Kışın Türkiye’de Sağlık ve Beslenme Trendleri

Kış aylarında soğuk havadan kaynaklı olarak sürekli hasta olabilirsiniz. Ne kadar kendinizi korusanız da bu hastalık halinde çıkamadığınızı düşünmeniz mümkündür. Özellikle düzensiz beslenmekten kaynaklı olarak bağışıklık sisteminizin zayıflar. Bu bakımdan öncelikli olarak hayatınıza düzenli ve sağlıklı beslenmeyi sokmanız gerekir. 

Kış mevsiminde pek çok farklı meyve ve sebze seçeneği olduğu için sağlıklı beslenmeye kolaylıkla adapte olabilirsiniz. Öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmek ile başlayabilirsiniz. Özellikle A ve C vitamini yönünden iyi olan besinleri tercih edebilirsiniz. 

A ve C vitamini bakımından oldukça yeterli olan besinler arasında havuç, brokoli, lahana, kabak, karnabahar, portakal, mandalina ve elma yer alır. Kış aylarında bu besinlere rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi organik olduklarını söylemek de mümkündür. Mevsiminde tüketilen her besin oldukça fazla fayda sağlar. 

Bununla beraber E vitamini ağırlıklı olan besinleri de tüketmeniz gerekir. E vitamini de bağışıklık güçlendirici bir etkiye sahiptir. Kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve ceviz gibi besinler E vitamini yönünden zengindir. Özellikle akşam yemeklerinde bol miktarda salata yaparak tüketebilirsiniz. 

Akşam yemeği için ise kuru baklagiller arasından sevdiğinizi seçebilir ve yapabilirsiniz. Yanına salata yapmanız halinde ise oldukça iyi bir beslenme şekline sahip olabilirsiniz. Öğle yemeğinde de yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir salata yapabilir ve onu tüketebilirsiniz. Dilerseniz üzerine protein almak için haşlanmış tavuk koyabilirsiniz.

Kışın sağlıklı beslenme noktasında yeni kararlar verebilirsiniz. Özellikle besin çeşitliliği bu kararı vermenizde etken rol oynayabilir. Birbirinden farklı sebze ve meyve seçeneği arasından sevdiklerinizi seçebilir ve sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz. 

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kış aylarında sağlıklı beslenme önerileri arasında pek çok farklı fikir bulunur. Herkesin zevki farklılık gösterdiği için sunulan öneriler de çeşitlilik gösterir. Sağlıklı beslenmek oldukça kolay olsa da uygulamaya geçmek son derece zordur. 

Genel itibariyle herkes tarafından kabul görmüş olan sağlıklı besinlerin tatsız olduğu tezini çürütmek gerekir. Bu bilgi beyninize kodlandı ise sağlıklı beslenmek için adım atmakta zorluk çekebilirsiniz. Sağlıklı besinler ile oldukça güzel tarifler elde edebilirsiniz. 

Aynı zamanda sağlıksız besinlerden tamamen uzak durmak zorunda da değilsinizdir. Dilerseniz arada sırada sağlıksız besinler de tüketebilirsiniz. Ayrıca sağlıksız tariflerin sağlıklı versiyonlarını da uygulayabilirsiniz. Bu bakımdan sağlıklı beslenmek için pek çok farklı alternatif olduğunu söylemek mümkündür. 

Bununla beraber güne güzel başlamak da oldukça önemlidir. Bunun için güne erken başlamayı deneyebilirsiniz. Gün ortasında uyanmanız halinde üzerinizde bir bitkinlik hissedebilirsiniz. Aynı zamanda öğün atladığınız için de fazladan yemek yeme isteği duyabilirsiniz. 

Güne erken başlamanız halinde güzel bir kahvaltı yapabilir ve enerjinizi yükseltebilirsiniz. Güzel bir bir bitki çayı eşliğinde kahvaltınızı yapabilir ve günün geri kalanını planlayabilirsiniz. Özellikle günün ilk öğününde ne yediğiniz oldukça önemlidir. 

Yağlı ve şekerli gıdalar tüketmeniz halinde gün boyu miskin davranmanız mümkündür. Daha enerjik olmak için sağlıklı besinler tüketmeyi deneyebilirsiniz. Avokado tost gibi besin değeri yüksek yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yumurta ve yeşillikten oluşan klasik bir kahvaltı da yapabilirsiniz. 

Beslenme trendleri doğrultusunda da seçiminizi şekillendirebilirsiniz. Son zamanlarda bowl kaselerin oldukça popüler hale geldiğini görebilirsiniz. Dilerseniz siz de bu trende ayak uydurabilirsiniz.

Özellikle işe veya okula giderken yanınıza götürmek için oldukça uygunluk gösterir. Pek çok farklı besinin tek kase içerisinde yer aldığı yiyecek ile uzun süre tok kalabilirsiniz. Dilerseniz sevdiğiniz besinleri yemek termosu içerisine koyabilir ve yanınızda taşıyabilirsiniz. Böylece dışarıdaki sağlıksız yemeklere yönelmek istemeyebilirsiniz. 

Yeni Beslenme Trendleri 

Dünya genelinde dönemsel olarak sürekli bir yemek trendi olduğunu söylemek mümkündür. Bu trendler zamanla ülke genelinde de yaygın hale gelir. Özellikle son zamanlarda yeni beslenme trendleri ortaya çıkmış durumdadır. 

Son zamanlarda comfort foods trendinin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Comfort foods kendinizi kötü hissettiğinizde yada kendinize ödül vermek istediğinizde tercih ettiğiniz besinlerdir. Böyle zamanlarda genellikle yağlı ve şekerli besinlere yönelinir. Fakat comfort foods mantığında daha sağlıklı besinler yer alır. 

Özellikle cips yemek istediğinizde yüksek lif içeren tortilla cips tercihinde bulunabilirsiniz. Yanında avokadolu bir sos yapabilir ve birlikte tüketebilirsiniz. Bu şekilde mutsuz olduğunuz bir anda sağlıksız beslenerek daha da mutsuz olmak durumda kalmazsınız. 

Aynı zamanda bal ve pekmez ile tatlandırılmış tatlılar tercih edebilir ve şeker ihtiyacınızı gidebilirsiniz. Özellikle göz zevkinize hitap eden bir tatlı tercihinde bulunabilirsiniz. Böylece doyum noktasına ulaşabilir ve yediğiniz yemekten memnun olabilirsiniz. 

Bir diğer trend olarak ise bitki bazlı beslenmek ele alınabilir. Özellikle son zamanlarda bitki bazlı makarnalar ile popülerliğini kazanmış durumdadır. Havuç, mercimek ve karnabahar bazlı yapılan makarnaların tercih edilme oranı bir hayli yüksektir. 

Genel itibariyle makarna tüketimi oldukça kalorili ve zararlı olarak görülür. Fakat bitki bazı seçenekleri ile bu düşüncenizi kırabilirsiniz. Böylece rahat rahat makarna tüketebilir ve aynı zamanda sağlıklı beslenebilirsiniz. 

Kışın türkiye’de sağlık ve beslenme trendleri arasında sıfır atış anlayışı da yer alır. Özellikle son dönemlerde israfın önüne geçilemez hale gelinmiş durumdadır. Bunun önüne geçmek adına ise bu trend ortaya atılmıştır. Bir şeyin trend olması halinde ilgi duyan duymayan herkes uyguladığı için oldukça etkili hale gelir. 

Bu noktada oldukça küçük adımlarla başlayabilirsiniz. Özellikle artan bir sosu vakumlu saklama kabı içerisinde saklayabilir ve sonrasında salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Vakumlu bir kap içerisinde bozulmadığı için ilerleyen zamanlarda rahatlıkla kullanmanız mümkündür. 

Bununla beraber akşam yemeğinde artan pilavı saklama kabı içerisinde dolaba koyabilir ve ertesi gün farklı bir tarifte kullanabilirsiniz. Özellikle yayla çorbası yapabilir ve pirinçleri o şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde pek çok farklı trend ortaya çıktığı için dilediğinizi uygulamak ile başlayabilirsiniz. 

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 

Ülke genelinde her bireyin tükettiği besinler kayıt altına alır. Markette satın alınan besinlerin analizi, anketler ve röportajlar ile belli bir sonuca bağlanır. Her ülkenin belli bir çizgisi bulunur. Türkiye için de belli bir analiz söz konusudur. 

Her yıl yapılan Türkiye beslenme ve sağlık araştırması ile bu duruma güncelleme gelir. Böylece ülkenin beslenme düzeni hakkında belli bir bilgi sahibi olunabilir. Özellikle son dönemlerde yapılan araştırmalarda durumun pek de iç açıcı olmadığını söylemek mümkündür. 

Hazır ve ulaşılması kolay yemekler ile bireylerin sağlığında belli oranda bozulmalar meydana gelir. Sağlıksız beslenmek oldukça kolay ve zahmetsiz olduğu için pek çok kişi günü kurtarmak adına sağlıksız beslenir. Bu da ülkenin durumunu gözler önüne serer. 

Önceki yıllara bakıldığı zaman bariz bir farklılık olduğu görülür. Özellikle 15 yaş ve üzeri gençlerin obez olduğu yada obez olma riskinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Yaşlı bireylere göre gençler sağlıksız beslenmeye daha çok eğilim gösterir. Yaşlıların belli bir düzeni bulunduğu için genellikle daha sağlıklı beslenirler. 

Obez kişilerin cinsiyet ayrımına bakıldığı zaman ise kadınların erkeklere göre çoğunlukta olduğunu söylemek mümkündür. Buna pek çok farklı durum yol açabilir. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde bu sayının ters yönde şekillenmesi de mümkündür. Bu bakımdan durağan bir durum olmadığı söylenebilir. 

İlerleyen dönemlerde bu sayıların düşüş göstermesi için sağlıklı beslenmeye daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Özellikle sağlıklı beslenme trendlerine ayak uydurabilir ve obez kişilerin sayısında düşüş görülmesi için bir adım atabilirsiniz.