Ortama canlılık sağlaması için özellikle sarı dekorasyon ürünleri seçilir. Fakat sarı rengin hiç bilinmeyen anlamları ve kullanımları mevcuttur. Bu rehberimiz ile sarı ile uyumlu renkleri, sarı rengi kullanabileceğiniz ürünleri kısacası sarı renk ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Sarı Rengin Anlamı Nedir?

Sarı rengin anlamı güneşten gelir. Öyle ki güneş çok güçlü bir yıldızdır. Bu güçle bağlantılı olarak sarı renk yaşamın, zekanın ve ruhsal gelişimin simgesidir. 

Sarı rengin psikolojik anlamı da güneşle bağlantılı olarak bireyin yaşamındaki parlaklığı belli eder. Özgüvenin, varlığın ve arzuların simgesi sarı renk aynı zamanda yazı anımsatarak insanlara sıcaklık ve samimiyet duygusunu verir.

Feng Shui’de Sarı Rengin Yeri Nedir?

Feng Shui’de güneş ışığını belirten en doğru renk sarıdır. Odayı adeta güneş doğuyormuş gibi canlandırır. Sarı rengin enerjisi ve tutkusu çok yüksek olduğundan ofislerde ve okullarda kullanımına özen gösterilmelidir. Feng Shui’deki yeri de “Ateş” öğesidir, yani tutku ve enerjidir.

Dekorasyonda Sarı Renk Kullanımı

Dekorasyonda sarı renk güneş ışığını az alan veya karanlık olan yerlerde kullanıldığında ışık eksikliğini telafi etmede ustadır, ortama canlılık ve sıcaklık katar. Sarı rengi evinizde ya da ofisinizde birçok şekilde kullanabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu kullanımlara göz atalım.

Oturma Odasında Sarı Renk Kullanımı

Sarı rengin daha çok canlı tonlarının kullanıldığı oturma odalarında, eşya olarak koltuk tercihi pek görülmez. Fakat sarı renk koltuklarınızı retro tarzda seçtiğiniz takdirde, sarı renk bir koltuk aldığınızı bile unutabilirsiniz.

Oturma odasında kullanabileceğiniz bir diğer sarı dekorasyon seçeneğiniz ise kılıflar, pikeler gibi sizi rahat ettirecek alternatif eşyalardır. Bu eşyalarınızı uyumlu renkteki koltuklarınızla kombinlediğinizde hem koltuğunuzun rengi kendisini belli eder hem de sarı rengi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Mutfakta Sarı Renk Kullanımı

Sarı rengin kullanılabileceği en uygun ortamlardan birisi mutfaktır. Çünkü mutfaklar genellikle evin en az ışık alan yeridir. Az ışık alan veya karanlık olan ortamlarda sarı rengin aydınlatıcı etkisinden bahsedilir. Karanlık bir mutfağa sahipseniz sarı rengi mutlaka değerlendirmelisiniz. Diğer yandan sabah uyanıldığında belki su içmek, belki kahvaltı yapmak için ilk uğranan yer mutfaktır. Buna göre mutfağınız her ne kadar ışık alıyor olsa da enerjinizi ve canlılığınızı artırmak, daha motive hissetmek adına mutfağınızda sarı renge mutlaka yer vermelisiniz.

Sarı rengin mutfakta kullanımı ise mutfak dolaplarından başlayarak gerçekleştirilebilir. Önceleri daha çok koyu ahşap mutfak dolapları kullanılmış olsa da şimdilerde birçok farklı renk alternatifine sahip mutfak tasarımı var. Mutfak dolaplarının tamamını sarı renk dekore etmek size çok iddialı geliyorsa şayet kullanabileceğiniz başka alanlar da mevcuttur. Örneğin küçük adımlarla başlamak için mutfağınıza sarı renk bir tablo asmayı deneyebilirsiniz. Başka bir alternatif de sandalye minderlerinizde sarı renk kullanmanız olabilir. 

Mutfak eşyalarınız arasında da sarı rengi kullanmanız mümkündür. Küçük ev aletleri ya da bardaklar gibi eşyalarda kullanarak da aradığınız enerjiyi elde edebilirsiniz. 

Salonda Sarı Renk Kullanımı

Salonda sarı renk kullanımı büyük oranda gri sarı dekorasyon ile gerçekleştirilir. Yani direkt sarı bir kanepe almak yerine, gri bir kanepenin etrafında sarı renkler tercih edilir. Bu tercihler halıdan, saksılardan, çiçeklerden, lambaderlerden ya da minderlerden yana olabilir. 

Salonda sarı ve gri renklerini bir arada kullanmanın en güzel yollarından birisi gri koltuk, sarı motiflere sahip bir halı, sarı renk ağırlıklı saksı ve çiçek kombinidir. Bu kombin ile hem salonunuza canlılık katar, hem de halınızla uyumlu başka bir objeyi salonunuza dahil edebilirsiniz.

Salonda sarı renk berjer kullanmak da mükemmel bir yöntemdir. Özellikle yine gri bir koltuk takımınız varsa takımınıza sarı bir berjer eklemek çok doğru olur. Böylelikle grinin kasvetli, sıradan, donuk gibi görünen havasına sarı renk ile modern ve şık bir görünüm ekleyebilirsiniz. 

Yatak Odasında Sarı Renk Kullanımı

Yatak odasında sarı kullanımı pek tercih edilmez. Bunun sebebi sarının canlılığının ve enerjisinin uyku düzeni üzerine olan etkisidir. Sarı renk bir yatak odası dekorasyonunda uykunuz kaçabilir. Fakat ölçülü bir kullanımla ferah bir yatak odasına da sahip olabilir. İki seçeneği de değerlendirmek gerekir.

Yatak odanızda sarı renk kullanmak istiyorsanız bunu örtüler aracılığıyla yapabilirsiniz. Sarı rengin göz hizanızda olması rahatsızlık verebilir. Örtüler kullanarak hem yatağınızın düzenini sağlar hem de sarı rengi dışlamamış olursunuz.

Çocuk Odasında Sarı Renk Kullanımı

Çocuk odasında sarı rengin kullanımı da tıpkı yatak odasında olduğu gibi uyku kalitesinin bozulmasını tetikleyebilir, fakat sarı renk aynı zamanda çocukların yaratıcılığı için de etkili bir renktir. O yüzden çocuk odasında kullanılmalı ve kullanırken dikkatli olunmalıdır. Çocuk odasında sarı renk kullanmaya karar verdiyseniz, tercihinizi göz hizasında olan bir duvardan yana kullanmaktansa oyun masasını ya da halıyı sarı renk seçebilirsiniz. 

Sarı gri dekorasyon çocuk odasında da kullanılabilir. Gri kasvetli ve sıkıcı bir renk gibi görülse de ciddiyeti ve uzlaşmacı olmayı temsil eder. Orta yolu bulmak sizin için değerliyse çocuğunuzun odasında da gri rengi kullanarak bu fikri destekleyebilirsiniz.

Banyoda Sarı Renk Kullanımı

Dekorasyonda banyo üzerinde pek fazla durulmasa da güne hızlı başlamak için ilk uğrak yerlerinden biridir. Hızlı bir duş alarak güne başlamak kadar enerji veren çok az şey vardır. Bu yüzden banyoda sarı renk kullanımı da büyük önem taşır. 

Banyoda sarı rengi kullanmak isterseniz duş perdenizi, diş fırçanızı ya da banyo dolaplarını sarı renk seçebilirsiniz. Klozet kapağını bile sarı renk bir kılıf ile canlandırabilirsiniz. Evcil hayvanınız varsa kumunun bulunduğu alanı sarı ile renklendirebilirsiniz.

Duvar Üzerinde Sarı Renk Kullanımı

Duvar üzerinde sarı rengin kullanımı tablolar, aynalar, duvar kağıtları ya da çevçeveler ile sağlanabilir. En sık tercih edilen alternatif duvar kağıtlarıdır, çünkü birçok desen seçeneği bulunur. Örneğin sarı yeşil koltuk dekorasyon için hardal sarısı tonlarında bir duvar kağıdı kullanmak uyum için birebirdir. Evinizin duvarlarının uygun bir alanında sarı renkli duvar kağıdı kullanıp ışıktan daha fazla yararlanabilirsiniz. 

Çalışma odanızda, çalışma masanızın baktığı duvarı sarı renklerle döşemek de yaratıcılığını ve enerjinizi artıracak bir başka öneridir. Duvarın komple sarı renk olmasının dikkatinizi dağıtacağını düşünüyorsanız bu duvara sarı renk içeren tablolar asabilirsiniz. 

Çalışma odanızın ferah ve canlı bir görünüme kavuşturmak isteyenler odasının bir köşesini çiçekleri için ayırabilir. Bu alanda saksıların sarı renk seçilmesi hem çiçeklerin ışığı daha iyi alması hem de canlılık için son derece uygundur.

Sarı Renk Hangi Renklerle Uyumludur?

Dekorasyonda sarı ile uyumlu renkler sofistike, eklektik veya modern tarzları yansıtmakta ustadır. Sarı renk kendi başına da çok dikkat çekici olsa bile diğer renklerle birleştirildiğinde ortaya mükemmel sonuçlar çıkabilir. Sarı renkle uyumlu renkleri iç mimarlar şu şekilde sıralar:

  • Beyaz ve açık sarı
  • Mavi ve tereyağı sarısı
  • Nane yeşili ve marigold sarısı
  • Kahverengi ve keten sarısı
  • Kirli beyaz ve muz sarısı
  • Siyah ve ananası sarısı
  • Pembe ve neon sarı
  • Yeşim rengi ve hardal sarısı