Özel tarihlerin en çok tercih edilenlerinden kendin yap, yani DIY, kişiye özel hediye için harika bir yoldur. Karşınızdaki kişiye ne kadar önem verdiğinizi özen gösterdiğiniz DIY hediyeleri ile gösterebilirsiniz. Bu hediyeleri hazırlamak için izlemeniz gereken çok basit adımlar vardır. Annenize, babanıza, sevgilinize veya en iyi arkadaşınıza anlamlı bir hediye vermek için rehberimize göz atabilirsiniz.

Anneye DIY Hediye Fikirleri

DIY (Do It Yourself) tamamen sizin emeğiniz ile ortaya çıkan hediyelere verilen isimdir. Annenize ellerinizle hazırladığınız kişiselleştirilmiş hediye vermek isterseniz aşağıdaki fikirlerden yardım alabilirsiniz.

 • Mum: Mum yapmak sanıldığı kadar zor ve masraflı bir şey değildir. Birkaç temel malzeme ile istediğiniz kokuda ve renkte mumlar hazırlayabilirsiniz. Burada annenizin alerjik reaksiyonlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Herhangi bir kokuya ya da parafine alerjisi olduğunu biliyorsanız, ona göre malzeme seçimi yapabilirsiniz. Dekorasyon açısından da oldukça şık bir görünüm elde edilmesini sağlayan mumlar annenize hazırlayabileceğiniz oldukça hoş bir hediyedir. Mum yapımı ile ilgili rehberimize göz atarak, bu hediyeyi nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 
 • Puzzle Bloklar: Puzzle bloklar profesyonel kişilerden yardım almanızı gerektirebilse de kendin yap hediye kategorilerine giren hediyelerden birisidir. Eğer resim yeteneğiniz varsa bu hediyeyi ellerinizle de hazırlayabilirsiniz. Anneniz ile çekilmiş bir fotoğrafınızı tahta bloklar üzerine çizip renklendirmeniz ya da yapıştırmanız gerekir. Yapıştırmak daha pratik ve kolay bir yöntemdir. Öncelikle tahta ya da mukavvadan küpler elde edin ve fotoğrafı yapıştıracağınız kısım hariç her küpü sprey boya ile renklendirin. Kurumaya bırakın ve sonrasında boyamadığınız kısma seçtiğiniz fotoğrafı yapıştırın. Maket bıçağı yardımıyla fotoğrafı küplerden ayırın. 
 • Tablo: Tablonuzu hazırlamak için bir ahşap ayarlayın. Bu ahşabın üzerine istediğiniz bir şekli çizin. Çizdiğiniz resmin çizgileri üzerine aralarında yarımşar santim kalacak şekilde çiviler çakın ve istediğiniz iplerle alanı doldurun. 
 • Saksı: Bu hediye için eski veya yeni saksı kullanabilirsiniz. Saksınızın etrafına uygun bir yapıştırıcı sürün. İstediğiniz renklerde jüt ipler kullanarak saksının etrafını sarın. 

Babaya DIY Hediye Fikirleri

Anneniz gibi babanızı da ona özel bir hediye hazırlayarak şımartabilir ve minnetinizi gösterebilirsiniz. Kişiye özel hediye erkek için de annelere hazırlandığı gibi hazırlanabilir. Fakat söz konusu babalar olunca daha maskülen seçimler yapılması beklenir. Siz de babanıza daha maskülen hediyeler sunmak isterseniz aşağıdaki fikirlerden yardım alabilirsiniz.

 • Yazılı Tablo: Yazılı tablo hazırlamak için öncelikle babanızın benimsediği ya da hoşuna gidebileceğini düşündüğünüz bir sözü aklınızda tutmanız gerekir. Bu sözü el yazınıza güveniyorsanız kendiniz kaliteli bir kağıda yazabileceğiniz gibi, bilgisayar ortamında da hazırlayıp bastırabilirsiniz. Tablo için ise uygun boyutlarda bir ahşaba ihtiyaç vardır. İsterseniz yazınızın etrafını taşlarla ya da başka süslemelerle renklendirebilirsiniz.
 • Lamba: Babanızın çalışma masasında ya da evin bir köşesinde kullanabileceği çok şık lambalar tasarlayabilirsiniz. Örneğin negatif fotoğraflar kullanarak lambanın dışını süsleyip anılarınızı her daim canlı tutabilirsiniz. Lamba seçeneği, kendin yap hediye kolay bir başlangıç için uygun bir tercihtir.
 • Takvim Fotoğraf Albümü: Takvim şeklinde bir fotoğraf albümü yapmak da çok iyi bir seçenektir. Çalışma masasının üzerinde kullanabileceği, fotoğrafları rahatlıkla değiştirebileceği bir fotoğraf albümü yapmak için ufak boyutlarda bir ahşaba ve çiviye ihtiyacınız vardır. Bu ahşabı isterseniz renklendirerek çivileri fotoğrafları engellemeyecek şekilde çakmanız gerekir. Geriye sadece fotoğraflarınızı bastırmak ve çivilere asmak kalır.

Sevgiliye DIY Hediye Fikirleri

Sevgiliniz için hazırlayabileceğiniz kişiye özel hediye fikirleri çok daha fazladır. Tablo, lamba, puzzle ya da saksı gibi seçenekleri sevgilinize de hazırlayabilirsiniz. Bunlar dışında hazırlayabileceğiniz hediyelere göz atarak da farklı alternatifler üretebilirsiniz.

 • Kutu: Sevgiliye hediye etmek için en çok tercih edilenler arasında karşımıza ilk olarak kendin yap hediye kutusu çıkar. Bu kadar tercih edilmesinin sebebi ise hem dışının hem içinin istenildiği gibi doldurulabilmesidir. Bu hediye için alacağınız kutunun boyutu ve içerisine koyacağınız malzemeler konusunda hiçbir sınırlama yoktur. Birçok kişi kız arkadaşına çikolata dolu bir kutu hediye eder. Erkek arkadaşı için de birçok kahve çeşidinin bulunduğu bir kutu hazırlayabilir ve yine içerisine çikolata koyabilir. Bu tamamen sizin tercihinize ve sevgilinizin nelerden hoşlandığına bağlıdır. Kutu hazırlamak için ise dış yüzeyi desensiz bir kutu seçmek daha iyidir. Bu kutuların üzerine istediğinizi çizebilir veya yapıştırabilirsiniz.
 • Kapsül notlar: Kapsüllerin içerisine aşkınızı ortaya koyabileceğiniz güzel ve anlamlı sözler yazıp sıkıştırabilirsiniz. Eczanelere gidip böyle bir hediye fikriniz olduğunu söyleyip, kapsüllerin içerisini onların yanında boşaltıp kullanmayacağınıza dair kanıt sunarak bu tarz ilaçları satın alabilirsiniz. Geri sadece minik kağıtlara, minik notlar yazmak kalır. Yine bu kapsülleri güzel bir kutu içerisine de yerleştirebilirsiniz.
 • Vazo: Sevgilinize kendi el emeğinizle hazırladığınız cam veya çömlek vazolar hediye edebilirsiniz. Cam vazonun üzerine anlamlı şekiller çizip içerisine de sevdiği çiçekler yerleştirerek hediye edebileceğiniz gibi çömlek vazoyu direkt ellerinizle hazırlayabilirsiniz.
 • Örgü: Klasik ve çok bilinen bir hediye olsa da uzun bir vakit harcamanız ve öncesinde hazırlık yapmanız gereken bir hediyedir. Kişiselleştirilmiş hediye erkek kişiler için kendi elinizle ördüğünüz bir bere, atkı ya da hırka hem değerli vaktinizi onun için kullandığınızı hem de onu soğuk havalarda korumak istediğinizi gösterir. Bu hediyeyi elbette sevgilileri için erkekler de hazırlayabilir. Örgü işlerinde iyi olmadıkları düşünülen erkekler, örgü örmeyi öğrenerek sevgililerine büyük şaşkınlık yaşatabilirler.

En Yakın Arkadaşa DIY Hediye Fikirleri

En yakın arkadaşınıza kendi ellerinizle hazırladığınız bir hediye ile arkadaşlığınızın sizin için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlayabilirsiniz. Arkadaşınız için de kişiye özel hediye kutusu hazırlayıp içerisine birlikte çekildiğiniz birçok fotoğrafınızı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca arkadaşınıza hazırlayabileceğiniz daha birçok fikir de vardır.

 • El yapımı örgü bebek: En yakın arkadaşınıza ikinizi temsil eden örgü bebekler örebilirsiniz. Bunlar için hazırlanmış özel videolar bulunur. Zamanınızı ayırıp bebekleri ördükten sonra farklı parçalar da hazırlayabilirsiniz. Örneğin konsept bir hediye için bebeklerin yaşayabileceği ufak bir ev tasarlayabilirsiniz. Diğer yandan kıyafetlerini değiştirme imkanı sunmak için özel elbiseler dikebilirsiniz. Hatta hediyenizi daha ileri bir boyuta taşıyarak kıyafetlerin üzerine birlikte çekilmiş olduğunuz fotoğraflarınızı bastırabilirsiniz.
 • Hareketli fotoğraf: Arkadaşınızla çekileceğiniz fotoğrafları arka arkaya dizdiğinizde hareket ediyormuşsunuz gibi bir fotoğraf albümü hazırlayabilirsiniz. Bunun için hediyeden arkadaşınızı da haberdar etmeniz daha doğru olur. 
 • Bileklik: Çok klasik ve kullanışlı bir hediyedir. Dostluk bileklikleri olarak bilinen bu hediyeler ömür boyu kullanılabilir, hatta üzerlerine büyük anlamlar yüklenebilir. Dostluk bilekliklerinizi istediğiniz şekilde örebilir, dilerseniz harfli taşlarla yazılar da yazabilirsiniz.
 • Göz bandı: Arkadaşınızın sevebileceği bir karakteri ya da yine fotoğraflarınızı kullanarak ona bir göz bandı hediye edebilirsiniz. Özellikle uykusuna düşkün bir arkadaşınız varsa mutlaka beğenecektir.
 • Fotoğraflı saat: Birçok hediyede olduğu gibi bu hediyede de fotoğraflarınızı kullanmanız gerekir. 9-12-15-18 sayılarının olduğu kısımları büyük fotoğraflarla, diğer dilimleri küçük fotoğraflarla hazırlayarak ona bir duvar saati hazırlayabilirsiniz. Evinde veya odasında kullanması oldukça şık ve anlamlı bir hediye olarak saate her baktığında ne kadar güzel bir arkadaşlığa sahip olduğunuzu da bir kez daha hatırlar.