Bebek yatağı seçimleri pek çok açıdan önem taşır. Her şeyden öte bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve uyku kalitesi açısından doğru yatak seçmelisiniz. Peki doğru yatak seçimi nasıl olmalı? İşte yanıtı…

Malzeme seçimine dikkat!

Bebek odasındaki yatakların bebeğinizin sağlığını tehdit edecek malzemelerden ve güvenliğinde risk oluşturacak tasarımlardan yapılmamış olması çok önemlidir. Yatak seçimine başlamadan önce bu yatakla kullanılacak karyolanın da güvenli ve sağlam olması şarttır.

Karyolanın bebeğin uyandığında deviremeyeceği şekilde ağır ve sağlam olması gerekir. Bebekler hareketli olduklarından uyandığında yerinde durmak istemeyecek, hoplayıp zıplayacaktır. Karyolada parmaklıklar bulunuyorsa parmaklık aralıkları ne çok dar ne çok geniş olmalıdır. Bu aralığın 2.5cm-6cm arası olması genel olarak idealdir. Ayrıca bu parmaklıkların yüksekliğinin en az 60 cm olması, büyüdükçe aktifleşecek olan afacanın yatağından atlamasını engellemesi açısından önemlidir. Yine karyoladaki tüm köşe ve kenarlar yuvarlatılmış olmalı, kesinlikle sivri köşe ve kenarlar bulunmamalıdır.

Yatak sert olmamalı

Bebek yatağı ne çok sert ne  de çok yumuşak olmalıdır. Çok sert olması konforu azaltacak ve uyku kalitesini düşürecektir. Çok yumuşak olması ise yeni gelişmekte olan iskelet ve kas sisteminin ortopedik yapısını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca çok yumuşak yataklarda bebeklerin nefes alma yolları kapanabilir. Yarı ortopedik yataklar bu açıdan tavsiye edilir.

Yatak ile çarşaf arasında sıvı geçişini engelleyecek ince bir koruyucu kullanabilirsiniz. Bu yatağın ortopedik durumunu değiştirmez. Yine yataktaki battaniye, örtü, çarşaf ve nevresimler doğal malzemelerden üretilmiş, alerjen olmayan ve yıkanabilen kumaşlardan imal edilmiş olmalıdırlar. Kullanılan yorgan ya da uyku seti de kalın ve ağır olmamalı bebeğinizin güvenliğinde tehlike oluşturmamalıdır.

Yastık seçimi nasıl olmalı?

Çocuk doktorları 2 yaşa kadar yastık kullanımının kafatası oluşumunu kötü yönde etkileyeceğini belirtmektedirler. 2 yaşa kadar yastık kullanmamanız doğru olandır fakat bebeğiniz eğer nefes almada zorluk yaşıyorsa ince ve çok sert ya da yumuşak olmayan bir yastık kullanabilirsiniz.

Ayrıca bebek yataklarında koruyucu olarak dahi fazladan ikinci, üçüncü bir yastık konulmamalıdır. Bu fazla yastıklar bebekler için geceleri tehlikeli olabileceğini unutmayın.