Mutfak araç- gereçleri, sağlıklı, dayanıklı, estetik, uzun ömürlü gibi birçok özelliği sunması beklenen eşyalardır. Mutfak eşyalarının bu özellikleri sunması için üretim sürecinde tercih edilen malzemelere özen gösterilmesi gerekir. Ülkemizde popülerlik sıralamasında hızla ilk sıralara yükselen materyaller arasında stoneware yer alır. Seramiğin bir alt kategorisi olan bu malzeme ile ilgili merak edilen soruları yazımızda cevapladık. Stoneware nedir, hangi eşyalarda kullanılır, sağlıklı ve dayanıklı bir malzeme midir gibi birçok sorunun cevabına ulaşmak için yazımızın kalanını inceleyebilirsiniz. 

Stoneware Ne Demek?

Mutfak araç gereçlerinin yapım sürecinde kullanılan malzemeler ile yakından ilgilenmiyorsanız bu kelimeyi ilk defa duymuş olmanız mümkündür. Peki stoneware ne demek? Bu malzemede tercih edildiğinde hangi ham maddeler ve yapım süreci kullanılıyor?

Stoneware, normal seramik ürünlerine oranla çok daha yüksek sıcaklıklarda pişen malzemelerdir. Taş kilin ısıtılıp şekil verilerek camsı bir görünüş elde edilmesiyle oluşturulur. Pişirme süreci ve ham malzemelerinin farklılığı, diğer seramik eşyalardan ayrılmasını sağlayan özellikler kazandırır. 

Stoneware Malzeme Nedir? Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Stoneware malzeme nedir sorusuna kuvars, kil ve kaolin gibi maddelerin farklı oranlarda yüksek sıcaklıklarda şekil verilmesiyle elde edilen malzemelerdir, olarak cevap verebiliriz. Bu malzemelerin yapım sürecinde kullanılan sıcaklıklar, 1200 dereceye kadar çıkabilir. 

Mutfak araç- gereçlerine şekil veren bu maddeyi ön plana çıkartan çok farklı özellikleri bulunur. Bu özellikleri arasında, ısı kaybını minimum düzeyde tutması yer alır. İçine konulan yiyecek veya içeceklerin ısı kaybetmesini engeller. Böylece yemeklerin daha keyifli geçmesine yardımcı olur. Isı kaybı ile hızla soğuyan yiyecek ve içeceklerle uğraşmanız gerekmez. Aynı durum soğuk içecek ve yiyecekler için de geçerlidir. Sıcak havalara karşı koymak için hazırladığınız buz gibi bir içeceğin birden ısınması hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Materyalin ısı geçişini minimum düzeyde tutması sayesinde siz içeceğin keyfini çıkarırken ideal sıcaklık korunmuş olur. 

Boşluklu yapılara sahip maddeler, zaman içerisinde su emer. Emilen su hem temizlik sürecinden hem de yemeklerden gelebilir. Stoneware eşyalarda böyle bir problem yaşanmaz. Sıkı yapısı sayesinde gözenekleri içerisine su kaçmasını engeller. Bu özelliği kullanım ömrünün uzamasına yardımcı olur.  

Pratik şekilde temizlenebilen eşyalar yaratır. Eğer mutfak araç gereci üzerinde kullanılan boyalar ve desenler, bulaşık makinesine uygunsa bu şekilde yıkanabilir. Ayrıca bu maddeden üretilmiş eşyalar, buzdolabı ve mikrodalga fırında da kullanılabilir. Mikrodalgadaki ışınlardan etkilenmez. Ancak eşyaların üzerindeki kaplamanın da aynı özelliklere sahip olduğundan emin olmanız önerilir. Bazı mutfak eşyalarında ana malzeme mikrodalga fırında kullanıma uygun olmasına rağmen yüzey kaplamaları bu özelliği yansıtmaz. Bu problemden dolayı oluşabilecek kazalardan korunmak için ürün etiketlerini incelemeniz gerekir. Buzdolabının soğuk dalgası da stoneware üzerinde yıpratıcı etkilere sahip değildir. Kullanım alanlarının genişliği, mutfak içerisindeki ihtiyaçlarınızı karşılayan ürünlere ulaşmanızı sağlar. 

Önerilen şekilde temizlendikten sonra yüzeyinde herhangi bir tat veya koku kalıntısı oluşmaz. Malzemenin yüzeyi boyaların tutulması ve estetik desenlerin oluşturulması için ideal koşulları sağlar. Bu özelliği, mutfaklarınıza sadece işlevsel değil, sanatsal parçaları da ekleme lüksünü yaratır. Kişisel zevkinizi yansıtan tabakları, kupaları ve daha birçok farklı mutfak eşyasını stoneware kalitesinde alabilirsiniz. 

Stoneware Sağlıklı mı?

Stoneware malzemesinin mutfakta keyifle kullanılması, sağlıklı özellikler sunmasına da bağlıdır. Yapım sürecinde ağır metaller olarak adlandırılan ve insan sağlığını tehdit edebilen maddeler yer almaz. Su geçirmediğinden zaman içerisinde çatlaklar oluşma ve bu çatlaklara mikroorganizmalar yerleşme riski de bulunmaz. Materyalin doğal yapısı, her açıdan sağlıklı bir kullanım süreci elde edilmesini sağlar. 

Hijyen standartlarının yükselmesini sağlayan detayları arasında, içine konulan yiyecek ve içeceklerle tepkimeye girmemesi yer alır. Farklı maddelerin birbirlerini etkileyerek tepkimeye girmesi sağlığı tehdit eden sorunların oluşmasına yol açabilir. Kil ve kil benzeri maddelerin yüksek sıcaklıklarda şekillendirilmesiyle oluşan bu malzemede böyle riskler bulunmaz.

Stoneware Dayanıklı mı?

Yüksek sıcaklıklarda pişen, gözeneksiz bir yapıya sahip olan stoneware eşyalar oldukça dirençli özellik gösterir. Sert yüzeyleri, darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlar. Normal seramik ve porselen gibi alternatiflerine oranla daha güçlü bir yapısı bulunur. Mutfaklarda kullanılan birbirinden farklı eşyaların direnç seviyeleri birbirinden farklı olacaktır. Bunun nedeni materyalin farklı kalınlıklarda sunulması ve istenilen eşyanın oluşturulması için çeşitli şekillere sokulmasıdır. Materyal kalınlığı arttıkça stoneware dayanıklılığı yükselir. 

Stoneware Malzeme Nerelerde Kullanılır? 

Mutfaklarda kullanılan araç gereçlerin üretimi, stoneware malzemelerin en sık kullanıldığı alanlardır. Stoneware tabak, yemek masalarını şık şekilde süsleyebilir. Aileyle yapılan sabah kahvaltısından unutulmaz akşam yemeklerine kadar istediğiniz her anda kullanıma uygun özellik gösterir. Parlak yüzeyi ile renkleri canlı şekilde yansıtan yapısı, yemek masalarına zengin bir görüntü kazandırır. Bu materyalin kalitesini ve uyumlu masa görüntülerini isteyenler stoneware yemek takımı modelleri satın alabilir. Yemek takımları, renk ve desen uyumu sayesinde zarif masa sunumları oluşturmanızı sağlar. 

Yemek masalarında yerini alan stoneware eşyalar tabaklarla sınırlı değildir. Sabah kahvaltıları başta olmak üzere tüm öğünlerde sunulan sosların masaya yerleştirilmesini sağlayan küçük kaseler de stoneware kalitesiyle tercih edilebilir. Sosluklar hem sıcak hem de soğuk sosların yerleştirilmesi için ideal parçalardır. 

Mutfak eşyalarının yanı sıra dekorasyon parçalarının üretim sürecinde de bu malzeme tercih edilir. Saksılar, malzemenin harika bir görüntü sergilediği kullanım alanlarından bir diğeridir. Bitkilerin büyümesi için ideal koşulları sağlar. Suyla direkt temasa uygun bir yapısı olduğundan saksılara uzun ömürlü bir kullanım süreci kazandırır. 

Stoneware Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Yazımızda daha önce de belirttiğimiz gibi bu kaliteli materyalden üretilen araç- gereçler bulaşık makinesinde yıkanabilir. Materyalin kendisi bulaşık makinesi ve deterjanı ile yıkamaya uygun olsa da tasarımında kullanılan malzemeler böyle olmayabilir. Eğer eşyalar üzerinde kullanılan boyar madde ve baskıların bulaşık makinesinde hasar görme riski bulunuyorsa elinizde yıkayabilirsiniz. Elinizde yıkarken ılık su kullanabilir, ağır kimyasallar içermeyen bir bulaşık deterjanı ile kirlerinden arındırabilirsiniz. Desenlerin ve baskıların yer aldığı eşyalarda nazik hareketlerle yıkamaya özen göstermeniz gerekebilir. Böylece renklerin canlılığını ve tasarımın güzelliğini korumaya devam edebilirsiniz. Ayrıca eşyalarınızı kullanım sonrasında temizleyerek yüksek hijyen standartlarını koruyabilirsiniz. Sağlıkla ve keyifle stoneware eşyalarınızı kullanabilirsiniz. 

Porselen mi İyi Stoneware mi?

Mutfaklarınıza eklemek için ürün seçimi yaparken farklı materyalleri karşılaştırabilirsiniz. Stoneware ile sıklıkla karşılaştırılan ve üstünlüğü merak edilen malzemeler arasında porselen yer alır. İki materyalin birbirine tam olarak bir üstünlüğü bulunmaz. Porselen daha iyi veya stoneware daha iyi gibi bir ayrım yapılması doğru olmaz. Bunun nedeni iki materyalin de kendine has özellikler, faydaları ve eksik tarafları bulunmasıdır. Örneğin porselen ince yapısı ile ışığın bir kısmını geçirir ve elegant bir hava yansıtır. Ancak tam olarak inceliğinden dolayı stoneware materyaline oranla daha kolay kırılır. Bir kişiye pozitif bir özellik gibi görünen detay diğer bir kişinin başka bir materyali tercih etmesine neden olabilir. Bu nedenle porselen ve stoneware arasından seçiminizi yaparken kullanacağınız eşyadan beklediğiniz kriterleri göz önünde bulundurmanız önerilir.