Çocuklar İçin Bayram Eğlenceleri: Evde Güvenli Oyun Alanları Oluşturma

Birlik ve beraberliği güçlendiren bayramlar, ailelerin bir araya gelmesini mümkün kılan özel anlardandır. Tatlı sohbetler eşliğinde giderilen hasret kadar bir sofranın etrafında toplanarak yenilen yemekler de bu günlerin ayrılmaz parçasıdır. Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de bayram günleri oldukça özeldir. Yeni kıyafetler giyecek olmanın heyecanı çocukların mutlu anılarında saklanır.

Bayramlarda genellikle çocuklar tarafından çok sevilen etkinlikler düzenlenir. Çocuklar için bayram eğlenceleri oluşturarak onların iyi hissetmelerini sağlamak mümkün olur. Bunlar arasında oyun, yarışma, dans, müzik, resim, el sanatları, yüz boyama, piknik, bahçe partisi ve heyecan verici hikayeler yer edinebilir. Böylece çocuk zihinsel, fiziksel açıdan gelişimini tamamlayarak sosyal becerilere sahip olabilir. 

Özgüven edinerek stresini üzerinden atar. Ayrıca ailesiyle zaman geçiren çocukların birbirleriyle olan bağları güçlenir. Anne, baba etkileşiminde bulunarak ihtiyaç duyduğu duygusal desteği elde ederek güvenle büyür.

Ev içerisinde korunaklı evde çocuk oyun alanı oluşturmak üzere birkaç seçenek bulunur. Öncelikle çocuk için güvenli olduğu düşünülen boş bir alan seçebilirsiniz. Bu alanda yer alan tehlikeli unsurları ortadan kaldırarak zeminin yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Bu oyun alanını düzenli olarak temizleyerek oyuncak, kitap ve diğer malzemeleri istifleyebilirsiniz. Sağlık açısından zarar taşımayan oyuncakları kullanmayı tercih ederek çocuğun karşılaşabileceği herhangi ufak riski de bertaraf edebilirsiniz.  

Yaş grubuna hitap eden oyuncaklar seçerek çocuğun dikkatini çekebilirsiniz. Bunların yanı sıra oluşturduğunuz oyun yerinde çocuğu gözlemleyebilirsiniz. Olası engelleri tespit ederek ortadan kaldırmak için gözlem anlarını değerlendirmek oldukça faydalıdır. Bu adımları tek tek takip ettiğinizde istediğiniz rahatlığı ve konforu çocuklarınıza yaşatabilirsiniz. 

Güvenli Oyun Alanlarında Hangi Özellikler Bulunmalıdır? 

Ev içerisinde çocuklarınızın keyifli vakit geçirmeleri için onlara özel bir alan oluşturabilirsiniz. Bu alanlarda çocuk oyun çadırları da kurulabilir. Öncesinde ise dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olabilir. Güvenli oyun alanı bazı özellikler kapsamında inşa edilebilir. 

Seçilen yerin yumuşak zemine sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Ani düşmeleri absorbe edebilecek bir yüzey çocuğun genel sağlığı için alınması gereken tedbirlerden biridir. Alanın gereksiz mobilyalarla dolu olmadığına emin olmanız gerekir. Eğer mobilya veya benzeri bir eşya varsa sivri köşelerin yumuşatılarak önlem alınması önerilir. Çocuğun yaş grubuna hitap etmeyen ürünleri alan içerisinde kaldırmanız gerekir. 

Genellikle toksik olmayan, sağlıklı ve güvenli oyuncaklar tercih edilmelidir. Çocukların yutmaya teşebbüs edebileceği küçük parçalara sahip oyuncakları ayırt etmeniz tavsiye edilir. Böylelikle olası risklerin önüne geçebilirsiniz. Bu noktada oyun alanında yer edinen elektrik prizlerine erişimini önlemek için kapak veya koruyucu kullanılabilir. 

Gözünüzle rahatlıkla kontrol edebileceğiniz bir bölgede oyun alanı bulundurmalısınız. Ayrıca acil durum ekipmanlarını hazır halde bu alan içerisinde saklayabilirsiniz. Düzenli temizlik yaparak genel hijyenine de özen gösterirseniz çocukların keyifle ve güven içerisinde oyun oynayabilmelerini sağlamış olursunuz. 

Oyuncakların Güvenli Oyun Alanı Dışına Çıkması Nasıl Önlenir?

Evde oyun köşesi çocuğun içerisinde rahatlıkla oynadığı güvenli bir bölge olarak nitelendirilir. Evde çocuk oyun alanı hazırlama gibi gereksinimler duyabilirsiniz. Bu durum doğrultusunda dikkate alınması gerekli görülen bazı durumlar olabilir. Örneğin eğer 0- 5 aralığında bir bebeğiniz varsa onlar için özel olarak üretilen oyun parklarından faydalanabilirsiniz. 

Oyuncakların oluşturduğunuz güvenli alan dışına çıkmaması için de güvenli sınırlar belirleyebilirsiniz. Saklama alanları oluşturarak, uygun bir depolama alanı tercih edebilirsiniz. Böylelikle oyuncakların kaybolmasını da önlemiş olursunuz. Etiketleme ve organizasyon tekniği ile hangi oyun aracının nerede olduğu kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Düzenli olarak kontroller gerçekleştirerek durum analizinde bulunabilirsiniz..

Çocuklarınızla Oynayabileceğiniz Oyunlar

Gün içerisinde 7 üzerindeki yaş grubu çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz çok çeşitli oyun dalları bulunur. Çocukların aile bireyleri ile ev içerisinde oyun oynamaları büyük faydalar sunabilir. Aileye bağlılık duygusunu arttıran bu eylem, güven ve destek vererek empati kurma, işbirliği yapma, iletişim becerilerini geliştirme gibi önemli iletişim becerileri kazandırır. 

Ev içerisinde keyifle oynamayı tercih edebileceğiniz ilk oyun saklambaç olabilir. Oyun hamuru ve benzeri aktiviteleri de tercih edebilirsiniz. Böylelikle çocuk kendi hayal dünyasını ortaya koyarak yaratıcı kimliğini açığa çıkarabilir. Yapboz ve bulmaca gibi etkinliklerde ideal bir seçime dönüşebilir. Bunların yanı sıra onların sevdikleri oyuncaklarla da oynayabilirsiniz. El sanatları veya boyama gibi aktivitelerde gerçekleştirilebilir, sevdikleri masal kahramanlarından seçerek merak uyandıran hikayelerde anlatabilirsiniz. 

Bebekler İçin Evde Güvenli Oyun Alanları 

0-5 yaş aralığında olan bebekleriniz için ev ortamında güvenli alanlar oluşturarak çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce genel sağlık durumlarını ve oluşabilecek herhangi bir riski göz önünde bulundurmanız gerekir. Beşiğe yakın bir köşe seçerek başlayabilirsiniz. 

Yere yumuşak tasarımı ile dikkat çeken oyun halıları serebilirsiniz. Renkli ve desenli figürlerle süslenen bu halılar üzerinde eğitici aktiviteler düzenlenebilir. Bu sayede bebek zeminde rahatlıkla hareket edebilir. Oyuncak seçiminde bebeğinizin yaş grubunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Ses çıkaran ya da dokunma hissiyatı oluşturan oyuncakları tercih edebilirsiniz. 

Keskin kenarları olan mobilyalarınız için köşe koruyucuları kullanarak güvenlik tedbiri de alabilirsiniz. Düzenli temizlik ile alanın hijyenliğini koruyabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz için düzenli gerçekleştirebileceğiniz hareket egzersizleri ve gelişim aktiviteleri düzenleyebilirsiniz.

Bayramda Çocuklar İçin Evde Oyun Etkinlikleri

Bayramlarda çocuklarınızın kişisel gelişimlerine katkı sağlayan çeşitli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Onlarla güzel zaman geçirmek için Karagöz ve Hacivat perde oyunlarını deneyebilirsiniz. Böylece gün boyunca kişiselleştirilmiş alan içerisinde belirlediğiniz oyuncaklar ile oynamanın yanı sıra çevresiyle ilgili yeni bilgiler edinerek enerjisini güzel bir şey için harcayabilir. Genel olarak çeşitli oyuncaklar, hikaye kitapları ve benzeri faaliyetlerle de yanlarında yer alarak sevildiklerini hissettirebilirsiniz.  

Zıplama ve benzeri oyunlar oynama gibi fiziksel aktivitelerde bulunmalarının yanında bulmaca, kelime ve öğretici kutu oyunlarına başvurulabilir. Yaratıcılığı arttırarak hayal güçlerini kullanmalarını sağlayarak eğlenceli bir şekilde zaman geçirebilmelerine olanak tanıyan bayram etkinlikleri, aile bağlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri açısından ideal bir seçeneğe dönüşür. Bu doğrultuda çocuklarınızın ilgi alanlarına ve yaşlarına uygun bir ortam hazırlayarak aranızdaki bağı üst düzeye çıkarabilirsiniz. 

Güvenli Oyun Alanlarında Alınması Gereken Tedbirler

Çeşitli avantajlı yönleri ile ön plana çıkarılan evde oyun alanları, farklılık gösterebilir. Genellikle çocuklarınızın ilgi alanı ve yaşı doğrultusunda hazırlayabileceğiniz alan, keskin kenarları olan mobilyalardan arındırılabilir. Güvenliği ön planda tutarak gerçekleştirebileceğiniz etkinlikler, gelişimlerine katkı sağlayarak aranızdaki ilişkiyi güçlendirebilir. Çocuklar tarafından çok büyük beğeni toplayan renkli bloklar, yapbozlar, kitaplar ve el sanatlarından faydalanarak bu alanın oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca risk grubunda yer almayan oyuncakları istifleyerek organize edebilirsiniz. 

Düzenli aralıklarla ev içerisinde oluşturulan oyun alanını temizleyerek hijyen tutmanız tavsiye edilir. Raf, kutu ve sepetler yerleştirerek oyuncakları kategorilere ayırabilirsiniz. Bu, çocukların oyun alanlarını iyi bir şekilde keşfetmeleri için gerekli olabilir. Yumuşak halı, kilim ve minderleri zemine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle herhangi olası düşme riskine karşı tedbir alınabilir. 

Fiziksel, duygusal ve sosyal beceriler kazandıran oyunları tercih ederek özgüvenli bireyler olmalarına destek olabilirsiniz. Çocukların gelişimini destekleyerek, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerini kolaylaştıran oyun alanları, ailece keyifli zamanlar geçirmeniz için idealdir

Çocukların gün içerisindeki streslerini üzerinden atabilmeleri için tercih edilen faydalı etkinliklere ortak olarak aranızdaki bağın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Oyunlar oynayarak, kitap okuyarak veya sevdikleri etkinliklere dahil olarak onlara destek olabilirsiniz. Evinizde hazırlayabileceğiniz oyun alanları için aperatif ürünler de bulabilirsiniz.