Ramazan ayı denilince akla ilk gelen tatlılardan biri olan Güllaç, hafif yapısı ve az kalorili olmasıyla iftar sofralarında ve sonralarında çay keyiflerinize eşlik eden en popüler lezzetlerdendir.

Ramazan tatlıları dendiğinde akla gelen ilk tatlılardan biri de Güllaç ’tır. “Güllaç nereye ait” ve “Güllaç neden ramazanda yenir” gibi sorular ise güllaçla ilgili çokça merak edilen detaylardır. Türk mutfağının vazgeçilmez tatlılarından biri olan güllaç Osmanlı saray mutfağına özgü bir lezzet olarak ortaya çıkmıştır. Hafif bir tatlı olduğu ve bu sebeple de mideyi yormayacağı için gün boyunca uzun süre aç kalan vücudu dengesini bozmayacağı düşünüldüğünde özellikle Ramazan ayında tercih edilmektedir.

Sizler için hazırladığımız güllaç yapımı videosuyla 4 porsiyonluk güllaç yapılabilir. Tarifin detaylarına geçmeden önce “güllaç yaprağı nerede satılır” merak edenler için söylemek isteriz, pek çok markette güllaç yaprağı şeklinde arama yaparak kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Evde kolayca hazırlanabilen güllaç tatlısının yapımında en önemli nokta kullanılan malzemelerin miktarıdır. Güllaç yapımında kullanılan güllaç yaprağı özünde nötr bir tada sahip olduğu için bütün tadı yapılan şerbetinden alır. Şerbetindeki ölçülerin şaşması durumunda ise yapılan tatlı olması gerekende çok daha şerbetli bir hal alabilir.

Güllaç yapımında bir diğer önemli nokta ise kullanılacak sütün çok kaynar olmamasıdır. Sütün kaynar olması durumunda güllaç yapraklarını eritip hamur hale getirecektir, yeterince sıcak olmaması durumunda ise güllaç yapraklarını yeteri kadar yumuşatamayabilir. Bu nedenle sütün ısısı iyi ayarlanmalıdır. Bu noktalara dikkat edildiği sürece kıvamı yerinde lezzetli bir güllaç hazırlamak oldukça kolaylaşacaktır.

Her zaman sofraları süsleyen ve Güllü aşı olarak da bilinen bu tatlıyı gelin beraber yapalım.

4 kişilik Güllaç tarifi

Malzemeler:

 • 200 gr güllaç yufkası
 • 1,5 litre süt
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 1 adet vanilin
 • 150 gr beyaz çikolata


Arası için

 • Yarım kilo çilek
 • Dış süslemesi için
 • Antep fıstığı
 • Çilek

Yapılışı;

 1. İlk olarak sütü, şekeri, beyaz çikolatayı ve vanilini ekleyip karıştıralım, el yakmayacak sıcaklığa ulaştığımızda sütümüzü ocaktan alalım.
 2. Fırın tepsimize bir sıra güllaç yufkası dizip, üzerine sütten dökelim.
 3. Katların arasına çilek serpiştirelim ve aynı şekilde yufkalarımızı eklemeye devam edelim.
 4. En son kalan süt harcımızı da üzerine dökelim.
 5. Ve servis etmeden öncesinde üzerini antep fıstıklarıyla ve dilerseniz cevizle de süsleyebilirsiniz.

Siz de her Ramazan’da muhakkak güllaç yerim diyenlerden ya da ilk kez deneyeceklerdenseniz bu tarif sizin için oldukça idealdir.

Şimdiden afiyet olsun.