Gün içinde iş, eğitim veya sosyal aktiviteler sonrasında yorgunluğumuzu gidereceğimiz yer şüphesiz evimizdir. Çünkü evimiz dinlendiğimiz ve en rahat hissettiğimiz yerdir. Ancak temizlik ve düzenleme gibi ev sorumlulukları zaman zaman yorucu bir hal alabilir. Bu durumda ev yaşamındaki sorumlulukları da pratik bir şekilde tamamlamak oldukça önemlidir. Bu içeriğimizde ev temizliği, düzenleme veya yemek hazırlama gibi aktivitelerinize yönelik pratik fikirlerle karşınızdayız! Size vereceğimiz ev işlerini kolaylaştıran pratik bilgiler birçok alanda zaman ve efor tasarrufu sunacaktır. Düzenli, yaşanabilir ve konforlu bir ev ortamı oluşturmak istiyorsanız, hemen ipuçlarına geçelim.

1-Fonksiyonel Depolama Alanları Oluşturun

Ev yaşamında ihtiyacınız olan gereçleriniz ve kıyafetleriniz dağınık bir görünüme sebep olabilir. Bu durum evinizin temizlenmesini zorlaştırırken dekorasyonu da olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle ev düzenini sağlama konusunda fazla zorlanmamak için birkaç yardımcı ev eşyasına başvurmanız oldukça mantıklı olacaktır. Raflar, organizerler, askılıklar ve ayakkabı kutuları sayabileceğimiz düzenleyici eşyalardan yalnızca birkaçı. Bu ürünlere evinizde yer vererek kalabalık bir görünüme sebep olan eşyalarınızı düzenli ve erişilebilir bir noktaya taşıyabilirsiniz. Bunlara ek olarak dolap için düzenleyici gibi ürünlerden de yararlanmanız düzen konusunda büyük avantaj sağlayacaktır. Unutmayın ki her eşyanızın ulaşılabilir ve düzenli bir konumda olması, tartışmasız konforlu bir evin püf noktası.

2- Zorlu Lekelerde Doğal Çözüm: Limon!

Ev işini kolaylaştıracak fikirler söz konusu olduğunda asidik yapısıyla temizleyici olarak kullanılabilen limonu saymadan olmaz. Çünkü limon hem kumaşta hem de çeşitli yüzeylerdeki lekeleri temizlemek için en mantıklı yöntemlerden biri. Bu mucize asitli içeriği ile lekelere hızla nüfuz ederek kirleri söküp atar. Ayrıca kimyasal bir yapıya sahip olmadığından kumaşa veya yüzeye zarar verme gibi bir tehlike de barındırmaz. Hep zamandan hem de cebinizden tasarruf etmek istiyorsanız limonu değerlendirmeden geçmeyin! Pratik kullanım için bir kaba limonun suyunu sıkın. Ardından lekeli bölgeye sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Temizleme etkisinin güçlendirmek için tuz da kullanabilirsiniz.

3-Gazete Kağıdı İle Camları Ayna Gibi Yapın

Cam temizliği, şüphesiz ev temizliğinde en çok zaman ayrılan rutinlerden birisi. Özellikle söz konusu tozlanmış ve lekeli bir cam olduğunda bu süreç daha da zorlu olabilir. Cam temizliğinin en pratik halini arıyorsanız çok da zorlanmayacağınız bir çözümle karşınızdayız; gazete kağıdı! Gazete kağıdı, cam yüzeyinde bulunan sıvı ve tozu emmek konusunda oldukça işlevsel bir seçenek. Ayrıca diğer bezlerin bıraktığı lekelemeleri gazete kağıdıyla görme gibi bir ihtimal de yok. Hem cam temizliğinde sarf ettiğiniz eforu düşürmek hem de gazetelerinizi değerlendirmek isterseniz bu yöntemi mutlaka deneyin! Gazete kağıdıyla yapacağınız temizlikte bir miktar su veya cam temizleyici kullanarak işlemi pratikleştirebilirsiniz.

4- Kabloları Düzenlemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Elektrik tesisatı veya birçok cihazın tamiratında kullanılan kablolar bir evin teknik ihtiyaçları için oldukça önemli. Çünkü herhangi bir elektronik arızada pratik bir çözüm bulmak için muhakkak kablolara ihtiyaç duyulur. Fakat kablolar basit bir şekilde karışabildiğinden ihtiyaç duyulan zamanda bulmak zordur. Bunun için çok basit ve verimli bir yöntemle karşınızdayız; tuvalet kağıdı rulosu! Evinizde sürekli olarak kullandığınız tuvalet kağıtlarından çıkan rulolar bu konu hakkında kurtarıcınız olabilir. Kablolarınız için düzenli bir alan organize etmek için ruloları bir kutunun içerisinde toplayın. Sonrasında elektrik kablolarınızı düzenli bir şekilde rulolara yerleştirin. Elektrik kablolarının dilediğiniz her an elinizin altında olmasını istiyorsanız bu yöntemi denemeden geçmeyin!

5- Sıkışan Fermuarlar Kıyafetlerinizin Kaderi Değil!

Mont, yelek, hırka ve çanta gibi giyim ürünlerindeki fermuarların sıkışması gün boyunca birçok problemle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Bu durum sizin canınızı acıtabilir veya kıyafetlerinize zarar verebilir. Bu duruma maruz kaldığınız anlarda başvuracağınız ilk yöntem sabun aramak olmalı! Sabunla yapacağınız uygulamayla kıyafetinize zarar vermeden fermuar sıkışması problemini çözebilirsiniz. Bir miktar sabun alın ve elinizde köpürtün. Sonrasında köpürttüğünüz sabunu fermuarın sıkıştığı bölgeye sürün. Bir süre beklettiğinizde fermuarın kayganlaştığını göreceksiniz. Sonrasında yavaşça hareket ettirerek fermuarı sıkıştığı bölgeden kurtarabilirsiniz.

6- Patates ile Tencere ve Tavalarınızın Işıltısını Koruyun

Patates mutfakta birçok farklı yöntemle hazırlanan lezzetin temel kaynağı. Kızartma, kaynatma veya fırınlama yöntemiyle hazırlanan patatesli yemekler her sofranın baştacı. Peki size birçok lezzete konuk olan patatesin ev temizliğine de kullanılabildiğiniz söylesek? Patates aynı zamanda tencere ve tava gibi gereçlerdeki kalıcı lekelerin de düşmanı! Özellikle paslanmaz çelik veya bakır gibi malzemelerden yapılmış tencere ve tavaların zamanla matlaşması ve lekelenmesi doğal bir süreçtir, ancak bu süreci geciktirmek ve mutfak gereçlerimizin ışıltısını korumak için patates kullanabiliriz. Patatesin temizleyici etkisinden yararlanarak ışıl ışıl mutfak gereçlerine sahip olmak çok kolay. Bir patatesi ikiye bölün ve kesik tarafına tuz ekin. Ardından paslı veya lekeli bölgeyi hafifçe bastırarak ovmaya başlayın. Bu işlemi bir süre uyguladığınızda tencere veya tavanızın parıl parıl olduğunu göreceksiniz.

7- Sakladığınız Kıyafetlerinizin Kokusunu Koruyun

Kıyafet ve ev tekstili düzeni genellikle mevsim geçişlerine göre hazırlanır. Yaz aylarına girildiğinde tişört ve elbise modelleri dolaplarda yerini alırken kış aylarında farklı kıyafetler çıkarılır. Bu durumda bazı kıyafetlerin ve nevresim takımı gibi ev tekstili ürünlerinin saklanması gerekir. Depolama işlemi yeterince hava almayan bir alanda yapıldığı takdirde ise kötü koku problemleriyle karşı karşıya kalınabilir. Kıyafetlerinizi kullanmak istediğinizde kötü kokuyla karşılaşmak istemiyorsanız yapmanız gereken çok basit; koku keseleri!

Ev işlerini kolaylaştıran ürünler arasında bulunan koku keseleri yavaş ve etkili bir biçimde dağılarak bulunduğu alana nüfuz eder. Böylece kıyafetler daima temiz ve çekici bir kokuya sahip olur. Tekstil ürünlerinizin daima temiz kokmasını istiyorsanız koku keselerini kıyafetlerinizi depoladığınız bölgelere yerleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizi ev işlerinizi pratikleştirecek basit ve hızlı yöntemlerle buluşturduk. Birçok başlığımızda ev temizliğinde masrafsız ve etkili bir çözüm olarak doğal temizleyicileri kullanabileceğinizi artık biliyorsunuz. Peki bu konudaki diğer alternatifleri öğrenmek ister misin? Hemen “Doğal Temizlik Ürünleri Nasıl Yapılır?” yazımızı incelemeye başlayın!