Doğanın güzelliğini ve canlılığını iç mekanlarımıza taşıyan çiçekler balkonlar ve teraslar için de vazgeçilmez dekoratif unsurlar arasında yer alıyor. Birbirinden farklı, rengarenk balkon çiçekleri ile balkonlarınıza baharın doğal, canlı, enerjik havasını getirmek ise oldukça kolay. Topraklarını değiştirerek, saksılarını yenileyerek ve düzenli bir şekilde sulayarak kendi ellerinizle yetiştirebileceğiniz balkon saksı çiçekleri ile hem boş zamanlarınızı değerlendirip stres atabilir, hem de doğanın mucizesine tanık olabilirsiniz.

Balkon Çiçekleri Nelerdir?

Balkon çiçekleri çeşitleri her zevke ve mevsime uygun sayısız seçenek sunar. Neredeyse doğada yetişen her çiçek türünü uygun ortamı sağlayarak balkonunuzda da yetiştirebilirsiniz. Begonyalardan kasımpatılara, papatyalardan sardunyalara kadar birçok türü balkonunuzda yetiştirerek rengarenk bir ortam yaratabilir, balkonunuzu bahar ve yaz ayları için keyifle vakit geçirilecek bir yer haline getirebilirsiniz. Sıklıkla tercih edilen balkon çiçekleri isimleri arasında ise petunya, menekşe, cam güzeli, yasemin ve ortanca gibi birçok bitki türünü sayabiliriz.

Balkon İçin Çiçek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balkonunuzda çiçek yetiştirmeye başlamadan önce dikkate almanız gereken 3 önemli faktör bulunuyor.

İklim: Dört mevsim yağmurlu bir iklimde yaşıyorsanız bol güneş seven bir bitki seçmemelisiniz. Aynı şekilde soğuk iklim seven bir çiçek de sıcak güney ikliminde yaşayanlar için uygun bir seçim olmayacaktır.

Balkonunuzun cephesi: Güney veya batı cepheye bakan bir balkonunuz varsa hemen hemen güneş seven bütün çiçekli bitkiler için harika bir alana sahipsiniz demektir. Kuzey veya doğu cepheli bir balkonunuz varsa gündüz daha çok güneş alacağı için güneş ışığına çok ihtiyaç duymayan, kısmen güneş seven bitkiler seçebilirsiniz.

Çiçeklerinizin bakımına ne kadar zaman ayırabileceğiniz: Evden çalışmıyorsanız daha fazla bakım isteyen çiçekler yerine az bakım gerektiren bitkiler sizin için doğru seçim olacaktır. Evde vakit geçirmek için fırsatınız çoksa daha fazla bakım gerektiren çiçeklere zaman ayırabilirsiniz.

Kısaca;

 • Seçim yaparken balkon çiçekleri ve isimleri kadar çiçeklerin yetiştirileceği ortama uygun özelliklere sahip olması da büyük önem taşır. Aksi durumda çiçeğiniz daha açmadan kuruyarak ömrünü kısa sürede tamamlayabilir.
 • Her şeyden önce balkonun güneş alıp almaması seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenler arasında. Bunun nedeni ortamdaki nem oranı ve sıcaklığın çiçeğin ömrünü belirleyen faktörlerin arasında yer alması.
 • Yaz ve kış olmak üzere farklı şartlarda yetişen balkon çiçeklerinin bakımı da oldukça önemlidir.
 • Eğer çiçek bakımına ayıracak fazla vaktiniz yoksa daha dayanıklı ve zahmetsiz türleri seçebilirsiniz. Yine de en güzel balkon çiçekleri için her zaman yeterli emeği ve özeni göstermeniz gerektiğini unutmayın.
 • Balkonun büyüklüğü de tercih yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenler arasındadır. Eğer yeterli alanınız varsa begonvil gibi tırmanıcı özelliği bulunan, odunsu ve büyük balkon çiçekleri arasından tercih edebilirsiniz. Küçük balkonlar içinse daha az yer kaplayan, minik saksılarda kolaylıkla yetiştirebileceğiniz türlere, sıkışık ve kalabalık bir görünüm oluşturmamak ve çiçeklerin bakımını daha rahat yapabilmek için öncelik vermenizi öneriyoruz.

Sıcağı Seven Rengarenk Balkon Çiçekleri

Balkonun fiziki şartlarının çiçek seçimi yaparken öneminden bahsetmiştik. Yaz çiçekleri olarak da anılan güneş seven balkon çiçekleri için mutlaka güneş gören ve kış aylarında bile sıcak olan balkonlar gerekir. Özellikle kapalı balkonlar için ideal olan güneşi seven balkon çiçekleri arasında Afrika menekşesi, begonya, Bodrum papatyası, ebegümeci, sardunya, ateş çiçeği, yıldız çiçeği ve kadife çiçeği gibi türler yer alır. Güneşe dayanıklı balkon çiçekleri olarak da değerlendirilen bu çiçeklerin açması için yeterince güneş alan ve sıcak bir balkon ortamı gerekir. Özellikle yazın açan balkon çiçekleri arasında bulunan kadife çiçeği, yeterli güneş sağlanırsa bütün bir yaz çiçeklerini muhafaza ederek balkonunuzu canlı ve hoş bir görünüme kavuşturur. Sarı, turuncu ve kırmızı renkte çiçekler açan kadife çiçeği mis kokusuyla da ortamın havasını değiştirir. Kadife çiçeği gibi kokulu balkon çiçekleri arasında lavanta, yasemin, petunya ve sardunya gibi türleri sayabiliriz. Özellikle sıcağı ve güneşi çok seven bir bitki olarak sardunya balkon çiçekleri kolay bakımlarıyla da sıklıkla tercih edilir.

Kış Aylarında Balkonların Atmosferini Canlandıran Balkon Çiçekleri

Kış aylarında da canlılığını koruyan ve çiçek açan ev balkon çiçekleri sayesinde balkonunuzda her mevsim hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Soğuk havalardan etkilenmeyen ve çiçeklenmek için güneşe ihtiyaç duymayan kış çiçekleri balkon açık ve güneş görmeyen yapıdaysa yetiştirmek için en uygun seçenek olacaktır. Soğuğa ve rüzgara dayanıklı balkon çiçekleri arasında Noel gülü, kasımpatı, şebboy, açelya, sıklamen ve orkide gibi türler yer alır. Genellikle bütün bir kış rengarenk çiçekleri ile ortamı canlandıran bu çiçekler kış aylarında ısıtmakta güçlük çektiğiniz balkonlar için ideal seçenekler arasında bulunur. Kışa dayanıklı balkon çiçekleri hem renkleri hem de kokularıyla soğuk ve kapalı havaların iç karartıcı atmosferini dağıtmak için birebirdir.  

Kış balkon çiçekleri yaz çiçekleri gibi gerekli özen gösterilirse ve uygun bakım yapılırsa kış aylarında daha da canlanarak benzersiz güzelliklerini sergilemeye devam edecektir. Çiçek bakımı için oldukça önemli olan sulama her tür için farklı şekilde yapılmalıdır. Örneğin mor, pembe, sarı ve kırmızı tonlarıyla kış aylarında balkonları renklendiren kasımpatı çiçeği suyu seven bir bitki olarak bilinir. Bu yüzden sık aralıklarla düzenli olarak sulanması gerekir. Pratik ve kolay bir şekilde çiçeklerinizi sulamak için çiçek sulama sulağı çeşitlerini kullanabilirsiniz. Püskürtmeli modelleri de bulunan sulakları çiçeklerinizin ihtiyaçları ve kullanım özelliklerine göre tercih ederek yaz ya da kış aylarında balkonlarınızın rengarenk çiçekler açmasını sağlayabilirsiniz.    

Bakımı Zahmetsiz ve Kolay Balkon Çiçekleri  

Türü ya da ihtiyaçları farklı olsa da her çiçek asgari düzeyde bakım ve özen ister. Çiçeklere uygulanacak bakım türlere göre değişkenlik gösterir. Bazı çiçekleri yetiştirmek diğer türlere göre daha zor ve meşakkatli olabilir. Eğer çiçek bakımı için ayıracak fazla vaktiniz yoksa dayanıklı balkon çiçekleri türlerini tercih edebilirsiniz.

Peki ,en dayanıklı balkon çiçekleri hangileri?

 • Ortanca,
 • Begonya,
 • Hercai menekşe,
 • Kadife çiçeği ve
 • Lavanta gibi çiçek türleri bulunur.

Özellikle her türlü toprakta kolay yetişen balkon çiçekleri arasında da yer alan lavantayı saksı içinde güneşli bir alanda ve soğuktan koruyarak kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Fazla bakım istemeyen lavanta, uzun ömürlü yapısıyla da çok yıllık bitkiler sınıfındadır. En az 3 yıl olan ömürleriyle dikkat çeken çok yıllık balkon çiçekleri uzun süre balkonlarınızın ortamını renklendirmeye devam eder.

 • Kasımpatı,
 • Küpe çiçeği,
 • Sardunya,
 • Çuha çiçeği,
 • Bodrum papatyası
 • Ezan çiçeği ise diğer çok yıllık çiçek türlerinden birkaçıdır.

Çiçekleri balkonun iç dekorasyonunda kullanabileceğiniz gibi cam ya da balkon kenarlarında da yetiştirebilirsiniz. Özellikle sarkan balkon çiçekleri bu bakımdan balkon ve cam kenarları için benzersiz bir güzellik sağlar. En bilindik sarkan çiçekler arasında yer alan ve açık havada daha fazla serpilen cam güzeli çiçeği, açık balkonlar ya da cam kenarları için bakımı en kolay ve dayanıklı türdür. Benzer bir görünüm oluşturmak için sarkan çiçekler gibi sarmaşık balkon çiçekleri ve türlerini de tercih edebilirsiniz. Özellikle balkon içinde yetiştireceğiniz sarmaşık çiçeklerinin duvarları sarmasına izin vererek balkonunuzu küçük bir bahçeye çevirebilirsiniz.      

Dekoratif Balkon Çiçekleri

Doğanın canlılığını ortama yansıtan canlı balkon çiçekleri renkleri, kokuları ve şık görünümleriyle balkonların dekorasyonunu zenginleştirir. Canlı bitkilerin çiçek açması ve uzun süre çiçeklerini muhafaza etmesi için bakımlarına dikkat etmek gerekir. Bakımı kolay ve zahmetsiz çiçek türleri sayesinde fazla vaktiniz yoksa bile çiçek yetiştirebilirsiniz. Eğer çiçek bakımıyla hiç uğraşmak istemiyorsanız birbirinden renkli ve hoş görünümleriyle ortama şıklık katan yapay balkon çiçeklerini tercih edebilirsiniz. Neredeyse her çiçek türünün birebir uyarlamasını seçenekleri arasında bulabileceğiniz yapay çiçekler fiyat bakımından da uygun alternatifler sunar. Yapay balkon çiçekleri fiyatları çiçeğin türüne, büyüklüğüne, malzeme kalitesine ve saksı özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Balkonunuzu yapay çiçekler yardımıyla dikkat çekici ve hoş bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız birbirinden farklı sayısız seçenek arasından bütçenizi zorlamadan kolayca tercih yapabilirsiniz.