Mutfakta pek çok besine lezzetli bir aroma katan ve C vitamini açısından da oldukça zengin bir meyve olan limon, yemek yapmada olduğu gibi temizlik yapmada da iyi iş çıkarmaktadır. Gündelik hayatta herkesin evinde karşılaşabileceği pek çok soruna alternatif çözümler sunduğunu biliyor muydunuz?

Bu video içeriğine Evidea Youtube sayfasından ulaşabilirsiniz.

Limonun bir yarısını yemeklerinizi lezzetlendirmek için diğer yarısını ise yemek yaparken kullandığınız tencere ve tavalarınızı parlatmak için kullanabilirsiniz. Ahşap kesme tahtaları ve ahşap mutfak eşyalarınızın içerisindeki küçük boşluklara sıkışan bakterileri yok etmek için de limon oldukça etkili bir yardımcı olacaktır.

Bu aşamada bir limonu ikiye bölün ve tuza batırın, lekeleri hızlı bir şekilde ovalayın ve ardından iyice durulayın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki özellikle ahşap ürünler gözenekli yapısı nedeniyle kolaylıkla bakterileri içlerinde tutabilirler. Ahşap ürünlerin temizliği esnasında ağır kimyasallar kullanmak demek yemek yapımı sırasında bu kimyasalların yiyeceklere de temas etmesi demektir. Bunun yerine limon gibi daha doğal ve kolay ulaşılabilir bir ürünle temizlemek hem sağlık hem de hijyen açısından yararlı olacaktır. Kullandığımız ahşap ürünleri kimyasallardan ve kirlerden arındırmak için limonu özellikle su dolu bir tencere içerisinde kaynattıktan sonra uygulamak, ahşap ürünlerin kullanımını daha sağlıklı bir hale getirecektir.

Limonun sağlık açısından da çeşitli faydalarını duymuş olabilirsiniz. Özellikle tırnak eti bakımında ve tırnakları güçlendirmek için kullanıldığı da görülmektedir. Tabi bunun ölçüsünü de kaçırmamak gereklidir. Alternatif olarak daha önceden kullanılmış bir limon ile bulaşık makinesindeki kötü kokuları gidermek için de bulaşık makinenize limon yerleştirerek kullanabilirsiniz. Böylece kullanılmış bir limonu da faydalı bir işlem için değerlendirmiş olacaksınız.  Bu durum sürdürülebilirlik açısından da oldukça değerlidir.