Açık hava sineması, ilk defa 1916 yılında Amerika’da ortaya çıkmıştır. Özellikle o dönemlerde arabalı açık hava sineması oldukça yaygın durumdadır. Arabada izleyerek nasıl sesi duyacaklarını düşünebilirsiniz. O dönemlerde açık hava sinemasının olduğu günlerde radyoda bir kanal açılır. Her araba o kanalı açarak filmin sesini kendi arabasının içerisine yansıtabilir. Bu sayede oldukça yaygın bir hale gelmiştir. 

Türkiye’de ise ilk kez 1969 yılında açık hava sineması düzenlenmiştir. Fakat Türkiye’de arabalı versiyonu yerine oturma alanları düzenlenerek bir sinema ortamı oluşturulmuştur. Bu şekilde ülkeye giriş yapan açık hava sineması, sonraki süreçte oldukça ivme kazanmış durumdadır. Böylece bir gelenek haline gelmiş ve bugünlerde de bazı organizasyonlar düzenlenir durumdadır. 

Son derece eğlenceli bir etkinlik olmakla birlikte, nostaljik bir havaya sahip olduğu için tercih edilirliği yüksektir. Dilerseniz ev ortamında da böyle bir ortam yaratabilirsiniz. Bu noktada ihtiyacınız olan bir adet projeksiyon ve birkaç sandalyedir. Aynı zamanda teras veya bahçenize bir oturma grubu satın alarak hoş bir ortam elde edebilirsiniz. 

Özellikle bahçe ortamında yeşilliklerin arasında oldukça farklı bir ambiyans elde edebilirsiniz. Dilerseniz dekorasyon ürünleri de ekleyebilirsiniz. Kişisel zevklerinizi ön planda tutarak dekorasyon ürünleri satın alabilirsiniz. Bu noktada yaz ruhunu yansıtabileceğiniz dekorasyon ürünlerine yönelebilirsiniz. Deniz kabuğu, çapa ve limon desenli dekorasyon ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Deniz kabuğu tablo gibi farklı tablo seçeneklerini satın alarak teras veya balkonunuzun duvarlarını süsleyebilirsiniz. Aynı zamanda tüm yazı balkon, teras veya bahçenizde geçirmeyi düşünüyorsanız kahve köşesi de yapabilirsiniz. Standı birbirinden farklı kahve ve fincanlarla dizayn edebilir ve ortamı daha hoş bir hale getirebilirsiniz. 

Dekorasyon Fikirleri ile Bahçe Sinema Keyfi 

Yaz aylarında bahçede vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Özellikle ev ortamı daha sıcak olduğu için balkon, bahçe ve teras gibi alanlar tercih edilir. Bu noktada bulunduğunuz ortamı daha yaşanabilir bir alana çevirmek daha keyifli anlar geçirmenize imkan verir. Bahçe sinema keyfi ile hoş bir ortam elde edebilirsiniz. 

Dilediğiniz filmi açabileceğiniz için son derece özgür olabilirsiniz. Özellikle eski Türk filmlerini açabilir ve ailenizle nostaljik bir gün yaşayabilirsiniz. Aileniz veya arkadaşlarınızla tüm yazı geçirebileceğiniz bu ortamı birbirinden farklı dekorasyon ürünleri ile dekore edebilirsiniz. Özellikle bir oturma grubunuz varsa üzerine yastıklar ekleyebilir ve bambaşka bir görüntü elde edebilirsiniz. 

Yaz ruhunu hissetmek isterseniz limon desenli kırlent kılıfları satın alabilirsiniz. Aynı zamanda yaz gecelerinin soğuk olduğunu göz önünde bulundurarak bir TV battaniyesi satın alabilirsiniz. Bu sayede geceleri üşümeniz halinde direkt olarak üstünüzü örtebilirsiniz. Bununla birlikte film izlerken en sevilen aktivitelerden bir tanesi atıştırmalıklardır. Dilediğiniz atıştırmalıkları yanınıza alarak güzel bir film gecesi yapabilirsiniz. 

Özellikle misafirleriniz gelecekse hoş tasarımlarda birkaç tane tabak satın alabilir ve atıştırmalıkları güzel bir şekilde sunabilirsiniz. Bu noktada renkli tabaklar almayı deneyebilirsiniz. Sarı, bordo, yeşil gibi renk seçeneklerini tercih edebilir ve yaz ruhunu yansıtabilirsiniz. Tam anlamıyla bir sinema ortamı yaratmak isterseniz mısır kapları da satın alabilirsiniz. Bu şekilde tam anlamıyla bir sinema ortamı yaratabilirsiniz. 

Aynı zamanda rahat sandalye takımları da satın alabilirsiniz. Bu sandalyeleri üçerli sıra halinde dizebilir ve açık hava sinemasında gibi hissedebilirsiniz. Açık hava sineması, normal sinemadan oldukça farklı olduğu için farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Özellikle hayatınızda hiç açık hava sinemasına gitmediyseniz, ev ortamında bu alanı oluşturmanız oldukça etkileyici olur. 

Tüm sevdiklerinizle birlikte dilediğiniz film veya diziyi açarak farklı bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Genellikle arkadaşlarınızla veya ailenizle bir kafeye giderek eğleniyor olabilirsiniz. Fakat bu ortamı evde de elde edebilirsiniz. Bu şekilde daha ekonomik bir hal alacağı gibi daha fazla eğlenmeniz mümkündür. Özellikle kafe gibi ortamlarda rahat hissetmeyebilirsiniz. Bu bakımdan ev ortamında bu konforu yakalamak son derece önemlidir. 

Ev Ortamında Açık Hava Sineması Nasıl Elde Edilir?

Açık hava sinemasına sadece bir organizasyon halinde dahil olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat ev ortamında bu alanı yaratmak son derece kolaydır. Özellikle büyük bir bahçeye sahipseniz etkileyici bir ortam yaratabilirsiniz. Bu konu üzerinde oldukça ilgili iseniz biraz uzun sürebilecek fakat sonucu oldukça başarılı olacak tasarımlara yönelebilirsiniz. 

Bu noktada kamp ortamı oldukça etkileyici olabilir. Yeşilliklerin arasında düz bir zemine halı veya kilim sererek başlayabilirsiniz. Kilimin üzerine kişi sayısına uygun olacak şekilde minder serebilirsiniz. Özellikle rahat olması açısından sırt desteği bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde arkanıza yaslanarak rahatça sinema keyfi yapabilirsiniz. 

Bununla birlikte minderle sinema arasında bir çukur açarak ateş yakabilirsiniz. Son derece hoş bir ortam olmakla birlikte farklı bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu noktada yanınıza battaniye benzeri ürünler almayı unutmamanız gerekir. Yaz gecelerinin soğuk olma ihtimaline karşılık yanınızda bulundurabilirsiniz. Bununla birlikte ortam aydınlatması da bu noktada oldukça önemlidir. 

Özellikle loş ışıklarla aydınlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Etrafınızda ağaç varsa pille çalışan led ışıklar satın alabilir ve ağacın dallarına asabilirsiniz. Bu sayede hem ortamı aydınlatabilir hem de daha hoş bir ortam elde edebilirsiniz. Sadece geceleri değil gündüz de sinema keyfi yapmak isteyebilirsiniz. 

Ekranın parlama yapması mümkündür. Bunun için kendi imkanlarınızla çardak gibi bir alan yapabilirsiniz. Kolay bir şekilde yapmak isterseniz bahçenizin dilediğiniz alanına dört tane direk dikebilir ve üzerine tül örtebilirsiniz. Bu şekilde hem ekran parlamasının önüne geçebilir hem de sineklerden korunabilirsiniz. 

Açık Hava Sineması ile Yaz Boyu Film Keyfi 

Gün içerisinde işe veya okula gittikten sonra oldukça yorgun bir şekilde eve gelebilirsiniz. Bu bakımdan arkadaşlarınızla veya ailenizle dışarı çıkmak istemeyebilirsiniz. Özellikle ev ortamında kendinize alanlar yaratmanız halinde böyle günleri güzel bir şekilde geçirebilirsiniz. Evden çıkmak istemediğinizde fakat arkadaşlarınızla da buluşmak istediğinizde, onları evinize davet edebilirsiniz. 

Ev ortamında açık hava sineması keyfini yaşayabilir ve arkadaşlarınızla eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Bununla birlikte temmuz ayı genellikle tatil yapılan bir ay olarak görülür. Fakat işlerinizden dolayı bir tatil planı yapmamış olabilirsiniz. Dilerseniz temmuz ayında açık hava film gösterimi ile kendinize farklı ortamlar yaratabilirsiniz. 

Tatil demek sadece yazlık bir yere gitmek değildir. Kendinizi mutlu ve huzurlu hissettiğiniz her gün sizin için bir tatil niteliğindedir. Bu bakımdan haftasonları açık hava sineması ile kendinize bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Birkaç gün de olsa kafanızı dinleyebilir ve hafta başında enerji depolamış bir halde işe gidebilirsiniz. Özellikle misafir ağırlayarak da eğlenceli anlar geçirebilirsiniz.

Tek başınıza da bir film gecesi yapabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla bu ortamı paylaşmanız halinde daha fazla keyif almanız mümkündür. Tüm arkadaşlarınızdan gelirken atıştırmalık almasını isteyebilir ve birbirinden farklı lezzetler eşliğinde film izleyebilirsiniz. Özellikle açık bir alanda olması ruh sağlığınız için oldukça olumludur. Yeşillik bir alanda birkaç saat vakit geçirmeniz halinde enerji depolayabilirsiniz.

Tüm haftanın yorgunluğunu bu şekilde atabilir ve kendinize anılar biriktirebilirsiniz. Tüm bu bilgilerin ışığında açık hava sineması için hoş bir ortam yaratmak isterseniz, birbirinden farklı dekorasyon ürünlerine Evidea üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.