Türkiye’deki En Popüler Yemek Trendleri

Dönemsel olarak trendler de farklılık gösterir. Giyim sektöründe oldukça büyük yenilikler meydana gelmekle beraber yemek sektöründe de yenilikler meydana gelir. Özellikle dönemsel olarak trend yemeklerin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Dünya genelinde de olmakla beraber ülke genelinde de sıklıkla ortaya çıkan yeni yemekler vardır. Bu noktada sağlıklı yemek trendlerinden de bahsetmek gerekir. Son zamanlarda sağlıklı beslenmek ile ilgili pek çok bilgi ortaya çıkmış durumdadır. 

Özellikle Airfryer ürünleri ile beraber farklı yemek seçeneklerinin de türediğini söylemek mümkündür. Airfryer bünyesinde sağlıklı yemekler yapabileceğiniz gibi oldukça kısa sürede hazır hale getirebilirsiniz. 

Airfryer seçeneklerinin popüler hale gelmesi ile beraber bowl trendi tekrar ortaya çıkmış durumdadır. Tatlı ve tuzlu seçeneklerini yapabileceğiniz gibi son zamanlarda tuzlu bowl kaselerinin oldukça popüler hale geldiğini söylemek mümkündür. 

Airfryer bünyesinde pişirdiğiniz tavuklar ve sebzeler ile güzel bir bowl hazırlayabilirsiniz. Yemek trendleri arasında oldukça popüler hale gelen bowl, pek çok farklı şekilde hazırlanabilir. 

Bu bakımdan damak tadınıza uygun olan malzemeleri bir araya getirebilirsiniz. Dilediğiniz her öğünde tüketebileceğiniz için son derece pratik bir besindir. İşe veya okula giderken de yanınızda götürebilirsiniz. 

Bununla beraber glutensiz ürünlerin de oldukça popüler hale geldiğini söylemek mümkündür. Vegan ve bitkisel beslenme de sağlıklı yaşamayı hedef edinen kişilerin tercih ettiği trendler arasında yer alır. 

Et tüketmeyi seviyorsanız yine de yanında yeşillik ve benzeri gıdaları da tüketebilirsiniz. Böylece bir denge elde edebilirsiniz. Aynı zamanda bitkisel bazlı sütler de oldukça popüler besinler arasındadır. 

İnek sütü pek çok kişinin alerjik reaksiyon göstermesine sebebiyet verebilir. Ayrıca belli bir kalori değeri olduğu için bireyler bitkisel bazlı sütleri tercih etme yoluna gider. Yulaf, badem ve hindistan cevizi sütü gibi farklı seçenekleri bulunur. 

Özellikle sabah kahvaltılarında yulaf lapasına koymak üzere son derece uygunluk gösterir. İçerisine bal gibi tatlandırıcılar koyarak dilediğiniz her öğün tüketebilirsiniz. Sağlıklı beslenme açısından bowl, yulaf lapası, bitkisel bazlı sütler gibi pek çok farklı yiyeceğin Türkiye’deki en popüler yemek trendleri arasında yer aldığını görebilirsiniz. 

Türkiye’de En Çok Yenilen Yemekler 

Türkiye, oldukça farklı yemek çeşitlerinin olduğu bir ülkedir. Batı ve doğunun yemek kültürünün sentezlendiği ve kendine has pek çok farklı yemeğin olduğu bir ülke olarak ön plana çıkar. Bu bakımdan turistler tarafından ilgi ile karşılanır. Pek çok kişinin sadece yeni yemekler tatmak için ülkeyi ziyaret ettiğini söylemek mümkündür. 

Yemek çeşitliliği oldukça fazla olsa da bazı besinlerin tüketilme oranı daha fazladır. Bu bakımdan Türkiye’de en çok yenilen yemekler hakkında bilgi vermek gerekir. Türkiye denildiği zaman akıllara ilk olarak kebap gelir. Hatta avrupa ülkelerinde dahi kebap yapan Türk restoranları bulunur. Adana ve Urfa gibi farklı kebap seçenekleri vardır. 

Bununla beraber döner tüketimi de bir hayli fazladır. Hem et hem de tavuk seçenekleri mevcut olduğu içinn kişisel tercihleriniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda dürüm ve ekmek arası şeklinde tüketmeniz mümkündür. 

Özellikle dürüm seçenekleri oldukça çeşitlilik gösterir. Dürüm denildiği zaman akıllara direkt olarak Hatay Antakya dürüm gelir. İçerisinde patates, turşu, döner, sarımsaklı mayonez ve kendilerine has bir sos bulunur. Son zamanlarda pek çok kişinin sadece bunu tükettiğini söylemek mümkündür. 

Aynı zamanda tabak servisleri de bulunur. Genellikle İskender kebap şeklinde ifade edilir. İçerisinde yoğurt, pide ve et döner yer alır. Üzerine de bol miktarda tereyağ döküldüğünü söylemek mümkündür. Bu bakımdan sık sık tüketmemekte fayda vardır. 

Kuru fasulye ve pilav da oldukça klasikleşmiş yemekler arasında yer alır. Her evde ayda bir kez dahi pişen bu yemek son derece lezzetlidir. Özellikle esnaf lokantalarında yapılan kuru fasulye ve pilav çeşitlerinin oldukça lezzetli olduğunu söylemek mümkündür. 

Ülkeyi ziyaret eden bir turiste en çok hangi yemeği sevdiğini soracak olursanız saydığı yemekler arasında kuşkusuz mantı yer alır. Yabancılar için oldukça farklı bir lezzet olduğunu söylemek mümkündür. Hamur ve kıymadan yapılan bir yiyeceğin yoğurt eşliğinde sunulması gariplerine gider. 

Popüler türk yemekleri arasında lahmacun da yer alır. Türk pizzası şeklinde tabir edildiğini de duyabilirsiniz. Ülke genelinde oldukça fazla tüketilir. Hem ara öğün hem de ana yemek şeklinde tüketildiğini görebilirsiniz. Sokakta seyyar satıcılar tarafından satıldığını dahi görmeniz mümkündür. 

Popüler Türk Yemekleri 

Türkiye’de en çok yenen yemek farklılık gösterebilir. Oldukça fazla yemek seçeneği olduğu için her kesimden bireye hitap eden yemek bulunur. Hayatınızda ilk defa Türk yemeği yiyecekseniz öncelikli olarak popüler olan lezztleri denemeyi tercih edebilirsiniz. 

Farklı ve lezzetli bir yemek olarak sarmayı ilk başa almak mümkündür. Herkes tarafından sevilen bu yemek oldukça farklı iki besinin bir araya gelmesi ile oluşur. Zeytinyağı ve limon ile lezzeti doruk noktasına ulaşır. Bir tane yiyeyim durayım deme gibi bir lüksünüz olmayabilir. Bir oturuşta tabak dolusu sarmayı bitirebilirsiniz. 

Türk köftesi de oldukça popüler yiyecekler arasında yer alır. Anne köftesi olarak anıldığını duyabilirsiniz. Yıllardır bilinen ve nesilden nesile geçen bu tarif ile parmakları yediren bir yemek ortaya çıkar. Özellikle pirinç pilavı, köz biber ve yoğurt ile tüketmeyi deneyebilirsiniz. 

Yemek kategorisinde yer almasa da baklavadan söz etmek gerekir. Türk baklavası oldukça popüler yiyecekler arasında yer alır. Damakta dağılan yufkası ve şerbeti ile deneyen herkesin beğenisini toplar. Baklavanın yanına bir de lokumu eklemek gerekir. 

Popüler yemekler arasında çiğköfte de yer alır. İlk hali ile etli yapılan bu yemek bugünlerde etsiz seçeneği ile karşınıza çıkar. Her iki hali de oldukça lezzetlidir. Çiğ et ile yapılan versiyonunda uzun süre etin dövüldüğünü görebilirsiniz. Bu bakımdan pişirme işlemi etin dövülmesi ile yapılır. 

Popüler yemeklerden bahsederken Şanlıurfa’dan ülke geneline yayılan içli köfteden bahsetmeden olmaz. Bulgur ve irmik ile hazırlanan hamurun içerisine kıyma harcının konulması ile elde edilen bir yemektir. Üzerine limon sıkılarak tüketilmek ile beraber akşam yemeklerinin yıldızları arasında yer alır. 

Türkiye’nin En İyi Yemek Şehirleri 

Türkiye’nin en iyi yemek şehirleri şüphesiz ki Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Yağ ve baharatın oldukça fazla kullanıldığı bu bölgelerde pek çok farklı trend yemek ortaya çıkmış durumdadır. 

Öncelikli olarak Gaziantep’ten bahsetmek gerekir. Özellikle yeni lezzetler tatmak için bir seyahate çıkacaksanız Gaziantep’i tercih edebilirsiniz. Alinazik, küşleme, patlıcan kebabı, simit kebabı, nohut dürüm, içli köfte, baklava, fıstıklı katmer, beyran çorbası ve daha pek çok lezzetli yemeği burada bulabilirsiniz. 

Hatay ise ziyaret edebileceğiniz bir diğer şehirdir. Medeniyetler sofrası adı altında anılan bir şehir olduğunu söylemek de mümkündür. Dünya ve Türk mutfağına ait pek çok farklı lezzeti bu şehirde deneyimleyebilirsiniz. Birbirinden güzel meze, kebap ve tatlıları ile sizleri bekliyor. 

Afyonkarahisar’ın lezzetli yemeklerinden bahsetmeden olmaz. Mola yeri olarak bilinen bu şehir birbirinden lezzetli yemeklerin çıktığı bir yer olarak ön plana çıkar. Patlıcan böreği, Afyon kebabı, ekmek kadayıfı, paçık, arabaşı ve daha fazlasını bu şehirde tadabilirsiniz. 

Et ve türevlerini tüketmeyi seviyorsanız ilk durağınız olarak Adana’yı seçebilirsiniz. Adana denildiği zaman akıllara ilk olarak Adana kebabı gelir. Onun haricinde ciğer, lahmacun, mumbar, şırdan, fellah köftesi, babagannuş ve daha pek çok farklı yemeği deneyimlemeniz mümkündür. 

Ülke genelinde her şehrin kendine özgü lezzetleri bulunur. Her şehrin en az bir adet meşhur olan yemeği vardır. Fakat genel itibarıyla çeşitlilik gösteren şehirler bu şekildedir. Yolunuz bu şehirlere düşerse birbirinden lezzetli yemeklerini deneyebilirsiniz.