veya hediye geldiği için manevi bir değeri olan çiçeği bu şekilde gözünüzün önünde tutabilirsiniz. Bu bakımdan, kimyasal bir işlemden geçmeden aldığınız ilk günkü gibi evinizin dilediğiniz yerinde sergileyebilirsiniz. Konumlandırdığınız noktada bir tablo gibi duracağından son derece dikkat çeker. 

Mikrodalga ile Çiçek Kurutma Yöntemi 

Her evde bulunan mikrodalga ile çiçek kurutmak son derece basittir. Bu bakımdan son derece kullanışlı olan mikrodalgalar çiçek kurutmanız açısından da pratiklik sağlar. Mikrodalganızın içine yerleştirebileceğiniz bir kap ile silika jel bu işlemi yapmanız açısından gerekli olan malzemelerdir. Öncelikle mikrodalgaya koyacağınız kabınıza çiçeklerinizi yerleştirerek işleme başlayabilirsiniz. Sonraki adım olarak kabın içine 5 cm kadar silika jel katmanız gerekir.

Püf noktalardan biri ise çiçeklerin boyunun mikrodalgaya sığabilecek kadar olmasıdır. Bu işlemleri hallettikten sonra birkaç dakika mikrodalgayı çalıştırmanız yeterlidir. Mikrodalga işlemi bittiğinde, çiçeklerin üzerindeki silika jelden kurtulmanız gerekir. Sonrasında kurumuş çiçekleriniz kullanıma hazır hale gelir. Çiçeklerinizi son derece hızlı bir şekilde kurutabileceğiniz bu yöntem ile zamandan tasarruf etmeniz mümkündür. Bu yöntem için en önemli nokta ise kullanacağınız çiçeğin cinsidir. Her çiçeği bu yöntemle kurutamayacağınız gibi, gerbera papatyası ya da kasımpatı çiçekleri için uygun bir yöntemdir.

Bu bakımdan tercih edeceğiniz çiçeğin öz suyu önemli bir etkendir. Düşük öz suyuna sahip çiçekler için etkili bir yöntem olmayacağı için tercih edeceğiniz çiçeğe dikkat etmeniz gerekir. Hızlı ve pratik yöntem olmasının yanında her çiçeği kurutamamanız tezatlık gösterse de öz suyu yüksek çiçekleri seçerek bu yöntemi sevebilirsiniz. Bu bakımdan uzun süreler boyunca çiçeğinizin kurumasını beklemenize gerek kalmayacağı için son derece kullanışlıdır. Oldukça uzun kullanım süresine sahip bu yönteme ek olarak, çiçeklerinize saç spreyi sıkarak ömürlerini uzatmanız mümkündür. Aynı zamanda, kuruttuğunuz çiçekleri kuru bir yerde muhafaza ederek uzun süreli kullanıma daha hazır hale getirebilirsiniz. 

Vernik ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Çiçek kurutma yöntemleri son derece çeşitlilik gösterir. Çiçek kurutmak için önemli püf noktalara dikkat ettiğiniz sürece her yöntem ihtiyacınızı karşılar niteliktedir. Bu bakımdan dilediğiniz yöntemi seçebileceğiniz gibi en etkili yöntemler arasında vernik ile çiçek kurutma vardır. Son derece pratik olan bu yöntem ile kurutmak istediğiniz çiçeğin ömrünü uzatabilirsiniz.

Özellikle nişan hatırası veya düğün hatırası olan çiçekler kurutmak istenir. Hatırası olduğu için uzun süreli gözünüzün önünde olmasını istersiniz. Pek çok yöntem olmakla birlikte tercih edilenler arasında saç spreyi, kum, mikrodalga ve gliserin yer alır. Bu bakımdan vernik ile çiçek kurutma yöntemi son derece basit olması ile tercih edilenler arasındadır. Kurutmak istediğiniz çiçeklerin yapısını bozmadan uzun süreler boyunca hatıranız halinde, evinizde muhafaza etmenize imkan verir. Bu işlem için satın almanız gereken tek şey sprey verniktir. Son derece ekonomik olması ile dikkat çeken bu yöntem aynı zamanda bütçe dostudur.

Öncelikle vazo içerisine koyduğunuz çiçeklerinizi çıkartarak kurulmanız son derece önemlidir. Islak olmaları halinde kurumaları daha zor hale gelir. Kuruladığınız çiçekleri masa üzerine veya parke üzerine yerleştirerek kurutmak istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Bu bakımdan üst üste koymadan çiçeklerinizi dilediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz. Sonrasında, satın aldığınız sprey formdağı spreyi, çiçeklerin üzerine ne uzak ne de yakın bir mesafeden olmak üzere sıkabilirsiniz. Çiçekleri kuruması için bir yerde muhafaza edebileceğiniz gibi kuruma işlemi gerçekleşene kadar ihtiyaç halinde üzerlerine vernik sıkabilirsiniz.

Kısa bir sürede kuruyan çiçeklerinizi, sonrasında evinizin dilediğiniz noktasına yerleştirebilirsiniz. Bu hali ile nişan hatırası, düğün hatırası veya satın aldığınız herhangi bir çiçek olsa dahi evinize şık bir hava katar. Bu bakımdan uzun süreli kullanabileceğiniz gibi evinizin vazgeçilmez bir süs eşyası haline gelirler. Dilerseniz çiçeklerinizi bir vazoda sergileyebilir veya vernik ile kuruttuktan sonra çerçeve içerisine yerleştirebilir ve evinizin istediğiniz yerine asarak sergileyebilirsiniz.