Doğum günü partisi hazırlamak için özveriye ve tabii ki belirli bir bütçeye ihtiyaç vardır. Bütçeyi çok fazla tutmak gerekmez, fakat bir parti yapmak için malzeme ve fiyat listesi yapmak iyidir. Rehberimiz sayesinde doğum günü partisini nasıl planlayabileceğinizi adım adım öğrenebilirsiniz.

Doğum Günü Partisi Nasıl Hazırlanır?

Doğum günü partilerin en büyük özelliği o günün anlam ve önemini ortaya çıkaracak çalışmaların yapılmasıdır. Yani, örneğin pasta doğum günü kutlanacak kişinin beğeneceği ve sevdiği bir pasta olmalıdır.  En önemli bilgiyi verdikten sonra, doğum günü partisi hazırlamak için tüm püf noktaları öğrenmeniz işinizi kolaylaştırır.

Mekan Seçimi

Doğum günü partilerinde mekan seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta partiye gelecek kişi sayısıdır. Bu aşamadan sonra dikkat edilecekler listesi çoğalabilir.

 • Partiye çok fazla kişi davet ediliyorsa mekan da kişi sayısı dikkate alınarak mutlaka geniş ve ferah olmalıdır.
 • Davetli sayısının yanı sıra ikramların, ekipmanların veya ses sisteminin yerleşimi gibi detaylar için de alan gerekir.
 • Eğer partiyi düzenlemeden önce mekan seçildiyse davetliler ve diğer ayrıntılar da buna göre belirlenmelidir. Örneğin önceden küçük bir mekan seçildiyse, çok fazla kişi davet edilmemelidir.
 • Mekan seçiminde ayrıca rezervasyon da önemlidir. Özellikle çok tercih edilen bir mekanda parti düzenlemek için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Aynı zamanda parti ile ilgili bir ön hazırlık için çalışanlarla konuşabilirsiniz.

İkramlar

İkramlar genel olarak doğum günü partisine uygun olarak seçilmelidir. Aşırıya kaçmayan, samimi ve eğlenceli bir ortam oluşturulmalıdır.

 • Doğum günü pastası günün temel yiyeceğidir diyebiliriz, fakat pastanın yanında servis edilecek içecekler veya başka yiyecekler de olabilir.
 • Doğum günü partileri yemekli de olabilir. Yakın arkadaşların ve aile üyelerinin olduğu partilerde önce pasta kesilip, daha sonra yemek servisi yapılabilir.
 • Yemekli bir partide yemeklerin çok ağır olmaması önerilir. Eğlenceli ve samimi bir ortama uygun yemekler seçilmelidir.

Teknik Ayrıntılar

Doğum günü partisinde teknik ayrıntılar açısından çok fazla detaya inilmesi gerekmez.

 • Küçük bir mekan seçildiyse yüksek sesli müzik rahatsız edici olabilir. Müziksiz bir doğum günü partisi düşünülemeyeceğinden, ses sistemi mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Müzik seçiminde doğum günü sahibinin zevki önceliğiniz olmalıdır. Kendi doğum günü partinizi düzenliyorsanız önceliğiniz misafirlerinizin eğlenmesi olabilir. Bu durum tamamen sizin inisiyatifinizdedir.
 • Aydınlatma da dikkat edilmesi gereken bir başka detaydır. Eğlenceli bir ortam oluşturulmak isteniyor olsa da küçük mekanlarda çok ışık rahatsız ederken, geniş mekanlarda ışık yetersiz gelebilir.

Ekipmanlar

Partiler genel olarak eğlenmek için düzenleniyor olsa da birtakım ekipmanlara ihtiyaç olabilir.

 • Doğum günü partisindeki ihtiyaç duyulacak en önemli ekipman elbette pastanın koyulacağı bir masadır.
 • Masa dışında içecekler için bardak, bardakların koyulabileceği ayrı bir masa; pastayı kesmek için bıçak ve pastayı koymak için de tabak gerekir. Bunların hepsi ekipmanlara dahildir.
 • Yemekli bir doğum günü partisi organize ediliyorsa bu defa herkesin düzgün bir şekilde oturabileceği bir masa ve servis açmak gerekir.

Bütçe

Doğum günü partisinin en önemli konularından birisi de bütçedir.

 • Doğum günü partisi için düşünülen her şey için belirli bir bütçeniz olmalıdır. Örneğin pasta için ayırdığınız bütçeyi başka bir şey için harcarsanız, pastada büyük eksiklikler ortaya çıkabilir.
 • İçecekler, rezervasyon, ekipmanlar ya da ses sistemi gibi tüm detaylar için bütçe gerekir. Tüm bunlar için bir liste yapmanız en doğrusudur.
 • Partinizin tüm detaylarının fotoğraflanmasını istiyorsanız bir fotoğrafçı ile anlaşmak da bütçe gerektirir. Eğlenirken, bir yandan da fotoğraf çekmek için uğraşmak veya arkadaşlarınızdan rica etmek can sıkıcı olabilir.

Doğum Günü Partisi Nasıl Yapılır?

Doğum günü partisi yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Ayarlanması gereken birçok detay vardır. İyi bir şekilde organize edilmiş doğum günü partisi için mutlaka bir planınız olmalıdır.

Doğum Günü Partisi Nasıl Planlanır?

Doğum günü partisini planlamak için öncelikle elinizde eksiksiz bir liste olmalıdır. Listeye göre hareket etmek en doğrusudur.

Evde Sürpriz Doğum Günü Partisi Nasıl Yapılır?

Bütçe, ekipman, mekan seçimi derken evde doğum günü partisi hazırlıkları çok daha ilgi çekici gelebilir. Çünkü hem bildiğiniz bir ortamdır, hem de her şey tamamen sizin kontrolünüz altındadır. Aynı zamanda adına parti düzenlenecek kişinin sürprizi anlaması biraz zordur. Tabii ki evde parti hazırlamak da sandığınız kadar kolay değildir. Özellikle sürpriz bir parti için ekstra efor harcamaya hazır olmanız gerekir.

 • Evde sürpriz doğum günü partisi hazırlamak için öncelikle ağzı sıkı arkadaşlara ya da mutlak gizliliğe ihtiyacınız vardır.
 • Evde hazırlanan partide çok fazla ekipman ve teknik ayrıntı gerekmez gibi görünse de müzik, servis gereçleri, süslemeler ve aydınlatma derken birçok işi tek başınıza ya da yardım alarak halletmeniz gerekir.
 • Evde hazırlanan parti için mutlaka bir listeniz olmalıdır. Her şeyi eksiksiz bir şekilde ilerlemesi için bu listeye çok ihtiyacınız vardır. Peki doğum günü partisi malzeme listesi içerisinde neler olmalıdır? Pastanın özellikleri ve kaç kişilik olacağı, davetli listesi, yemekli olacaksa sunulacak yemeklerin listesi, süslemeler, ışıklandırma için gerekli malzemeler ve hangi müziklerin çalacağını gösteren bir liste mutlaka elinizde hazır bir şekilde bulunmalıdır.
 • Hediye kısmını da unutmamak gerekir. Hediye için özel olarak, doğum gününün olacağı tarihten çok daha önce hediye işi halledilmelidir.
 • Sürpriz yapmak için ise en çok kullanılan yöntem ışıkları kapatıp, doğum günü olan kişi içeriye girdiğinde ışıkları açarak yüksek sesle kutlamadır. Eğer parti gündüz yapılacaksa kanepelerin arkasına ya da masanın altına saklanılabilir. Partinin yapılacağı odanın kapısı kapalı olup, doğum günü sahibinin açması da beklenebilir. Kutlama tarzı biraz da sizin hayal gücünüze bağlıdır.

Pijamalı Doğum Günü Partisi Nasıl Organize Edilir?

Doğum günü partisi illaki belirlenen bir mekanda olacak diye bir şey yok elbette; bu sebeple pijamalı doğum günü partisini nasıl organize edebileceğinizi de öğrenmek isteyebilirsiniz.

 • Pijamalı doğum günü partinizi siz organize edecekseniz, öncelikle bir ihtiyaçlar listesi hazırlamanız gerekir. İhtiyaç listenizin içerisinde pijamaları siz temin edecekseniz bunun için davet edeceğiniz arkadaşlarınızın bedenleri gerekir. Arkadaşlarınız kendi pijamalarını getirecekse bu ihtiyacı listenizden çıkarabilirsiniz. Fakat bir iki arkadaşınızın pijamalarını unutabileceğini de aklınızdan çıkarmadan yedek bir pijama takımını mutlaka bulundurun.
 • Gece lazım olacak film, yiyecek ve içecek listesi gerekir. Bu listeyi yaparken çeşitliliğe önem vermeniz daha eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar.
 • Partiyi arkadaşınız organize edecekse bunun için sadece arkanıza yaslanıp beklemeniz yeterlidir. Kontrol elinizde olsun isterseniz süslemelere ya da diğer önemli detaylara elbette müdahale edebilirsiniz. Sonuçta bu sizin doğum günü partinizdir.
 • Pijamalı partiler oyun oynamak için bulunmaz bir zamandır. Oyunlara şişe çevirmece gibi basit oyunlar oynayarak başlayabilirsiniz. Bir başka alternatifler de scrabble, monopoly, langırt veya dedektiflik içerek oyunlardır.
 • Pijamalı partilerde vaktin tamamını evde geçirmek de şart değildir. Hava uygunsa dışarıda da bir şeyler yapma fırsatınız olabilir.
 • Pijamalı partilerde genellikle sabah kahvaltısı da yapılır. Bunun için önceden kahvaltılık bir şeyler hazırlayabilirsiniz veya sabah waffle, krep gibi eğlenceli yiyecekler sunabilirsiniz.

Doğum günü partisi hazırlamak için temel olarak bir ihtiyaç listesine ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyaç listesinde uygun bir mekan, teknik ayrıntılar, ikramlar, partinin teması ve gerekli malzemeler ve bütçe gerekir. Tüm bunları sırayla uyguladığınız zaman partiniz de hazır hale gelir.