Türk kahvesi, Anadolu topraklarından tüm dünyaya yayılan eşsiz bir kültüre sahip olan bir içecektir. Her fincanında geçmişin hikayelerini taşıyan bu keyif içecek, günümüzde de aynı heyecanla tüketilmeye devam ediyor. Yunus Çakmak, kahve dünyasında uzmanlaşmış bir isim olarak kahve kültürünü anlatıyor.

2005 yılından beri kahve sektöründe yer alan Yunus Çakmak, Türkiye’nin ilk kahve markalarından biriyle başlamış serüvenine. Daha sonra kendi işini kurarak Türk kahvesinin izini dünyaya taşımış. Aynı zamanda Nitelikli Kahveciler Birliği tarafından yetkilendirilmiş bir eğitmen olarak kendisi kahve konusunda uzmanlaşma ve eğitim fırsatları sunuyor. Ayrıca Etiyopya’da kahve yıkama istasyonları ve kahve okulları ile kahve ticaretine yön veriyor. Etiyopya’nın eşsiz kahve çekirdekleri, Türk kahvesini dünya çapında sallamak için önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.

İyi bir kahveyi tanımlarken, Yunus Çakmak öğrenmenin ve araştırmanın önemine vurgu yapıyor. Nitelikli kahvecilerin artışının sevindirici olduğunu ancak eğitimsiz kahve tutkunlarının da hızla düşüşe geçebileceğini belirtiyor. Eğitim almadan işe atılanlar, kalitesiz kahveyle başladıklarında kısa sürede başarısız olup ortadan kaybolabiliyorlar. Bu nedenle, kahve severlerin, iyi kahve yapabilmenin inceliklerini öğrenmeye ve kahve eğitimine önem vermeleri gerekiyor.

Kahve yapımında en önemli etkenlerden biri de kaliteli kahve ekipmanlarıdır. İyi bir kahve makinesinin özellikleri, çekirdekleri nasıl kullanacağınıza bağlı olarak değişebilir. Önce doğru değirmene sahip olmanız gerektiğine dikkat çeken Çakmak, homojen öğütmenin önemine değiniyor. Ayrıca, kahve makinesi seçerken öğütülmüş mü, çekirdek mi kullanacağınızı da iyi düşünmenizi tavsiye ediyor.

Kahve yapımında bir diğer önemli detay da suyun kalitesidir. İyi kahve için, suyun mineral içeriği ve sıcaklık gibi faktörlerini göz önünde bulundurmak gereklidir. Ayrıca, kahvenin öğütülüp demlenmesinden sonraki süreç de kritik öneme sahiptir. Kahvenin aromalarını muhafaza etmek için taze öğütülmüş çekirdeklerin mümkün olduğunca çabuk kullanılması ve kahvenin 5-6 saat içinde tüketilmesi ya da o geçen 5-6 saatlik zaman diliminde iyi muhafaza edilmesi gerekir.

Türkiye, kahve kültürü konusunda son yıllarda büyük bir gelişme kaydetmiştir. Artan sayıda nitelikli kahveci ve kaliteli kahve ekipmanları, Türk kahvesinin dünya çapında tanınmasına katkı sağlamıştır. Türk kahvesi, kavurma yöntemiyle Türkiye’nin yetiştirdiği değil, bir çekirdek kahve türüdür. Kahve tutkunları, farklı kahve türleri ve demleme yöntemlerini keşfettikçe, kahve kültürü de sürekli olarak evrim geçirmeye devam edecektir.

Yunus Çakmak, kahve uzmanlığının yanı sıra Türk kahvesini dünyaya taşıma konusundaki azmi ve tutkusuyla da öne çıkıyor. Türk kahvesinin geleneksel lezzetini koruyarak, farklı aromalar ve tatlar keşfetmek için çabalıyor. Sonuç olarak, Türk kahvesi tutkunlarının sayısı artarken, bu güzel içeceğin köklü geçmişi ve zengin kültürel mirası da her yudumda yeniden canlanmaya devam edecektir.