Bebek odası hazırlığı, bebek beklediğiniz dönemin belki de en keyifli kısmıdır. Bebek odası eşyalarını seçmek aynı zamanda ciddi bir iştir! Bebeğinizin odasını hazırlarken hangi eşyaların gerektiğini merak ediyorsanız listemize göz atın.

Bebek beşiği ve bebek yatağı

Bebekler ilk haftalarında beslenmek için geceleri sık sık uyandığı için anne ve babalarının odasında bir beşikte yatmaları tercih edilir. Yeni doğum yapan annenin yanı başında bulunan beşik bir süre sonra bebeğin odasına alınabilir. Bebek, odasında yatmaya başladığında ise doğrudan bebek yatağında yatabilir.

Bir diğer tercih de beşiğin bebek odasında bulunmasıdır. Bunun yanı sıra, evin salon gibi diğer bölümlerinde de bebeğin gündüz uykuları için park yatak bulundurmak pratik bir çözümdür. Bebeğiniz için nasıl bir yatak tercih ederseniz edin, bebeğinizin sağlığına ve güvenliğine uygun standartlarda üretilmiş bebek mobilyalarını tercih etmek önemlidir.

İşte size bir ipucu: İlk 1 yıl yastık kullanmamanız önerilir.

Gardırop

Bebek odasında yataktan sonraki en önemli eşya şüphesiz ki gardıroptur. Bebeğinizin eşyalarına derli toplu ve kolay bulunabilir şekilde yer vermek için iyi bir gardırop en iyi yardımcınızdır. Bebek giysileri çok küçük boyutlu olduğu için sık raf düzeni ve çekmeceler olması, kategorilere ayırmak için kolaylık sağlar. Küçülen kıyafetleri kenara ayırmak için; ayrıca büyük beden ve henüz giydiremediğiniz hediye ve büyük beden giysiler için ayrı raflar ve bölmeler olması iyi bir fikirdir.

Alt açma masası

Yeni doğmuş bir bebeğin günde ortalama 10 kere alt değişimi ihtiyacı duyduğunu düşünürsek, özellikle sırt ve bel ağrıları çekmek istemiyorsanız ergonomik bir çözüm olan alt açma masaları oldukça işe yarar! Üstelik ıslak mendil, bebek bezi, banyo sonrası kremler ve benzeri bebek bakım ürünlerini koymak için de alt açma masaları gerekli hale gelir.

Buna dikkat: Bebeğiniz ne kadar küçük olursa olsun, bebeğinizi alt açma masasında bir an bile yalnız bırakmayın.

Emzirme koltuğu

Bebek ister emzirme ister biberon yoluyla beslensin, uzun saatler boyunca kucakta besleneceği için emzirme koltuğu bebek odalarının vazgeçilmez mobilyalarından biri olmaya adaydır. Adı emzirme koltuğu olsa da sadece bebeğin beslenme zamanı için değil, oturmak, sakinleştirmek veya odaya dekoratif bir sıcaklık katmak amacıyla da bir koltuk bulunması iyi bir seçimdir. Bebeğinizin odasında yer varsa sallanabilir bir koltuk veya ayak uzatabileceğiniz bir puf edinmeyi de düşünebilirsiniz.

Şifonyer

Bebek odasındaki gardırop birçok eşyayı saklamaya yarasa da sık sık kullandığınız ve elinizin altında durması gereken eşyalar ve aksesuarlar için şifonyer en ideal alanı sağlar. İrili ufaklı bebek eşyalarını kategorilere ayırmak için çekmecelere ihtiyacınız olur. Bebek nevresim takımları, çarşaflar, battaniyeler ve benzeri eşyaları gardırop yerine şifonyerde saklamak birçok kişinin tercih ettiği bir yoldur. Şifonyerler bebeğiniz büyüdükçe kitaplarını ve çeşitli oyuncaklarını koymak için ihtiyaç duyacağınız depolama çözümünü de sunar.

Unutmayın! Bebek odası seçiminizi doğuma yakın bir zamanda yapmanız, bebek mobilyalarının üretimi, teslimatı, temizliği, ayrıca bebek odası dekorasyonundaki diğer küçük detayların hazırlığı için yeterli süre kalmasını sağlar. Bu bakımdan hamileliğin 6.ayından yani takriben 28.haftadan itibaren bebek odası eşyaları için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.