Yün yorgan; özellikle kış mevsimi için birebirdir. Çok soğuk günlerde maksimum seviyede ısıttığı için, yün yorgan fazla tercih edilen bir yorgan çeşididir. İçindeki yünden dolayı sağlıklı ve konforlu bir üründür. Bundan dolayı uyku vaktinizde size güzel bir uyku yaşatabilir. Bu yorganın terletmemesi de önemli olup, yaz aylarında da size kullanma şansı verir. Bebeklikten itibaren her yaşta rahatlık ile bu yorganı kullanabilirsiniz. Özellikle bahar ve kış mevsimlerinde soğuk günlerde tam size göre olan bu yorganı yılın belli dönemlerinde yıkamanız da önemli bir konudur. 

Yün yorganınızın hijyenine ne kadar dikkat edersiniz, sağlığınız için o kadar iyi olabilir. Yün yorgan yıkama yöntemleri oldukça fazladır. Yün yıkama esnasında oldukça dikkatli olmakta fayda vardır. Aksi takdirde yorganınız kendini salar ve eski işlevini kaybedebilir. Yün yorgan temizleme yöntemlerinden en sık kullanılanı elde yıkamadır. Bunun yanında dilerseniz yorganınızın kullanım talimatına göre çamaşır makinanızda da yıkayabilirsiniz. Genel olarak 30 derece sıcaklıkta yıkanan bu yorganları temiz tuttukça, her yıl rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yorganınızı yıkamayı kolaylaştıran etkenlerden biri de boyutudur. Küçük yün yorganları yıkamak kolay bir işlemdir. İster elinizde isterseniz de rahatlıkla makinaya atabilirsiniz. Burada ürününüz kalitesi de yıkama esnasında kendini gösterir. Yün yorgan içinde hiçbir kimyasal madde olmaması ve doğal bir ürün olması yorganınızın kalitesini ortaya çıkarır. 

Yün Yorgan Yıkama Evde Nasıl Yapılır?

Yün yorgan yıkamak aslında zor değildir. Doğru bir yıkama yaptığınız takdirde yorganınız zarar görmeden kolay bir şekilde yıkamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Yün yorgan yıkamak evde nasıl yapılır sorularına kolayca cevap bulabilirsiniz. Öncelikle elde mi yıkamak istiyorsunuz yoksa makinada mı yıkamak istiyorsanız buna karar vermeniz gerekir. Yün yorganın yıkanmasında en fazla etkili olan yöntemlerden birisi elde yıkamaktır. Yorganınızı, ebadına uygun bir alanda bir iki saat ılık bir suda bekletmeniz hijyen sağlamanız açısından fayda sağlayabilir. Daha sonrasında bu suyu değiştirip içerisine deterjan ekleyebilirsiniz. Deterjanın direkt yorgana teması, kimyasal içermesi açısından doğru değildir. Bu yüzden deterjanı suya döküp yorganınızı yıkamaya başlayabilirsiniz. Bir sünger alıp, yorganınıza hafif hareketler ile yüzeyin üzerine sürtebilirsiniz. Bu şekilde yorulmadan, pratik bir şekilde yıkayabilirsiniz. 

Yıkamanın bitiminde yün yorganınızı soğuk suya sokabilirsiniz. Böylelikle üzerindeki toz, kir ve deterjan kalıntılarından tamamen arınabilir. Köpükler gidinceye kadar duruladıktan sonra, yorganınızdaki suyun akması için düz bir alana serebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Yün yorganınızı sıkmamanız, esnekliğini koruması açısından önemlidir. Yün yorganın kuruma aşaması ise suyunu saldıktan sonra, güneş almayan bir ortamda olmalıdır.

Derin bir temizlik için en etkili yöntemlerden biri de soda ile yün yıkama işlemidir. Bu işlem ilk başta size tuhaf gelebilir. Bu çok normaldir. Soda ile yıkamaya alıştığınızda ne kadar temiz olduğunu siz de fark edebilirsiniz. Elde yün yorganınızı yıkarken; suya yaklaşık 2 kaşık kadar soda dökmeniz yeterli olur. Sodalı suyun içinde yünü 3-4 saat bekletebilirsiniz. İyice steril olduktan sonra; dilerseniz elde deterjanlarınız ile yıkayabilir dilerseniz de makinaya atabilirsiniz. Ayrıca bu sodalı yıkama sayesinde yünün eskisinden daha yumuşak olduğunu kuruduktan sonra hemen anlayabilirsiniz.  Aynı zamanda evde yıkarken kendi gözünüzle gördüğünüz için de içinize sinerek temizlemiş olursunuz. Bu açıdan da aklınızda bir soru işareti kalmaz. Yıkama işlemini isterseniz yorganla birlikte, yani kılıfını çıkarmadan, isterseniz de kılıfı ve yünü çıkararak ayrı ayrı yapabilirsiniz.

Çamaşır Makinasında Yün Yıkama Nasıl Yapılır?

Yün içeren yorganlarınızı, yastıklarınızı ya da başka tür uyku ürünlerinizi dilerseniz çamaşır makinanızda da yıkayabilirsiniz. Bu belki size biraz korkutucu gelmiş olabilir. Doğru bir yıkama yaptığınız takdirde yün ürünlerinizi çamaşır makinanızda da rahatlık ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu yıkama işlemi el ile yıkama işlemine göre daha kolaydır. Elinizde yıkamadığınız için herhangi bir enerji harcamazsınız ve böylelikle yorulmazsınız. Bu yüzden yorganlarınızı yıkama size bir yük olmaktan kurtulmuş olur.

Yünü ve kılıfını ayrı yıkamak istiyorsanız bu şekilde de yapabilirsiniz. Öncelikle; çamaşır makinenizi tanımanız bu konuda önemlidir. Bazı çamaşır makinalarında yün programı var iken bazılarında yoktur. Böyle durumlarda yününüzü narin programda yıkamanız tavsiye edilir. Yünler narin ve hassas bir malzemede olduğu için bu program uygundur. Daha sonra yorganınızı makinaya koyabilirsiniz. Burada makinenizin kapasitesi de önem taşır. Taşıyabileceği kiloya göre doldurmanız hem yününüz hem de makineniz için daha iyi olur. Maksimum bir performans almanız açısından kaliteli bir deterjan döküp, dilerseniz hoş bir koku ve yumuşak bir his vermesi açısından yumuşatıcı da koyabilirsiniz. 

Genel olarak yün yorganlar için 30 derece uygundur. Sonrasında çamaşır makinenizi çalıştırabilirsiniz. Çamaşır makineniz yıkama işlemini bitirdikten sonra, kurutma evresine geçilir. Yününüz açısından oldukça önemli olan bu durum, bir kıyafet ya da herhangi bir kumaş olmadığı için dikkatli kuruması gerekir. Dikkatli kuruttuğunuzda yorganınızı sağlam ve yeni bir biçimde uzun yıllar kullanabilirsiniz. Yününüzü makineden çıkardığınızda yorganı düz bir alanda yatay ya da dikey bir şekilde kurutabilirsiniz. Kuruturken tek dikkat etmeniz gereken nokta, yününüzün direkt güneş ışığı almayan bir yerde kurumasıdır. Kuruduktan sonra temiz bir şekilde güzel bir uyku uyuyabilirsiniz. 

Yün Yorgan Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yün yorgan yıkarken dikkat etmeniz gereken birkaç madde vardır. Öncelikle yününüzün kaliteli olması da yıkama aşamasında önemlidir. Ne kadar kaliteli bir yün olursa sizin için o kadar kolay bir yıkama söz konusu olur. Kullandığınız deterjan ve yumuşatıcılar da yorganınızın bozulmaması için önem teşkil eder. Bunun için özel olarak üretilen bazı deterjanlar vardır. Bu deterjanlar sadece yün yıkama için olup, yıkama esnasında yündeki çeşitli bakterileri, kirleri ve lekeleri derinlemesine temizler. 

Ayrıca yorganınıza sanki yeni alınmış gibi bir hava katar ve siz de bu görüntüyü görünce daha güzel bir uyku uyuyabilirsiniz. Bu yorganların temiz olması göz zevkiniz için de önemlidir. Yastık, yorgan, battaniye gibi uyku setleri yatağın üzerinde durduğu için görünüşü de temiz olması gerekir. Bu hem göz zevkiniz için hem de hijyen ve sağlıklı bir uyku için oldukça önemli bir konudur. Yün yorganlarınızın kuruması da en az yıkanması kadar iyi olmalıdır. Eğer evinizde bir kurutma makineniz var ise 60 derecenin altında bir programda kurutulmalıdır. Aksi takdirde yorganınızda küçük bozulmalar yaşanabilir. 

Tüm bunlar haricinde yorganınızı evinizde yıkamak istemiyorsanız, kuru temizlemeye de verebilirsiniz. Kuru temizleme yerleri de derinlemesine temizlik yaparak istediğiniz hijyeni size verebilir. Evinizde yorganınızı kurutacak bir alan yok ise de kuru temizlemeciler sizin için oldukça faydalı olur. Böylelikle yorganınızı istediğiniz zaman kuru temizleme merkezlerine verebilirsiniz. Yün yorgan, terletmemesi ve doğal olmasından dolayı yaz mevsiminde de rahatlıkla kullanabileceğiniz bir üründür. Bunun haricinde size kaliteli bir uyku yaşatır. Dilerseniz sadece yorgan için değil yastığınız için de yün yastık tercih edebilirsiniz. Tüm bu ürünlere Evidea’dan göz atabilirsiniz.