İklim Değişikliği Nedir ?

Ülkemizde ve dünyada sıcaklığın artması ile birlikte iklimsel değişiklikler meydana gelmiş durumundadır. İklim değişikliklerinin daha çok insan etkinliklerinden kaynaklı olarak meydana geldiği düşünülür. Atmosfere salınan sera gazları iklim değişikliğini meydana getiren başlıca faktörlerdendir. Bununla beraber İklim değişikliği, ormanların kesilmesinden ve sanayi faaliyetlerinden kaynaklı olarak da meydana gelebilir. Fakat bu durumun önüne geçilmesi elbette mümkündür.

Bazı önlemler alınması halinde iklim değişikliği sorunu çözüme kavuşabilir. Bu noktada aklınıza iklim değişikliğinin sebepleri nelerdir sorusu gelebilir. Bu soruya iklim değişikliklerinin ağırlıklı olarak sera gazlarından kaynaklandığını söylemek mümkündür. Isıyı tutan sera gazlarının atmosferde birikmesi sebebiyle bu sorun ortaya çıkar. Ormanların yok edilmesi de bu sorunun büyümesine yol açar. Bu durumdan sadece insanlar değil tüm canlılar etkilenmektedir.

İklim değişikliği sadece sıcaklık artışı değildir. Kuraklık, sel ve şiddetli kasırgalar ile karşınıza gelebilir. Aynı zamanda okyanusların yükselmesi ve buzulların erimesine sebebiyet verir. Özellikle buzulların erimesi sorunu oldukça fazla gündeme gelir. İklim değişikliğinin sonucu olarak buzulların erimesi gösterilir. Fakat diğer durumların ortaya çıkması da mümkündür.

Su sorununun ortaya çıkması gibi sonuçlar da doğurabilir. Susuzluk belki de en önemli sorunlardan bir tanesidir. Bugünlerde su kaynaklarına ulaşım oldukça kolay olduğu için pek çok kişi susuzluk hakkında bilgi sahibi değildir. Susuz yaşamak hakkında pek bilgileri yoktur. Su sorunu iklim değişikliği neden önemli sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesidir. Önüne geçilmediği takdirde susuz kalma ihtimali ortaya çıkar. Bu gibi pek çok farklı durumdan kaynaklı olarak iklim değişikliğinin ortaya çıktığını görebilirsiniz.  

İklim Değişikliği Neye Sebep Olur?

İklim değişikliği ne demektir sorusu pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer alır. İklim değişikliği belirli bir dönemde meydana gelen rüzgar, yağış ve sıcaklık gibi hava koşullarında değişim olması anlamına gelir. İklim değişikliği nedeni genel itibarıyla bu şekilde tabir edilse de geniş çapta çok başka sebeplere dayanır. Özellikle insan faaliyetlerinden kaynaklı olarak ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Sanayileşme ile beraber bu kavramın ön plana çıktığını görebilirsiniz. 

Atmosfere yayılan sera gazlarından kaynaklı olarak iklim değişiklikleri meydana gelir. Peki nedir bu sera gazı diye düşünebilirsiniz. Sera gazının meydana gelmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi karbondioksit gazıdır. Fosil yakıt tüketimi gibi durumlardan kaynaklı olarak bu gaz ortaya çıkar. Bunun için fosil yakıt tüketiminin azaltılması gerekir. Bu durumun önüne geçilmezse ilerleyen dönemlerde bazı sorunlar ortaya çıkar. 

İklim değişikliği neye sebep olur diye düşünebilirsiniz. İklim değişikliğinden kaynaklı olarak pek çok farklı olumsuz durum meydana gelebilir. Özellikle buzulların gerilemesine yol açabilir. Bu da su seviyelerinde yükselmeye yol açar. Yağmur miktarında artış ve buharlaşma da meydana gelebilecek durumlar arasındadır. Yağmurun büyük bir kısmı sağanak şeklinde olacağı için günlük hayatın zorlaşması mümkündür. 

İnsan hareketlerinin kısıtlanması ve günlük hayatın durma noktasına gelmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bununla beraber orman yangınlarında artış meydana gelebilir. Sıcaklığın yükselmesi ile orman yangınları doğru orantılı bir seyir gösterir. Fırtına ve sel gibi doğa olaylarında artış görülmesi de mümkündür. Bu gibi durumlar insan hayatını oldukça fazla kısıtlar. 

Sadece insan değil tüm canlıların hayatı kısıtlanır. Ormanda yangınları ile beraber pek çok canlı hayatını kaybedebilir. İklim değişikliği ile beraber bazı hayvan türlerinin neslinin tükenmesi mümkündür. Özellikle buzulların erimesi ile beraber kutup ayılarının nesli tükenebilir. Bu gibi pek çok farklı durum iklim değişikliğinden kaynaklanır. Bunun önüne geçmek için önlemler alabilir ve bir canlının hayatını kurtarabilirsiniz. 

İklim Değişikliğine Karşı Alınması Gereken Bireysel Önlemler 

İklim değişikliğinin sebepleri kadar alınması gereken önlemlere de kafa yormak gerekir. Bu konu hakkında herkesin bilinçlenmesi halinde sorunun ortadan kalkması mümkündür. İklim değişikliğine karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Bir kişinin dahi bu noktada bilinçli hale gelmesi durumu değiştirebilir. 

Çevrenizdeki kişiler sizden bilgi alabilir ve daha bilinçli hale gelebilir. Bu şekilde bir akım dahi yaratmanız mümkündür. Öncelikle neler yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Sürdürülebilir tarıma destek vererek başlayabilirsiniz. Et ve süt üretimi sırasında atmosfere büyük oranda karbon salımı gerçekleşir. Bu besinleri tüketmeyi bırakarak iklim değişikliği için bir şeyler yapabilirsiniz. 

Bununla beraber egzotik meyveleri tüketmeyi bırakabilirsiniz. Onun yerine yerel besinleri tüketebilirsiniz. Böylece egzotik besinlerin nakliye edildiği süreçte atmosfere yayılan sera gazını önleyebilirsiniz. Uçak kullanımını da düşük seviyeye indirebilirsiniz. Bir uçağın tükettiği fosil yakıt oldukça fazladır. Özellikle yakın mesafeler için uçak kullanmayı bırakabilirsiniz. 

Araç satın alırken de elektrikli modellerini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda faturalarınızı azaltmayı deneyebilirsiniz. Karbon salınımını azaltmak için enerji kullanımını düşürebilirsiniz. Elektrik, su ve doğalgaz tüketiminde aşırıya gitmemek oldukça önemlidir. Tüm bu enerjileri ihtiyacınız dahilinde tüketebilir ve iklim değişikliği bireysel önlemler alabilirsiniz. Özellikle televizyon karşısında otururken kombiyi açmak yerine Tv battaniyesi ile ısınabilirsiniz.

Daha yeşil bir dünya ve sürdürülebilirlik konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz “Sıfır Atık Yaşam: Çevre Dostu Günlük Hayat Önerileri” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca enerji tasarruflu beyaz eşya ürünlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Daha fazla iklim değişikliği için neler yapılabilir diye düşünüyorsanız yeşil alanları koruyabilirsiniz. Şehir hayatında her yer beton olduğu için yeşil alanları korumak son derece önemlidir. Şehir genelinde yer alan yeşil alanlar sıcaklığın artmasını önler. Sıcaklığın dengelenmesi noktasında büyük bir etkiye sahip olduklarını söylemek mümkündür. 

Özellikle kendinize ait olan arsaları yeşillendirebilirsiniz. Evinizin ön ve arka kısmında boş alan varsa oralara fidan dikmeyi de deneyebilirsiniz. Tek bir ağaç dahi tüm apartmana yetecek kadar oksijen üretimi yapar. Tüm bu yaptıklarınıza ek olarak insanlarla konuşmayı da deneyebilirsiniz. Yaptığınız faaliyetleri çevrenizdeki insanlara anlatabilir ve onların da bu akıma uymasını sağlayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanların bilinçlenmesini sağlayabilir ve iklim değişikliğinin önüne geçmek için toplu şekilde faaliyetler gerçekleştirebilirsiniz. 

İklim Değişikliğinden Korunma Yolları 

İklim değişikliğinden korunma yolları arasında pek çok farklı yöntem bulunur. Bireysel ve kolektif şekilde yapabileceğiniz faaliyetler vardır. Bireysel faaliyetleri günlük hayatta kolaylıkla sürdürebilirsiniz. Bu noktada kolektif olarak yapılması gereken faaliyetlere özen göstermek gerekir. Özellikle dünya genelinde rüzgar ve güneş enerjisi kullanımının artırılmasına özel gösterilebilir. Bu noktada bazı politikalar oluşturulup bir kural haline getirilirse uyulması zorunlu hale gelir. 

Aynı zamanda boş arazilere ağaç dikmenin zorunlu hale gelmesi gündeme getirilebilir. Çevre dostu ürünlerin teşvik edilmesi de oldukça önemli noktalar arasında yer alır. Çevre dostu olmayan ürünler doğanın kirlenmesine yol açar. Özellikle plastik gibi doğada yok olmayan ürünlerin kullanımının sınırlandırılması gerekir. Geri dönüştürme işlemi yapılması da mümkündür. 

Ayrıca yere çöp atan kişilerin cezalandırılması da yapılabilecek faaliyetlerden bir tanesidir. Bunun için her köşe başına bir adet çöp kovası konulabilir. Bununla beraber iklim değişikliğini önlemek için neler yapılabilir diye düşünüyorsanız yatırımlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Desteklediğiniz firmaların kullandığı enerji seçeneklerini araştırabilir ve doğrultuda yatırım yapabilir yada yatırımınızı çekebilirsiniz. 

Özellikle fosil yakıt kullanımını destekleyen firmalara yatırım yapmaktan kaçınabilirsiniz. Bunun yerine yenilenebilir enerjiyi finanse eden firmalara yatırım yapabilirsiniz. Sürdürülebilir tarım faaliyetlerini destekleyen firmalara yatırım yapmanız da mümkündür. Temiz enerjiyi destekleyen pek çok farklı firma bulunur. Dünya genelinde bu firmaların desteklenmesi halinde diğer şirketler de değişim ve dönüşüm yoluna gider. 

Tek bir kişinin başlattığı bir furya tüm dünyaya yayılabilir. İklim değişikliği için ne yapmalıyız gibi soruların cevabı bu şekilde verilebilir. Bireysel ve kolektif olarak bu eylemlerin gerçekleştirilmesi ile birlikte iklim değişikliğinin önüne geçilmesi mümkündür. Tüm bu faaliyetleri gerçekleştirebilir ve iklim değişikliğinin önüne geçilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çevre dostu bir dünya için hem evinizde hem de diğer tüm yaşam alanlarında kullanabileceğiniz yöntemler keşfedilmek adına “Sürdürülebilir Ev Dekorasyonu İçin İpuçları” yazımızı da inceleyebilirsiniz.