Evin diğer bölümlerine göre daha küçük ve karanlık olan banyoların dekorasyonunda genellikle fayans, dolap, küvet ya da duşakabin gibi öğelerin renk ve modellerine dikkat edilir. Çoğu zaman banyolarda dekoratif obje kullanımı önemsenmez ya da gereksiz görülür. Oysaki kişisel bakım ve hijyen için gün içinde sürekli uğradığımız banyolarda ufak dokunuşlarla bambaşka bir atmosfer yaratmak oldukça kolay. Yeni ya da eski olsun birbirinden şık tasarımlara sahip olan çeşitli objelerle banyoları süsleyerek şık bir görünüm sağlamak mümkün. Banyonuzu süslerken ne gibi eşyalardan yararlanabilirsiniz ya da nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Banyo Nasıl Süslenir?

Dekorasyonunuza zenginlik katan banyo süsleri farklı renk ve desen seçenekleriyle ilham veriyor. Bu süsleri banyonuzda kullanırken işe öncelikle bir tema belirleyerek başlayabilirsiniz. 

Örneğin mavi ve beyaz renklerin hakim olduğu banyolara denizci teması çok yakışıyor. Bu temayı banyonuza yansıtmak için deniz kabukları, çıpa desenli tekstil ürünleri ve minik can simidi şeklinde olan duvar süslerinden faydalanabilirsiniz. Deniz kabuklarını ve yıldızlarını biraz kumla birleştirerek şık bir kavanoz içinde sergileyebilirsiniz. Havluların yanı sıra eğer duş perdesi kullanıyorsanız çıpa ve dümen deseni bulunan modelleri tercih edebilirsiniz. Can simidini banyo duvarı gibi banyo kapısına da asarak dekorasyonunuzda denizci temasına uygun bir bütünlük sağlayabilirsiniz. 

Banyonuzda vintage bir görünüm arzuluyorsanız eskitme ahşap ürünler ve süslerden yararlanabilirsiniz. Misafir havluları, parfüm ya da kozmetik ürünlerini ahşap kutu ve tepsilere yerleştirmek banyonuzda hem düzen hem de nostaljik bir şıklık sağlıyor. Banyo tekstil ürünlerini çiçek desenli ve pastel tonlara sahip olan modeller arasından seçerek de vintage bir görünüm yakalamak mümkün. Ahşap ya da pirinçten yapılmış oyma çerçeveler de bu görünümün olmazsa olmazı. Minik oyma çerçeveleri banyo kapı süsü olarak da kullanabilirsiniz. Banyonuzda boş bir duvar varsa birden fazla oyma çerçeveyi bir arada asarak bu alanı dekoratif bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu stili uygularken banyonuzda bulunan aynaları, oyma çerçeveli modellerle değiştirmeyi de tercih edebilirsiniz. 

Modern bir şekilde süslenmiş banyolar için olabildiğince sade objeleri seçmek gerekiyor. Siyah, beyaz ve gri tonlarının yoğun olarak kullanıldığı modern banyo süsü çeşitlerinin yanı sıra dekorasyona sıradışı ve enerjik bir hava katmak için canlı kırmızı gibi renk seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Modern bir görünüm için tekstil ürünlerinde de düz renkleri tercih etmekte fayda var. Ortama hareketlilik kazandırmak için desen kullanmak istiyorsanız geometrik şekillere yönelebilirsiniz. Mumlar, vazolar, yeşil süs bitkileri ve ayna tepsiler dekorasyonda kullanabileceğiniz öğeler. Yalnız modern bir görünüm için bu objelerin kullanımında aşırıya kaçmamak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta.     

Banyonuzu Süslerken Kullanabileceğiniz Dekoratif Objeler

Banyonuzda uygulamak istediğiniz stil ya da temaya banyo süsü çeşitlerini kullanarak sahip olabilirsiniz. Banyo tezgahı üzerinde bulunan eşyalarınızı düzenlemek için ayna ya da ahşap tepsileri tercih edebilirsiniz. Misafir havluları ve kozmetik ürünleri hasır, metal ya da ahşap gibi farklı malzemelerden üretilen kutulara dizerek şık bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Kapaklı cam kavanozlar tezgah üstünde kullanabileceğiniz dekoratif objeler arasında yer alıyor. Bu kavanozlar pamuk ve kulak çubuğu gibi gerekli malzemeleri depolamak için işlevsellik sunuyor. Cam ya da kristal kavanozların ayaklı modelleri hoş bir görünüm için ideal seçenek. Küçük şekilli sabunları bu ayaklı kavanozların içinde saklayabilirsiniz. Hatta kavanozları içine küçük taşlar yerleştirerek doğal bir süs objesi olarak da değerlendirebilirsiniz. 

Banyonuzu süslerken faydalanabileceğiniz diğer bir dekoratif ürün de çiçek ve bitkiler. Canlı bitkileri dekorasyona ferah ve doğal bir esinti katmak için deneyebilirsiniz. Yalnız bu bitkilerle banyonuzu süslemek için güneş ışığına fazla ihtiyaç duymayan ve nemi seven türler arasından tercih yapmayı unutmayın. Çiçek bakımına ayıracak vaktiniz yoksa kuru ya da yapay bitkileri de kullanabilirsiniz. Şık vazolar içinde sergileyebileceğiniz kurutulmuş çiçekler, aynı zamanda hoş kokusuyla da banyonuzun havasını değiştirir.  

Boş olan banyo duvarlarını çeşitli objelerle süsleyerek değerlendirmek de mümkün. Resim, fotoğraf ya da ilham veren sözlerin bulunduğu çerçeveler dikkat çekici bir görünüm sunan banyo duvar süsleri arasında. Boş çerçeveleri bir arada uyumlu bir şekilde asarak da banyo duvarınızı süsleyebilirsiniz. Duvara asılabilen yapay bitkiler de hoş bir görünüm sunuyor. Dikdörtgen şeklindeki hasır sepetleri ve ahşap kutuları yatay bir şekilde duvara monte ederek, havlu ve çeşitli süs eşyaları için alternatif bir depolama alanı da yaratabilirsiniz. 

Banyonuzda farklı bir atmosfer yaratmak için mum çeşitlerini dekorasyona ekleyebilirsiniz. Banyonuzun zemininde yeterli boş alan varsa büyük blok mumları tercih edebilirsiniz. Geniş bir cam kaseye su doldurup yüzen mumları içine atarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Kokulu mumlar da banyonuzun havasını değiştiren ürünler arasında bulunuyor. Kokulu mumlarla beraber şık ve zarif şişelerde sunulan kokulu çubuklara da dekoratif bir obje olarak banyo süslemesinde yer verebilirsiniz.