Okulların tekrar açıldığı ve eğitimin başladığı dönem, öğrenciler için en heyecanlı zamanlardan birisidir. Okula döndükleri bu döneme hazırlanmak için yapmaları gereken bir sürü aktivite ve almaları gereken eşyalar bulunur. Eğitimlerinin hangi noktasında olduklarına göre okula dönüş için yapmaları gereken hazırlıklar değişiklik gösterir. Lise eğitiminin ortasındaki bir öğrenciyle ilkokul eğitimine başlamak üzere olan birinci sınıfın ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle öğrencilerin spesifik ihtiyaçlarına yanıt veren bir okula dönüş süreci ayarlanması oldukça değerlidir. 

Öğrenci ihtiyaçlarını karşılayan ve isteklerine yanıt veren bir dönüş süreci, başarılı bir eğitim yılı geçirmelerine yardımcı olur. Eğitim yılı boyunca yorulmadan devam etmelerini, öğrenmeleri gereken bilgileri hevesle almalarını ve sınavlarında başarılı olmalarını sağlar. Sizler için hazırladığımız yazımızda okula dönüş süreciyle ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarına yer verdik. Yazımızın kalanını inceleyerek farklı öğrenciler için uygun okula dönüş sürecini öğrenebilirsiniz. 

Okula Dönüş Ne Zaman? 

Okula dönüş ne zaman, bu sürecin başında ilk karşımıza çıkan sorudur. Dönüş zamanını tam olarak bilmeniz, gereken hazırlıkları yapmanız için gerekli planlamayı mümkün kılar. Almanız gereken tüm eşyaları bir günde tamamlamanız ve yapmak istediğiniz aktiviteleri bir geceye sığdırmanız gerekmesin diye dönüş zamanını öğrenmeniz gereklidir. 

Okula dönüş zamanı, öğrencilerin bulundukları eğitim yılına ve katıldıkları okulun programına göre ufak farklılıklar gösterebilir. Genel olarak Eylül ayının ikinci haftasının pazartesi günü, okula dönüş olarak bilinir. Öğrencilerin eğitim gördüğü kurumun farklı bir programı olacaksa bu bilgiler size iletilecektir. Eylül’ün birinci haftası veya üçüncü haftası gibi farklı zamanlarda açılacaksa, hazırlık sürecini buna göre ayarlayabilirsiniz. 

Eğer öğrenci ilkokul birinci sınıfa başlayan bir çocuksa ve eğitim sürecinin başında ise Eylül’ün ikinci haftası okula dönüş günü değildir. İlkokul birinci sınıf öğrencilerinin okul ortamına ve rutine alışması için bir hafta erken başlamasını sağlayan okullar bulunur. Diğer eğitim yıllarındaki öğrencilerin kalabalığı olmadan ortama alışmalarını sağlayan bu sistem, birinci sınıfların gözlerinin korkmasını engeller. Daha büyük öğrencilerin kalabalığı gelmeden önce okula gitme rutinine alışmalarını sağlar. 

Okullar Açılmadan Önce Yapılması Gerekenler

Okullar açılmadan önce öğrencilerin farklı ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayarak eğitim yılına hazırlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Okula dönüş gününü öğrenerek yapılması önerilen aktiviteleri buna göre planlayabilirsiniz. 

 • Eğitim yılı için hedefler belirlemek, okullar açılmadan önce yapılması önerilen aktivitelerin başında yer alır. İlkokuldaki bir öğrencinin eğitim hedefleri, temel matematik kurallarını öğrenmek, yazma becerilerini geliştirmek olabilir. Lisedeki bir öğrencinin, üniversite sınavı çalışmalarına başlamak, belirli bir puanı elde etmek gibi hedefleri bulunabilir. Okullar açılmadan hedef koymak, azimli şekilde çalışacağınız verimli bir öğretim senesi geçirmenizi sağlar. 
 • Çalışma ortamınızı uygun hale getirmek, okullar açılmadan önce yapılacak bir diğer aktivitedir. Eğitim yılı başladığında verilen ödevlere ayak uydurmak ve okul saatleri dışında çalışmalar yapmak için ideal ortamın oluşturulması gerekir. Eğer öğrencinin dersleri için uygun bir ortamı yoksa çalışma masası satın alabilirsiniz. Böylece okul saatleri dışında verimli vakit geçirecekleri bir alan oluşturabilirsiniz. 
 • Okul eşyaları satın alınması, temel aktiviteler arasındadır. Alınması gereken eşyaların listesi okul tarafından temin edilebilir veya sizin kendi listenizi oluşturmanız gerekebilir. Eğer kendi alışveriş listenizi oluşturmanız gerekirse öğrencinin bulunduğu eğitim yılını göz önünde bulundurarak bunu başarabilirsiniz. Yakın bir zamanda bu eğitim yılını tamamlamış öğrencilerle iletişime geçerek onların fikirlerini almak, daha kapsamlı bir okul eşyaları alışveriş listesi oluşturmanızı sağlar. 
 • Okul için uygun kıyafetlerin satın alınmasının, eğitim yılı başlamadan önce yapılması gerekir. Eğer öğrencilerin gittiği okulda forma giyilmesi zorunlu ise uygun bedende birkaç tane kıyafet alınması önerilir. Böylece bir forma kirlenirse yedeğini giyebilir. Eğer forma giyilmeyen bir kuruma gidiyorsa okul ortamına uygun kombinler satın alınarak alışveriş yapılabilir. 
 • Okula giderken öğrencilerin yanlarında taşımaları gereken tüm eşyalara uygun çantaların temin edilmesi önemlidir. Çanta seçimi, okula gitmenin ve dönmenin konforlu olması için dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Öğrencilerin takarken rahat hissedecekleri, farklı eşyalarını kategorize etmeleri için yeterli alanı sunan çantaların tercih edilmesi önerilir. 
 • Okullar açılmadan önce yapılması önerilen son adım, geçmiş yıldaki başarının incelenmesidir. Eğer öğrenci ilkokul birinci sınıfa başlamıyor ise geçmiş eğitim yılları bulunur. Böyle bir durumda, bu eğitim yılında başardıklarının, zorlandığı alanların ve alışkanlıklarının göz önünden geçirilmesi oldukça faydalı olur. Başarılarının incelenmesi, odaklanmaya devam etmesi gereken alanların tespit edilmesini sağlar. Zorlandığı alanların listelenmesi ise geliştirilmesi gereken konuların görülmesini mümkün kılar. Örneğin akşam saatlerinde ders çalışırken odaklanmakta zorlandığını fark ettiyse öğrencinin sabah erken kalkıp çalışabileceği bir program oluşturulabilir. Böyle düzeltmelerin yapılması verimli ve başarılı bir eğitim yılına adım atılmasını sağlar. 

Okul Eşyaları Ne Olabilir?

Okula dönüş sürecinde satın alınan eşyalar geniş bir yelpazeye sahiptir. Kendi listenizi oluşturmanız gerekiyor ise ilham alabileceğiniz birkaç örneğe yazımızda yer verdik. Bu örneklerden uygun olanları listeye ekleyebilir, aklınıza gelen başka eşyalarla alışverişinizi geliştirebilirsiniz. 

 • Kitaplar: test kitapları, konu anlatımları, çalışma ve uygulama kitapları bu kategoride yer alabilir. Öğrencilerin katıldığı eğitim kurumlarının önerdiği kitap serileri olursa bunlar satın alınabilir. 
 • Defterler: Birbirinden güzel parlak renklere ve desenlere sahip defterlerle okula dönüş eğlenceli hale getirilebilir. 
 • Kalemler: Standart kurşun kalemlerin yanı sıra: tükenmez kalemler, fosforlu kalemler, keçeli kalemler alınabilir. Farklı renklerden kalemlerin temin edilmesi, öğrencilerin notlarına çalışmalarını kolaylaştırır. 
 • Silgi ve açacak
 • El işi kağıdı, A4 kağıtlar, kartonlar
 • Dosya
 • Makas
 • Bant ve yapıştırıcı uhu
 • Etiketler, post- itler
 • Kalemlik, cüzdan ve okul çantası
 • Kitaplık, okul eşyaları alışveriş listenize eklemek için önereceğimiz son üründür. Öğrencilerin okulda yanlarında götürmesi ve kullanması için önerdiğimiz tüm bu eşyaların evde düzenli şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Uygun boyutlarda bir kitaplık alınması ve öğrencilerin odasına yerleştirilmesi oldukça faydalı olur. Kitaplığın rengine ve tarzına karar verirken öğrencilerin fikirlerinin alınması önerilir. Böylece keyifle kullanabilecekleri ve eşyalarını düzenli tutmak gibi sağlıklı alışkanlıklar edinecekleri alanı sağlayabilirsiniz. 

Kimler Okula Dönüş Kutusu Almalı?

Alışveriş listenizi oluştururken problem yaşıyorsanız veya öğrencilerin ihtiyaç duydukları tüm eşyalara tek bir ürünle ulaşmak istiyorsanız bu amaç için hazırlanmış kutuları tercih edebilirsiniz. Okula dönüş kutusu, her eğitim yılındaki öğrencinin tercih edebileceği alternatiflere sahip bir üründür. İlkokul öğrencisinin temel ihtiyaçları arasında elişi kağıdı ve abaküs varken lise öğrencisinin test kitapları alması gerekebilir. Öğrencilerin istedikleri ürünleri içeren dönüş kutuları bularak heyecanlı bir eğitim yılına başlangıç yapabilirsiniz. 

Okula dönüş için hazırlanmış kutular özellikle ilkokul birinci sınıf öğrencileri için tercih edilir. Bu öğrencilerin geçmiş yıllardan kalan yedek eşyaları olmadığı için kapsamlı bir alışveriş yapmaya ihtiyaçları bulunur. Kutuların pratik yapısı, ilkokul alışverişini kolay hale getirir ve öğrencileri sevindiren birçok farklı eşyayı içerir. 

Okula dönüş kutuları, eğitim yıllarının başındaki öğrencilere almak için harika hediyeler niteliğindedir. Yeni eğitim yılını kutlamak istediğiniz bir öğrenci bulunuyorsa temel ihtiyaçlarını karşılayacak kutularla onları mutlu edebilirsiniz.