Nar ayıklamanın kolay olan birkaç yöntemi vardır. Bu pratik yöntemler sayesinde nar taneleme işlemleri sizin için daha da kolay olacak. Nar meyvesinin faydalar saymak ile bitmez. Narın içerisinde antioksidan, fenolik bileşenler ve C vitaminleri bulunur. C vitamini bulunması sayesinde her türlü enfeksiyona karşı koruma sağlar. Hücrelerde hasar oluşumunu engeller. Aynı zamanda cilde iyi gelerek, cildin parlamasını sağlar. Kanser türlerine karşı koruma sağlar. Narın lif oranı oldukça yüksektir. Bu sayede uzun süreler boyunca tokluk hissi verir. Bu nedenler diyetlerde hep yer alan bir meyvedir. Nar ayrıca kalp ve diyabet hastalıklarına karşı savaşır.

Narı tüketmek sağlığınız için oldukça faydalıdır. İsterseniz ayıklayarak isterseniz suyunu sıkarak tüketin. Her şekilde size faydalı olacaktır. Bir adet narda on bardak yeşil çay ve dört bardak kızılcık suyuna denk gelen antioksidan madde bulunur. Bu muhteşem faydalara sahip olan meyveden maksimum verim alabilmek için taze tüketmeniz gerekir.

Nar içinde sayısız şekilde mini boyutta sulu vitamin tanecikleri barındırır. Doğal antioksidan kaynağı olan meyve hem strese hem de duygu durum bozukluğuna iyi gelir. B vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliği vardır. Özellikle kış mevsimlerinin en aranan meyvesi nardır. Tadı oldukça lezzetli ve mayhoştur.

Nar Nasıl Ayıklanır?

Bu yazı sayesinde narı ayıklamak artık daha kolay. En basit ve rahat şekilde yapacağınız nar ayıklama işlemini anlatacağız. Pazardan, marketten veya manavdan aldığınız narı güzel şekilde temizleyin. Daha sonra aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Narın üst kısmında bulunan dalı bıçak yardımıyla daire şeklinde kesip çıkarın.
 • Narın üstünde belirlediğiniz bir noktadan bıçağın ucunu hafif şekilde saplayın ve yuvarlak çizin. Daha sonra bıçağı narin bir şekilde etrafında döndürüp kesin.
 • Tam bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Narın gövde bölümüne indirmeden, narın içindeki ufak meyvelere denk gelmeyecek şekilde kesmeniz gerekir.
 • Narın üst tarafını çember şeklinde kesip ayırın. Bu işlemi yaptığınızda nar tanelerinin birleştiği bölümü görmeniz gerekir. Narın içinde bulunan beyaz etli kısım size en doğru yolu gösterecek.
 • Nar tanelerine zarar gelmeyecek şekilde bıçak ile beyaz etli kısımlara denk gelecek şekilde altı tane çizik atın.
 • Kesik atarken çizgilerin çok derin olmamasına dikkat edin. Orta bölümü kesmemeye özen gösterin.
 • Parmaklarınızı narın üst bölümüne yerleştirerek kesik attığınız kısımların tarafından çiçek gibi ayırın
 • Nar altı parçaya ayrıldıktan sonra isterseniz şeffaf zarları ayıklayabilirsiniz.
 • Ayırma işlemini gerçekleştirdiğiniz narı tabağa aldıktan sonra ters çevirin.
 • Daha sonra bir kaşıktan yardım alarak narın alt kısmına darbe uygulayın. Bu sayede tabağınıza nar taneleri düşmeye başlayacaktır.

Bu pratik yöntem sayesinde nar nasıl ayıklanır, sorusuna cevap bulacaksınız. ? bi devrik gibi geldi Nar ayıklama işlemini yaparken narın üstünüze sıçramaması için oldukça hassas davranıp yakınınızda nemli bir bez bulundurmanız. kıyafetlerinizi korumak için yararlı olacaktır.

Nar Nasıl Soyulur?

Nar bol miktarda B ve C vitamini içerir. Kış günlerinin vazgeçilmez meyvesi olan nar sayesinde sağlığınızı üst seviyelerde tutabilirsiniz. En kolay nar ayıklama yöntemlerini bu yazıda sizlere sunuyoruz. Nar soymanın farklı yöntemleri bulunur. Özellikle narın içindeki taneciklerin tamamen sağlıklı bir şekilde düşebilmesi için narın üstünün doğru kesilmesi gerekir.

Bol vitamine sahip olan narı soymak için birkaç yöntem kullanılabilir. İçinde bulunan nar tanelerini çıkartmak oldukça zordur ve işlemi uğraştırıcıdır. Fakat bu işlemi kolay yapan yöntemler vardır. Nar tanelerini ezmeden ve suyunu çıkarmadan kolay bir şekilde çıkarmak için hassas davranmak gerekir. Narın kabuklu kısmından vurarak nar tanelerini basit bir şekilde düşürebilirsiniz.

Kaşık ile her vurduğunuzda narın içindeki tanelerin düştüğünü göreceksiniz. Nar taneleri tamamen düştükten sonra temiz bir su ile dolu olan kabın içine koyabilirsiniz. Su yardımıyla şeffaf olan beyazlıklar suyun üstüne çıkar. Şeffaf beyaz kısımlar su yardımıyla ayrıldıktan sonra nar taneleri tek kalır ve başka bir kaba alınması gerekir. Narı tam olarak ayırdıktan sonra yiyerek lezzetini çıkarma işlemi siz kalır. Nar tanelerini isterseniz meyve sıkacağı yardımıyla sıvı hale getirip içebilirsiniz isterseniz kaşık ile yemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kaşıkla Nar Ayıklama Nasıl Olur?

Kaşıkla nar ayıklama sayesinde zahmetli bir iş olarak görünen nar ayıklama işlemini basit hale getireceğiz. Bu yöntem oldukça pratik ve basittir. Yararları saymakla bitmeyen meyve olan narı isterseniz tane şekilde isterseniz sıvı şekilde tüketebilirsiniz. Nar vitamin deposu olan meyvelerin başında gelir

Narı güzel temizleyip tane haline getirdiğiniz zaman salata veya tatlılarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Nar ile yapılan salatalar ve meyveler zamanın yiyecek trendlerindendir. Kaşıkla nar nasıl ayıklanır, sorusunun cevabını aşağıda adım adım görebilirsiniz:

 • Öncelikle narı ortadan ikiye kesin.
 • Daha sonra geniş bir kase içinde narı ters çevirip taneli kısımları avucunuzun içine gelecek şekilde konumlandırın.
 • Tahta bir kaşık yardımıyla nara vurmaya başlayın. Tanelerin döküldüğünü göreceksiniz.
 • Bu işlemi yaparken yanınızda nemli bir bez bulundurun ve nar tanelerinden çıkan suyun üstünüze ya da etrafa gelmemesi için işlemi dikkatli yapın.
 • Kaşıkla nar ayıklama işlemi bittikten sonra isterseniz taze taze hemen tüketin isterseniz poşetleyip derin dondurucuya kaldırın ve tüketmek istediğiniz zamana kadar saklayın.
 • Narın etrafa çok sıçraması düşünülerek tezgahta değil lavabonun içinde bu işlemi yaparsanız temizlik açısından en iyisi olacaktır.

Nar ayıklama işlemi zor olarak gözükse de teknik olarak yöntemlere hakim olduğunuz zaman işlemler bir o kadar kolay olur. Kolay nar ayıklama yöntemlerini doğru kullanarak işlemlerinizi hızlı ve pratik yapabilirsiniz. Ayrıca bu sayede zamandan da oldukça tasarruf edebilir ve bu zamanı nar yemek için ayırabilirsiniz.

Nar Ayıklama Aparatı Nedir?

Nar ayıklamak dışardan zor bir işlem olarak gözükse de ek aparatlar ile bu işlemi kolaylaştırmak tamamen sizin elinizde. Nar ayıklama aparatı tamamen kullanıcıların ihtiyaçları ve istekleri göz önüne alınarak üretilmiştir. Bu aparat sayesinde insanlar narları çok daha kolay ve rahat ayıklayabilir. Sağlıklı ve kaliteli bir yapıya sahip olan nar ayıklama aparatı ile çok kısa sürede ve pratik bir şekilde narı yemeye hazır hale getirebilirsiniz.

Narı ikiye böldükten hemen sonra tahta kaşık ile narın üstüne vurarak bütün taneleri bu aparat ile ayırabilirsiniz. Aparat sayesinde nar ayıklamak zahmetsiz hale gelir ve bu muhteşem meyveden mahrum kalmazsınız. Kullanımı oldukça basit olan ürünler yediden yetmişe herkesin işini kolaylaştırır. Nar ayıklama aparatları delikli olan bir kaseden oluşur. Aparatta bulunan delikler sayesinde nar taneleri kolaylıkla kasede birikir ve yemeye hazır hale gelir.

Nar ayıklama aparatı oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Çalışma prensibi fazlasıyla basit olan ürün narı seven herkes tarafından kullanılabilir. Normal şartlarda narı sayısız işlemler sonrası tanelerine ayırmak mümkünken bu aparat sayesinde kısa süre içinde taneleri ayırabilirsiniz. Hem de nar taneleri özelliğinden hiçbir şey kaybetmez. Nar tanelerin ezilme ve bozulma meydana gelmez. Nar ayıklama aparatı sayesinde şeffaf ve tadı acı olan beyaz zar tanelerden rahatlıkla ayrılır.