Tatil, yıl içerisinde yaşanan stresin ve yorgunluğun atılması için yapılabilecek en güzel aktivitedir. İster bir haftalığına ister birkaç aylığına tatile çıkıyor olun evinizi kapatırken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunur. Günler boyunca kapalı olacak olan evinize döndüğünüzde istenmeyen sürprizlerle karşılaşmamak için yazımızın kalanına göz atabilirsiniz. Tatile çıkarken evinizi kapatırken dikkat etmeniz gereken temel noktaları yazımızda bulabilirsiniz. Bu basit faktörlere dikkat ederek hiçbir endişeniz olmadan tatilinizi yapabilirsiniz. Geri döndüğünüzde bıraktığınız şekilde bulacağınız bir eve sahip olmanın gönül rahatlığıyla tatilin tadını çıkarabilirsiniz. 

Yaz Tatilinde Evde Neler Yapılır?

Yaz mevsimi tatil için en çok tercih edilen zaman olarak bilinir. Sıcak hava sayesinde deniz ve havuza girmek gibi sevilen aktiviteleri yapmak mümkün olur. Eğer yaz tatiline çıkacaksınız bundan önce evde yapmanız gereken belli başlı görevler bulunur. Yaz tatilinde evde neler yapılır sorusunun cevabı, yaşam alanını güvenli şekilde kapatmanızı mümkün kılar. 

İlk olarak dikkat etmeniz gereken faktör evcil hayvanlardır. Kedi, köpek, kuş gibi evde beslenen hayvanların güvenliğini sağlamak gerekir. İkinci olarak elektrik, doğal gaz ve suyun kapatılması gerekir. Yapacağınız tatilin süresine göre bu noktada nasıl bir yol izleyeceğinin değişiklik gösterir. Kısa süreli bir tatil için yapacağınız işlemlerle aylarca sürecek bir tatil için yapacaklarınız aynı olmayacaktır. Son olarak evin tüm pencere ve balkonlarının sıkıca kapatılması gerekir. Sağlam kilitler yardımıyla evin kapatılması, uzun süre evde olmayacağınız dönemlerde güvenliği sağlayacaktır. Evinizin bulunduğu bölgenin güvenlik şartlarına bağlı olarak farklı türden önlemler alabilirsiniz. Tüm yaz mevsimi boyunca çıkacağınız uzun süreli bir tatil için güvenlik kameraları yerleştirebilir veya bir arkadaşınızın evinizi düzenli olarak kontrol etmesini rica edebilirsiniz. Böylece siz stresten uzak bir tatilin keyfini çıkarırken evinizin güvenliğini dert etmenize gerek kalmaz. 

Tatile Giderken Evcil Hayvan Nereye Bırakılır?

Kedi, köpek, kuş gibi evde beslediğiniz bir hayvanınız varsa yapabileceğiniz en kolay şey bir arkadaşınızda veya ailenizde bırakmaktır. Özellikle köpek ve kuş gibi hayvanlar düzenli olarak ilgi ve beslenme gerektirir. Bu nedenle birkaç gün sürecek kısa süreli bir tatilde bile kalacak yer ayarlanması önerilir. Tatile giderken kedi birkaç günlüğüne evde bırakılabilir. Kedilerin yemek, su ihtiyaçları karşılandığı sürece bir iki günlüğüne evde yalnız kalmaları sorun olmayacaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken kedinin bir süredir yaşadığı, kendini rahat hissettiği bir ortamda olmasıdır. Ayrıca herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması da kedinin güvenli bir şekilde kalmasında etkilidir. 

Evcil hayvanınızı bırakabileceğiniz bir tanıdığınız yoksa bu amaç için düzenlenmiş oteller bulunur. Evcil hayvan otelleri, sahipleri tatil yaparken kalmaları için ideal bir ortam oluşturur. Kendi şehrinizde böyle bir otel olup olmadığını araştırarak evcil kedinizin, köpeğinizin kalması için güvenli bir ortam bulabilirsiniz. 

Doğalgaz Vanası Nasıl Kapanır?

Evden çıkarken kapatmanız gereken ilk şeyler arasında doğalgaz bulunur. Doğalgazı kapatmak, olası bir kaçak durumunda görülebilecek tehlikelerin önüne geçer. Doğalgaz vanasını kapatmak için peteklerin her birinin vanasını ayrı ayrı kapatmak yerine ana noktadan işlemi tamamlayabilirsiniz. Ana doğalgaz vanaları genellikle dış kapıya yakın bir noktada bulunur. Üzerinde açık ve kapalı işaretleri bulunur. Bu işaretler yardımıyla gaz bağlantısını kesmek ve evinizi tatil için güvenli hale getirmek çok kolaydır. Ekstra önlemler almak isterseniz evinizin içindeki her bir peteğin vanasını da kapatabilirsiniz. 

Şalter Açık mı Kapalı mı?

Şalter açık mı kapalı mı sorusunun cevabı hem kişisel tercihlerinize hem de ne kadar uzun süreli bir tatile gittiğinize bağlıdır. Eğer birkaç günlük veya bir iki haftalık kısa bir tatil yapacaksanız şalterleri açık bırakabilirsiniz. Açık bırakırsanız gerekli olmayan elektrikli ev aletlerini prizden çekmeniz önerilir. Birkaç aylık daha uzun süreli tatillerde ise şalterleri kapatabilirsiniz. 

Tatil için gittiğiniz süre uzun olsa dahi şalterleri açık bırakma gibi bir özgürlüğünüz bulunur. Bu noktada karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken faktör  buzdolabıdır. Tüm evin elektrik akımını kesildiğinde buzdolabı da kapatılacaktır. Birkaç aylığına tatile gitmenize rağmen buzdolabında kalmasını istediğiniz yiyecekleriniz bulunuyorsa şalteri açık bırakabilirsiniz. Evinizin farklı bölgelerine giden elektrik akımlarını kontrol eden farklı şalterler bulunur. Ana şalteri kapatmak yerine bunlarla gerekli ayarları yapabilirsiniz. Mutfağa giden şalteri açık bırakıp diğerlerini kapatarak tasarruf ve güvenlik sağlayabilirsiniz. 

Buzdolabı Tatil Modu Nedir?

Buzdolabı fişini çekmek ve şalterleri kapatmak, tatile giderken yapabileceğiniz tek seçeneğiniz değildir. Soğuk şekilde tutmak istediğiniz yiyecekleriniz bulunuyorsa buzdolabını açık bırakabilirsiniz. Ancak bu noktada elektrik tasarrufu sağlamak için başvurabileceğiniz bir yöntem vardır. Buzdolaplarının bazılarında tatil modu olarak adlandırılan bir çalışma programı bulunur. Peki buzdolabı tatil modu nedir?

Yiyeceklerin bozulmadan kalması için gerekli minimum soğukluk derecesinin tutulması için gerekli enerji harcanır. Bazı tatil modlarında sadece dondurucu kısmı çalışırken diğerlerinde hem dondurucu hem de soğutucu çalışmaya devam eder. Eğer cihazınızın bu özelliğini kullanacaksanız hangi kısımlarının çalışmaya devam edeceğinden emin olmanız önerilir. Tatil moduna sahip buzdolaplarını tercih ederek yiyeceklerinizi muhafaza edebilir ve elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. 

Evdeki Su Vanası Nasıl Kapatılır?

Musluktan düzenli olarak akan bir damla su bile faturanızın beklediğinizden daha fazla gelmesine yol açabilir. Su vanasını açık bırakmanın daha tehlikeli sonuçları da olabilir. Evinizin farklı bölümlerinde mevcut su tesisatında oluşabilecek bir sorun, tatilden dönünce çeşitli kazalarla karşılaşmanıza yol açabilir. Evden çıkmadan önce vanasını kapatarak su basması gibi tehlikeli durumların önüne geçebilirsiniz. Kapınızı açtığınızda dolap, koltuk gibi mobilyalarınızın sudan şişerek hasar aldığını görmekten kaçınabilirsiniz. 

Bu noktada herkesin aklına evdeki su vanası nasıl kapatılır sorusu gelir. Mutfak lavabosu, duşun su tesisatı gibi ayrı ayrı bölümlerin vanaları bulunur. Bu vanaları tek tek kapatmak yerine evinize su girişini sağlayan ana vanayı kapatabilirsiniz. Her evin su vanası farklı noktalarda bulunur. Genellikle evin dışında kapının hemen yanında bulunan vanalar vardır. Apartman dairesinde yaşıyorsanız bulunduğunuz kattaki tüm dairelerin vanaları aynı noktada bulunabilir. Kendi daire numaranızın yazılı olduğu vanayı çevirerek kapatabilir ve sadece sizin evinize giren su girişini bu şekilde kesebilirsiniz. 

Sular Yokken Kombi Çalışır mı?

Tatile çıkarken su vanası kapatılınca akıllara yeni bir soru gelir. Sular yokken kombi çalışır mı? Su vanasını kapatmak veya suların çeşitli nedenlerden ötürü kesilmesi, kombinin çalışmayı bırakması için yeterli değildir. Vana kapalı olsa bile tesisat içerisinde mevcut belirli miktarda su bulunur. Tesisat içerisinde kalan su miktarı, boruların uzunluğu, genişliği, su basıncı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişecektir. Kombi bu suyu kullanarak çalışmaya devam edebilir. Su bittiğinde veya cihazın dengeli bir şekilde çalışmasını engelleyecek kadar azaldığında cihaz uyarı vererek kapanır. Eğer kombi cihazınızda düşük su seviyesi ve basıncıyla ilgili güvenlik önlemleri bulunmuyorsa çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü içerisinde su bulunmadan çalışan bir kombinin motoru yanabilir. Günümüzde neredeyse tüm kombilerde bu güvenlik önlemi bulunur. Cihazınızı önerilen şekilde kullanarak ve düzenli bakımını yaparak sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan özelliklerini koruyabilirsiniz.