Yalnız ya da küçük alanlarda yaşamayı tercih edenlerin gözdesi olan 1+0 ve 1+1 daireler küçük olmasına rağmen stüdyo daire dekorasyon ile oldukça işlevsel hale girebilir. Stüdyo ya da 1+1 daireniz varsa rehberimizde yer alan bilgileri inceleyerek siz de evinizi nasıl daha ferah ve kullanışlı hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Stüdyo Daireler Nasıl Dekore Edilmelidir?

Stüdyo veya 1+1 dairelerde büyük bir evde bulunan birçok alan bir arada bulunur. Bu yüzden eviniz kalabalık, karanlık ve dar görünebilir. Uygulayabileceğiniz birkaç küçük adım bile evinizin ferah ve geniş bir görünüme kavuşmasına yardım eder. 

Duvar Boyaları

Evinizde az eşya kullansanız bile yanlış duvar boyası ile odanız yine de dar ve karanlık görünür. Doğru duvar boyası ise açık tonlardır. Fildişi, bej, kirli beyaz, açık pastel tonlar gibi renkler evinizin daha geniş görünmesini sağlar. Bunlar gibi açık renkler aynı zamanda ışığı yansıttığından dolayı evinize ferahlık katar. 

1+1 dekorasyon fikirleri stüdyo daire dekorasyon ile benzerlik gösterir, çünkü iki tip evin de yaşam alanı kısıtlıdır. Açık renk boyayı 1+1 dairelerde de uygulamanız bu yüzden önemlidir. 

Bölmeler

Stüdyo daireler 1+0 olarak da geçer, yani tuvalet, banyo gibi alanlar dışında tek bir oda vardır. Bu oda içerisinde hem yatağınız, hem oturma alanınız, hem mutfağınız yer alır. O yüzden tüm bu alanların nerede başlayıp nerede bittiğini belirlemeniz gerekir. 

Bölmeler sadece örülmüş duvarlardan ibaret değildir. Stüdyo dairenizde bölmeler oluşturmak istiyorsanız büyük saksılar, paravanlar, çitler ya da kitaplık kullanabilirsiniz. Salonla mutfağı ayırırken kitaplık; yatak odanızla salonu ayırırken de paravan kullanmanız çok şık bir ortam elde etmenizi sağlayabilir. Diğer yandan saksılarla kesilmiş bir bölümü de yemek odası haline getirebilirsiniz.

Eşyaların Konumu

Birçok kişi büyük bir dekorasyon hatası yaptığının farkında olmadan kanepelerini duvara yaslı olarak kullanır. Alandan daha fazla yararlanılabileceği düşüncesiyle yapılmış bu hata aslında alanın dar görünmesine neden olur. Stüdyo veya 1+1 dairelerde ise kesinlikle yapılmaması gereken bir hatadır. Çünkü zaten çok fazla alana sahip olmayan dairenizin daha da küçük görünmesine sebep olabilirsiniz.

Stüdyo daire dekorasyon örneklerini incelerseniz kanepelerin ya da masaların konumu hemen hemen hepsinde duvardan ayrıdır. Duvar kısmına daha çok tablolar, ufak bir kitaplık konumlandırılır. Böylelikle kanepe arkaları da değerlendirilmiş olur. Alandan tasarruf etmek isterken yapacağınız hatayı tersine çevirerek aslında daha çok alan elde etmiş olabilirsiniz.

Eşyaların Boyutu

Eşyaların boyutu mutlaka küçük olmalıdır. Stüdyo dairelerde büyük ve klasik tasarıma sahip eşyalar kullanmak yanlış olur. Büyük eşyalar fazla yer kaplarken, klasik tasarıma sahip eşyalar odanızı olduğundan küçük gösterebilir.

Fonksiyonel Eşyalar

Çok fonksiyonlu eşyalar kullanmak dairenizi efektif bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. Örneğin merdivenlerinde çekmece olan ranza ve bu ranzanın altına yerleştirebileceğiniz masa ile ufak bir alanda çalışma, yemek yemek, uyuma veya depolama gibi birçok işinizi bir arada halledebilirsiniz.

Kanepelerinizin önünde kullanmak istediğiniz sehpayı ne kadar fonksiyonel seçerseniz o kadar işinize yarar. Kapağı kaldırıldığında yemek masası haline gelip, ayrıca saklama alanı sunan sehpalar ile dairenizde hem şık hem kullanışlı bir alana sahip olabilirsiniz. 

Perde ve Halı Seçimi

Stüdyo ve 1+1 daireler için uzun perdeler uygun değildir. Belirli bir alanı tamamen kapattıklarından dolayı odanızı küçük gösterebilir. Uzun perdeler veya güneşlikler yerine daha çok stor veya blackout store seçmeniz daha uygun olan seçeneklerdir. 

Halılarınızı ise mümkün olduğunca desensiz ve küçük tercih etmeniz gerekir. Büyük halılar da tıpkı perdeler gibi büyük bir alanı kaplayacağından odanızı daraltabilir. Aynı zamanda odanızı belirli bölmelere ayırdığınızdan büyük halılar tüm alanları kaplamamalı, diğer alanlar için farklı halılar tercih etmelisiniz.

Halıları ve perdeleri seçerken odanızın tüm eşyalarıyla uyumuna dikkat etmeniz gerekir. Odanızdaki eşyalarla uyumlu olan bir şey aklınıza geldi mi? Evet, duvar boyanız dairenizdeki tüm eşyalarla neredeyse tamamen uyumludur. Açık veya pastel tonlarına sahip renkler seçerek halılarınızın ve perdelerinizin eşyalarınızla uyumunu koruyabilirsiniz.

Minimalist Çizgiler

Minimalist bir dekorasyon dairenizin aydınlık olmasına ve daha fazla alana sahip olmanıza yardım eder. Küçük boyutlarda eşyalar ve mobilyalar, daha az aksesuar, daha sade renkler minimalist dekorasyon için önemlidir. 

Stüdyo Dairenizi Nasıl Daha Büyük Gösterebilirsiniz?

Bazı daireler gerçekten haddinden fazla küçüktür ve hiçbir eşyanın sığmayacağını düşünebilirsiniz. Minimalist dekorasyon ile bir nebze toparlayabilirsiniz, fakat yine de eşya koydukça alanın daraldığını ve karanlık olduğunu hissedebilirsiniz. 1+1 veya 1+0 dairenizi olduğundan büyük göstermek için birkaç ipucu çok işine yarar.

  • Daireniz mutlaka açık renkler kullanın. Açık renkler ışığı yansıtarak hem aydınlık bir mekan sağlar, hem de alanın geniş görünmesine yardım eder. Açık renk duvarlar ve eşyalar kullanırken kontrast oluşturmak için kanepelerinizde veya sandalyelerinizde renkli minderler ve kırlentler kullanabilirsiniz. Aynı zaman tablolar, saatler ya da diğer başka uygun duvar aksesuarları ile de kontrast oluşturabilirsiniz.
  • Dairenizin daha geniş görünmesine yardımcı olabilecek bir diğer aksesuar ise aynadır. Ayna şık bir görüntü sağlarken aynı zamanda dairenizi daha geniş gösterebilir.
  • Stüdyo daire dekorasyon modelleri içerisinde farklı renk ve boyutlarda aydınlatma eşyalarını görmüş olabilirsiniz. Dairenizi daha geniş göstermek için uygun bir ışık ve aydınlatma aracı kullanmanız gerekir. Yerlere kadar uzanan avizeler daireniz için uygun değildir. Lokal aydınlatma ürünleri ise, örneğin lambader, hem dekorasyon konusunda yardımcı olur hem de bulunduğunuz ortamı kolay bir şekilde aydınlatır.

Stüdyo Daire İçin 10 Dekorasyon Önerisi

Küçük evin büyük derdi olabilir. Küçük ev dekorasyonu büyük evlere oranla daha zordur. Çünkü yerleştirilmesi gereken birçok eşya bulunur, ama alan yoktur. Stüdyo dairelerde daha zorlayıcı olan bu durum için önerilerimizi öğrenmek size stüdyo daire dekorasyon fikirleri hakkında bilgi verebilir.

1. Küçük alanları temsil eden stüdyo dairelerde açık gri, yumurta kabuğu veya fildişi gibi açık renkler ile pastel tonlar kullanarak ferah alanlar elde edebilirsiniz.

2. Eşyalarınızı organize etmek için kapı arkasında askılıklar kullanabilirsiniz.

3. Odalarınızı birbirinden ayırmak için cam duvarlar kullanabilirsiniz. Buzlu cam modelleri kullanmak özel bir alan olduğunun da göstergesidir.

4. Balkonunuz varsa balkon kapısını sürgülü yaparak evinize ait fazladan bir alan olduğunu gösterebilirsiniz.

5. Camdan üretilmiş masa ve sehpa gibi eşyaları tercih etmek dairenizi daha büyük gösterebilir.

6. Dairenizde gömme dolaplar kullanmak hem alandan tasarruf etmenizi hem de eşyalarınızı rahatlıkla depolamanıza yardımcı olur.

7. Dairenizde açılır kapanır yemek masası ve sandalyeler kullanmanız alan açmanıza yardımcıdır.

8. Banyonuzu daha geniş göstermek için cam kabinler tercih etmeniz alanın bölünmediği yönünde algı oluşturur. Böylelikle banyonuz geniş görünür.

9. Küçük balkonunuz için de açılır kapanır sandalyeler ve masa tercih etmeniz doğrudur.

10. Dairenizin tamamı için geçerli olan halı ve perde seçiminde tek tip ve tek ton tercih etmek bölünmüşlük algısını engeller.