Sürdürülebilir ev dekorasyonu, yaşam alanları güzelleştirmek ve göze hitap edecek şekilde dekore etmek için en doğa dostu yöntemdir. Yaşadığınız alanı çeşitli eşyalarla dekore etmek ve tam olarak size ait olduğunu hissetmek için yapacağınız bazı değişiklikler vardır. Herkesin kolaylıkla yapabileceği bu değişiklikler ile kendinize güzel bir yaşama alanı oluşturabilirsiniz.

Her şeyin hızlı bir şekilde ilerleyip geliştiği dünyada, çevreyi koruma konusuna, atacağınız bazı adımlarla destek olabilirsiniz. Dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması ve daha fazla zarar görmemesi için herkesin atması gereken bazı adımlar vardır. Doğaya verilen zararları azaltmak, karbon ayak izini minimal noktaya indirmek gibi kavramlar için olmazsa olmaz olan sürdürülebilirlik kavramı, günümüz şartlarında herkesin benimsemesi ve üzerine düşeni yapması gereken bir kavramdır. 

Tüketilebilir ve bitmesi an meselesi olan kaynaklar yerine sürekli yenilenen kaynakların tercih edilmesi buna bir örnek olabilir.  Bu kavramı desteklemek için yapabileceğimiz ilk iş sürdürülebilir ev dekorasyonu olabilir.  Üretim sürecinde ve kullanım aşamasında doğaya zarar vermeyen, sağlıklı eşya kullanımı son zamanlarda büyük bir önem kazandı. Siz de evinizi dekore ederken ya da kullandığınız çeşitli eşyalarda dikkat edeceğiniz ufak detaylarla dünyanın daha yaşanabilir bir yer olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Mutfaklarda kullandığınız materyalleri cam ağırlıklı seçmek, plastik materyal kullanılarak üretilen tabak, çatal, kaşık gibi ürünleri kullanmamak, poşet kullanımını minimuma indirmek ve hatta mümkünse hiç kullanmamak gibi ufak detaylarla bile yaşam alanınızı, sürdürülebilir ev kategorisine alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak ve sürdürülebilirlik kavramını hayatınıza tam anlamıyla entegre etmek için çeşitli tavsiyelerden faydalanabilirsiniz. Bu yazıda sürdürülebilir yaşam alanları ve dekorasyon konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilir Bir Hayat için Üzerimize Düşenler Nedir?

Yapacağınız çok küçük değişikliklere hayatınızı çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Yaşam alanlarınızda uygulayacağınız adımlar ile enerji tüketiminizi azaltarak sürdürülebilir ev projelerine destek olabilirsiniz. Fakat, bu demek değil ki hiç enerji tüketmeyin ya da hayatınızı tam anlamıyla kısıtlayın. Sürdürülebilirlik kavramı ile aynı kalitede bir hayatı daha minimalist yaşayabilir ve dünyaya da katkı sağlayabilirsiniz.

Bu yeni yaşam tarzına başlamak için en ideal alanlar evlerdir. Ev dekorasyonu i̇çin geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak bu projeye kolaylıkla katkı sağlayabilirsiniz. Evlerinizde plastik eşyalar yerine ahşap ya da cam materyaller kullanılarak üretilen eşyaları kullanmak ilk ve en önemli adımdır.

Evlerin havasını değiştiren ve dekorasyona farklı bir hava katan LED ışıklar oldukça güzel bir görünüm sağlamasına rağmen enerji konusunda oldukça zararlı olabilir. Bunlar yerine loş bir aydınlatma için mumlar tercih edilebilir. Gereksiz yere yanan ışıkları söndürmek, tasarruflu ve lümen değeri düşük ampuller tercih etmek bu konuda atacağınız ilk adım olabilir.

Evde ısınma için güneş enerjisinden yararlanmak sizi bir adım öne geçirir. Hem sağlıklı hem de doğa dostu güneş panelleri ile hem ısınmanızı hem de sıcak su ihtiyacınızı kolaylıkla giderebilirsiniz.

Kullanacağınız çeşitli dekorasyon malzemelerinden biri olan saksıları plastik yerine farklı materyallerden üretilmiş olarak tercih etmeniz hem evinize farklı bir hava katar hem de geri dönüştürülebilir bir ürün kullanarak doğaya katkı sağlamış olursunuz.

Her alanda kullanabileceğiniz cam ürünler ile evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Biblo gibi süsler kullanmak istiyorsunuz ama seçemediniz mi? Cam bibloları tercih edebilirsiniz. Mutfaklarınızda, kilerlerde erzak depolamak için kullandığınız saklama kaplarını da cam olanlarla değiştirebilirsiniz. Hem banyolarda dekoratif olarak kullanabileceğiniz hem de temizliğin olmazsa olmazları şüphesiz ki sabunlardır. Tercih edeceğiniz doğal ve kimyasal içermeyen sabunlar ile doğaya katkı sağlayabilir ve sürdürülebilir bir yaşam alanı elde edebilirsiniz.

Sürdürülebilir Mobilya Nedir?

Evlerde sürdürülebilirlik çalışması yapmak isteyen ve dünyaya katkı sağlamak isteyen herkes sürdürülebilir mobilya nedir sorusunun cevabını arayabilir. İnsanların yaşam alanları ve çeşitli ihtiyaçları için ortaya çıkan tasarım, doğaya da katkı sağlamak için sürekli yenilenir. Doğaya en az zarar veren hatta hiçbir zararı olmayan materyallerden yararlanılarak üretilen mobilyalar, bu soruya verilecek en iyi cevaptır.

Mobilya tasarımları hayatın her alanında oldukça farklı yerlere yönelir. Çeşitli ihtiyaçlar ve beklentiler bu mobilyaların tasarımının şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Günümüzde de mobilya tasarımları sürdürülebilirlik kavramına göre şekillenir.

İster iç isterseniz de dış mekan tasarımı için olsun fark etmeksizin, sürdürülebilir ve yeşil mobilyaları kullanabilirsiniz. Yeşil mobilya kavramı da geri dönüştürülmüş ve zararı minimuma indirilmiş ürünlere verilen isim olarak karşınıza çıkar.

Evlerinizde tercih edeceğiniz ahşap mobilyalar, hem minimal hem de sağlıklı bir tasarım için yapmanız gereken ilk adımdır. Yemek masaları, sandalyeler, koltuklar, sehpalar ve yataklar ahşap materyaller kullanılarak kolaylıkla üretilebilir.

Eskiden kullanılmış olan ahşapları alıp geri dönüşüm çalışmaları ile şekillendirip tekrar kullanmak, doğa için büyük bir avantaj olarak şekillenir. Günümüzde evler bile artık ahşaptan yapılırken, mobilyalarınızı ve çeşitli dekoratif eşyalarınızı da ahşaptan üretilmiş malzemelerden seçmeniz sizin ve dünya için büyük bir adım olur.

Ahşap kullanılarak üretilen yataklar, koltuk takımları, yemek masaları ve sandalyeler ile geri dönüşüm ile kazanılmış olan eşyaları değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda bir kış bahçeniz ya da yaz bahçeniz varsa, bu alanlarda kullanacağınız eşyaları da geri dönüşüm yolu ile kazanılmış materyallerden tercih etmeniz sürdürülebilirlik kavramı için büyük bir adım olur.

Geri Dönüşüm için Evde Neler Yapılabilir?

Geri dönüşüm kavramı; mobilya tasarımlarında, ev, işyeri ya da çeşitli yaşam alanlarının dekorasyonunda büyük önem kazanmış bir kavram olarak karşınıza çıkar. Bu nedenle de herkesin izlemesi gereken bazı adımlar vardır. Yenilenebilirlik ve tasarruf konularının büyük bir önem kazandığı bu günlerde, herkesin sıklıkla geri dönüşüm için evde neler yapılabilir sorusuna cevap aradığı görülür. Bu konuda herkese bazı işler düşer. Daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya için yapılması gereken dönüşüm örneklerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Koli bandı ya da tuvalet kağıdı gibi içerisinde rulo barındıran ürünler, ev dekorasyonunda geri dönüşüm için kullanabileceğiniz ürünlerin başında gelir. Bu rulolar ile eviniz için çeşitli fotoğraf çerçeveleri yapabilir ve dekoratif bir şekilde bunu sergileyebilirsiniz.

Bununla birlikte dekoratif amaçlı kullanabileceğiniz birçok ürün bulunur. Örneğin yumurta kutuları. Yumurta evlerde en çok kullanılan besinlerden biridir. Bu nedenle de her evden birçok yumurta kutusu atığı çıkar. Bunları atmak yerine, farklı renklerde boyayarak hem çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilir hem de geri dönüşüm ev dekorasyonu konusunda farklı adımlar atmış olursunuz.

Arabanızın lastiklerini değiştirdiniz ve lastikler boşa mı çıktı? Onları çöpe atmayın. Eski lastiklerinizi güzelce temizledikten sonra, hasır ip ve yapıştırıcı kullanarak lastikleri salonlarınız için harika puflara dönüştürebilirsiniz. Yeterli miktarda hasır ip ve yapıştırıcıyı birleştirerek elde edebileceğiniz bu puflar ile evlerinizin havası değişir. Aynı zamanda bu lastikleri boyayarak cam yardımı ile çok daha farklı eşyalar elde edebilirsiniz. Bu gibi işlemler yaparak hem geri dönüşüm yapmış olursunuz hem de evlerinizin havası değişir.