Doğum günleri, kişilerin en önemli özel günlerinden biridir. Böyle günlerde, sevdiklerinize alacağınız ve onlara yapacağınız hediyeler ile onları mutlu ve özel hissettirmeniz mümkündür.  Çeşitli eğlence ve sürpriz partilerde, kullanılacak olan, doğum günü süsü modelleri de bu özel günde oldukça eğlenceli anların yaşanmasına olanak tanır. Doğum günü süsleri, sadece küçük yaşta olan çocuklar için değil her yaşa uygun olacak şekilde üretilir. Bu süsler satın alınacağı gibi evde kendi imkanlarınız dahilinde de yapılabilir.  

Doğum günü süsü yapımı, hem maddi açıdan daha ucuz olurken hem de eğlenceli vakit geçirilmesine olanak sağlar. Çocuklarınız ve arkadaşlarınız ile çeşitli doğum günü süsleri hazırlayarak, gün içerisindeki monotonluktan kurtulabilirsiniz. Eğlenceli ve yaratıcı bir etkinlik olması sebebi ile çocuk gelişimine de faydaları çoktur.  

Bir doğum günü süsü seti elde ederek hem hazır süslere hem de yapım malzemelerine ulaşmak mümkündür. Böylece özenli ve şık bir konsept oluşturarak unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Bu süslerinin yapımında, balon kullanımı fazlası ile yaygındır.  Doğum günü olan kişinin renk ve süs zevklerine göre ya da karşınızdaki insanın sizin için ifade ettiği anlam konusunda çeşitli balonlar kullanılır. Aynı şekilde uçan balon modelini de tercih ederek, süslemenin daha etkili olmasını sağlanır. 

Doğum Günü Süsü Nasıl Yapılır? 

Evde doğum günü süsü yapmak için çeşitli malzemelere ihtiyaç vardır. Bu malzemeler set halinde alınabileceği gibi tek tek de alınması mümkündür. Bu süsler genellikle, karton, mukavva, tül, balon gibi malzemelerden yapılır. Bu malzemelerin çeşitli şekillerde katlanarak veya kesilerek farklı ve güzel şekillerin ortaya çıkarılması ile yapılır. Bu süsler doğum gününün yapılacağı odaya veya alana homojen şekilde dağıtılır.  Kapalı alanlarda kutlanacak ise doğum günü duvar süsü modellerinin de yapılması gerekir. Genellikle duvarlara asılan kartonlar ve çeşitli şekillerde kesilmiş renkli kağıtlar ile de süsleme yapılır. Çeşitli tül veya kumaş malzemeden yapılmış süsler de hem duvarda hem de masa üstü gibi yerlerde kullanılabilir.  Aynı şekilde evin ya da odanın camları da boyanarak veya elde yapılan süsler yapıştırılarak süslenmesi mümkündür. Bu boyama işlemini çocuklarınız ve arkadaşlarınız ile yaparak çok daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.  

Doğum gününün kutlanacağı masa üzerinde ise pasta konacak alanları ve diğer yerleri çeşitli süslerle kaplamak mümkündür. Örneğin masaya konacak peçeteleri çeşitli renklerde ve farklı şekillere sokarak sunmak çok daha eğlenceli bir görünüm sağlar.  Doğum günü süsü yapımı sadece bir şeylerin satın alınmasını değil, bütün bir süreci kapsar. Bu sebeple süsleme işlemi bir bütün olarak ele alınıp birbirine uygun ürün setleri seçilmelidir. Doğum günü, belli bir temada hazırlanacak ise bu temaya uygun süsler yapılmalıdır. 

Doğum Günü Süsü Seti İçeriği Nedir? 

Doğum günü süsü seti içerisinde, hazır veya evde hazırlamaya uygun bir şekilde olan malzemeler yer alır. Evde süs hazırlığı yapacak kişiler için, süslerin şekil ve renk almamış halleri paketlerde bulunur. Bu şekilde satın alınan paketlerden çıkan süsleri, makas ve yapıştırıcı yardımı ile çeşitli şekillere sokarak bu süsler hazırlanır.  Farklı renklerde setler alınarak daha şık ve daha eğlenceli süslemelerin yapılması mümkündür. Yapılan süsler birbirine yapıştırılarak ya da birleştirilerek daha uzun süsler elde etmek mümkündür. Bu uzun süsler, tavana veya duvarlara yapıştırılarak monoton süslemelerden uzaklaşmak mümkündür.  

Kapılar için ise doğum gününe gelen kişiler için, kartondan veya renkli el işi kağıdından kesilen harflerle hoş geldiniz yazısı yazılabilir. Odanın bir duvarına da aynı şekilde kesilen harflerle doğum günü olan kişinin adı ve doğum günü kutlama mesajı yazılabilir.  Böylece odanın ya da kutlama olacak alanın tamamı verimli ve aktif bir şekilde kullanılmış olur. Bu sebeple setin içerisinde karton, el işi kâğıdı ve mukavva gibi materyallerin bolca bulunması gerekir.  Bu tarzda setlerin tercih edilmesi ile çok daha şık bir doğum günü partisi yapmanız mümkün hale gelir. Setlerde kağıt yapıştırıcılarının da bulunması ile süs hazırlama işi daha kolay hale gelir. Bu tarz setlerin tercihi hız ve pratiklik kazandırır.  

Doğum Günü Duvar Süsü Nedir? 

Doğum günü duvar süsü, doğum günü setleri içerisinden çıkan çeşitli malzemelerin bir araya getirilerek duvarlar üzerine yapıştırılması ve sabitlenmesi ile oluşan süslerdir. Bu duvar süslerinin içeriği doğum günü yapılacak kişinin kim olduğuna göre değişim gösterir.  Babaya ya da eşe hazırlanacak duvar süsleri üzerinde, kral tacı, tuttuğu takımın logoları, mesleği ile alakalı simgeler konulabilir. Sürpriz hazırlanacak kişi doktor ise stetoskop şeklinde süslerin konması çok daha komik ve eğlenceli sonuçlar verir. Bir yaşında bebek için hazırlanacak olan 1 yaş doğum günü süsü için duvarlara sevdiği çizgi film karakterleri ya da oyuncaklarına benzeyen süsler asılabilir.  Duvar süslerinin seçiminde diğer bir etkili olan konu, duvarların renkleri ile uygun süslerin seçilmesidir. Bu şekilde uygun renkler seçilerek çok daha şık süslemeler elde etmek mümkündür. Duvarlara asılacak olan çeşitli renklerdeki ışıklarla da bu süslemenin etkileyiciliğini arttırmak mümkündür.  

Duvarlara asılacak olan süslerin seçiminde doğum günü tarzı konusu önem arz eder. Doğum günü yapılacak kişinin zevklerine ve yaşına göre seçilecek olan süsler ile duvarlar donatılmalıdır. Böylece konsepte uygun süsler sayesinde, doğum günü yapılacak kişiler için daha özel ve daha unutulmaz bir parti yapmanız mümkündür. Aynı zamanda çeşitli balonların da konsepte uygun olarak duvarlara asılması mümkündür. Duvar süsleri genel manası ile doğum günü süs setlerinin büyük bir kısmını oluşturduğu için yapılan seçimler önemlidir. 

Evde Doğum Günü Süsü Hazırlığı 

Hazır doğum günü süsleri yerine evinizde süs hazırlamayı tercih ederek hem maddi açıdan tasarruf ederken hem de eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Doğum günü süslemesinin hazırlık aşamasında öncelikle bu süslemenin ve doğum gününün konsepti belirlenir.  Bu konsepte uygun olarak çeşitli süsleme malzemelerini satın alarak devam etmelisiniz. Bu süsleme malzemelerinin içerisinde bulunan malzeme çeşitliliği tamamı ile sizin kurguladığınız doğum gününe özel olarak değişim gösterir. Ürün çeşitliliği arttıkça yapılan doğum günü süsleme işleminin gösterişliliği ve eğlencesi de artar.  Ancak bununla birlikte, çok fazla sayıda süs eklenerek konseptin dışına çıkılması da doğru bir süsleme tekniği olmaz. Fazla süsleme kullanılmak amacıyla gereksiz süslerin kullanımından kaçınılması gerekir. Evde doğum günü süsü yapımının diğer bir özelliği de hazır süsler yerine yaratıcılığınızı kullanarak hazırladığınız süsler sayesinde çok daha değerli bir sürpriz hazırlanmasıdır. 

 Doğum günü süsleri fiyatları da çeşitli etkenlere bağlı olarak değişim gösterir. Süslenecek yerin büyüklüğüne göre seçilen doğum günü süsü çeşitliliği bu etkenlerden biridir. Aynı zamanda alınan süslerin malzeme kalitesi de bu fiyatların üzerinde etkili olur. Doğum günü planlaması ve hazırlığı programlı ve düzgün bir şekilde yapılırsa, bütçenize uygun olarak seçeceğiniz süsler ile uygun fiyata alışveriş tamamlama imkânı bulmuş olursunuz.