Evlerin dekorasyonları kişisel zevklerinizi yansıtan ve dönemsel olarak değiştirilebilen bir faktördür. Sürekli olarak aynı dekoratif tarza sahip bir eve gelmek bunaltıcı olabilir. Evinizin dekorasyonunda kullandığınız parçaları ve renk skalasını arada sırada değiştirmek, sıkılmayacağınız bir yaşam alanı elde etmenizi sağlar. Dekoratif parçaların ve tarzların dönemsel olarak değiştirilebileceği zamanlar, mevsim geçişleridir. Farklı mevsimlerin yansıttığı enerjiye ve renk skalasına göre iç dizaynda değişiklikler yapılabilir. Sıcak renkleri ve samimi havası nedeniyle beğenilen mevsimsel dekorasyon tarzlarından birisi sonbahardır. Sonbahar ev dekorasyonu rahatlığın ve konforun iç dizayna yansıması ile elde edilir. Eğer iç dizaynda değişiklik yapmak istiyor ve sonbahar havasını bu şekilde yansıtmayı hedefliyorsanız sizler için hazırladığımız yazımızın kalanını okuyabilirsiniz. Ev dekorasyonuna sonbahar enerjisini taşımanıza yardımcı olacak farklı dekorasyon fikirlerine ulaşabilirsiniz. 

Sonbahar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sonbahar dekorasyonuna evlerinizde yer vermek için ciddi değişimler yapmanız ve geniş bir bütçeye sahip olmanız gerekmez. Bu mevsimin havasını yansıtmak için ufak dekoratif değişimler yeterli olacaktır. 

 • Yaprak ve ağaç dalları, dekorasyona ekleyebileceğiniz parçalardan birisidir. Bu yapay dekorasyon parçaları, sonbahara özel turuncu- kahverengi tonlarında sunulur. Evin farklı köşelerine asılabilir, mevsime ait ufak bir dokunuş olarak kullanılabilir. 
 • Sonbahar dekorasyonu için aydınlatmada değişiklik yapabilirsiniz. Beyaz tavan ışıklarını sarı gibi daha doğal alternatiflerle değiştirebilirsiniz. Tavan aydınlatmasına alternatif olarak göz hizasında ve altında aydınlatma aksesuarları ekleyebilirsiniz. Abajur ve lambader yardımıyla eklenen bu aydınlatma, eve daha samimi bir hava kazandırır. Sıcak bir sonbahar enerjisi yansıtan aydınlatma için LED peri ışıkları kullanabilirsiniz. 
 • Renk skalası, sonbahar dekorasyonu için en önemli detaylardan birisidir. Bu iç dizayn tarzını yansıtmak için sıcak tonlara öncelik vermek gerekir. Yaz ayları canlı renkleri ve kış ayları soğuk tonları ifade ederken sonbahar sıcak renklerin mevsimi olarak görülür. 
 • Turuncu tonları, dekorasyonda sonbahar havası için tercih edebileceğiniz ilk seçenektir. Kehribar, bal sarısı, balkabağı turuncusu, kadife çiçeği rengi gibi birçok alt tonu bulunur. 
 • Kırmızı ve kahverengi tonları, sonbahar dekorasyonu için kullanabileceğiniz renk skalasında yer alır. Elma kırmızısı, yakut kırmızısı, maun kırmızısı, karamel rengi, çikolata kahvesi, tarçın rengi gibi alt tonlar, dekorasyonda yer verebileceğiniz seçeneklere örnek olarak gösterilebilir.   

Dekorasyonda Turuncu ile Uyumlu Renkler

Sonbahar havasını yansıtmak için kırmızı, kahverengi ve turuncu tonları kullanırken bunları dengelemek için eklemeniz gereken renkler de bulunur. Bu mevsimin enerjisini iç dizayna katmak için gerekli renklerin çoğu koyu ve sıcak tonlardır. Soğuk veya nötr tonlarla dengelenmezlerse dekorasyonda karanlık bir hava oluşturabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için açık renklerdeki nötr ve soğuk tonları bilmeniz oldukça önemlidir. 

Bej rengi, turuncu ile uyumlu seçeneklerden birisidir. Yumuşak bir krem rengini andıran bu ton, kahverengiye kayan bir görüntüye sahiptir. Açık bir renk olduğundan turuncu benzeri tonları harika şekilde dengeler. Fildişi de bu amaç için kullanılan renklerden birisidir. Hafif sarı bir alt tona sahip, beyaza yakın bir renktir. Özellikle çikolata kahvesi gibi koyu tonları dekorasyona eklediğinizde dengeleme amacıyla kullanılır. Gri de dekorasyona ekleyebileceğiniz bir tondur ancak bu rengi tercih ederseniz açık olmasına özen göstermeniz gerekir. Koyu bir gri tonu dekorasyonun dengesinin bozulmasına yol açar. 

Turuncuyu dengelemek için dekorasyona eklemeniz önerilen tonlara vereceğimiz son örnek, yeşildir. Yeşil, renk skalasının farklı bir ucunda yer aldığından turuncuyla göz alıcı bir uyum sergiler. Yeşili iç dizayna eklerken alt tonun özenle seçilmesi gerekir. Pastel yeşiller, bu amaç için sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. Ek olarak su yeşili ve açık nane yeşili de kullanılabilir. 

Sonbahar Ev Dekorasyonunda Aksesuar Kullanımı Nasıl Olmalı?

Minimalist bir dekorasyonu hedefliyorsanız aksesuar önerilerimizden sadece bir veya ikisini uygulamanız önerilir. Ancak geleneksel, vintage, bohem, modern gibi daha farklı dizayn tarzlarını istiyorsanız aksesuar sayısını artırabilirsiniz. 

 • Kozalaklar, dekoratif olarak yerleştirebileceğiniz parçalardır. Kozalakları tekli olarak televizyon ünitesi, kitaplık, kahve sehpası gibi farklı alanlara yerleştirebilirsiniz. Bu aksesuarlar için özel bir dekoratif sepet alarak birden fazla kozalağı birlikte sergileyebilirsiniz. 
 • Sonbahar renkleri içeren yumuşak battaniyeler hem dekoratif hem de işlevsel aksesuarlardır. Koltuğun üzerine estetik şekilde katlayarak yerleştirebileceğiniz battaniyeleri soğuk günlerde kullanabilirsiniz. Nötr tonlardaki bir koltuğun üzerine parlak turuncu bir battaniye ekleyerek canlı bir görüntü elde edebilirsiniz. Battaniye, kullanım amacı sayesinde sonbahar enerjisinin sıcak ve samimi havasını yansıtan bir parça niteliğindedir. 
 • Dekorasyonla uyumlu renklere sahip yastıklar, ekleyebileceğiniz aksesuarlar arasında yer alır. Oturma gruplarının rahatlığını artıran bu parçalar, istediğiniz renkleri eklemenin kolay bir yoludur. Renkli yastıkları oturma odası, salon gibi odalarda kullanabileceğiniz gibi yatak odası dekorasyonuna da ekleyebilirsiniz. Yatağınız düzenli şekilde dururken dekoratif güzelliğini artırmak için üstüne küçük renkli yastıklar ekleyebilirsiniz.
 • Sonbahar enerjisi için tasarlanmış dekoratif balkabaklarını evlerinize alabilirsiniz. Balkabağı; yemek masaları, orta sehpalar gibi iç mekanların yanı sıra balkon ve bahçe gibi dış mekanlara da yerleştirilebilir. 
 • Evlerinize huzur dolu bir aksesuar eklemesi yapmak isterseniz gerçek çiçekler alabilirsiniz. Kırmızı, turuncu, sarı ve beyaz tonlarındaki çiçekleri iç dizaynın parçası haline getirebilirsiniz. Bu çiçekleri uyumlu renklerdeki saksılara veya vazolara yerleştirerek harika aksesuarlar edinebilirsiniz. 
 • Sonbahar renk skalasında kahverengi tonlarının yer aldığını yazımızın ilk kısımlarında belirtmiştik. Kahverengi tonlarını aksesuarlara taşımanın en kolay yolu, ahşap parçalara yer vermektir. Ahşaptan yapılmış küçük dekoratif bir kutu bile dekorasyona harika bir ekleme niteliğindedir. Bu dekoratif kutular, kumandaların tek bir noktada saklanması, anahtarlar gibi küçük eşyaların düzenlenmesi için kullanılabilir. Ahşap materyaline sahip duvar aksesuarlarını da iç dizaynın bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Ahşap çerçeveye sahip fotoğrafları ve sanatsal resimleri duvarlara asabilirsiniz. Ahşabın doğal kahverengi tonunu yansıtan duvar saatleri alabilirsiniz. 
 • Mumlar, battaniyeler gibi hem işlevsel olan hem de estetik güzellikleriyle popülerlik kazanmış aksesuarlardır. İşlevsel olarak aydınlatma aracı ve güzel kokuların ev ortamına yayılması için kullanılır. Estetik olarak evlerin daha huzurlu ve konforlu bir enerji yansıtmasını sağlar.  

Mumlarla Ev Nasıl Dekore Edilir?

Mumlar, evlerin şıklığını ve dekorasyonunu yükseltmek için sıklıkla kullanılan parçalardır. Sonbahar enerjisi için ideal olan bu dekoratif parçaların yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Ev dekorasyon tarzını tamamlayan görüntüler elde etmek için mum ve mumlukları yerleştirirken birkaç temel noktaya dikkat etmeniz gerekir. 

Renkleri, mumlarla evi dekore ederken dikkat etmeniz önerilen ilk detaydır. Parlak mavi bir mum, canlı ve hoş bir görüntüye sahip olsa da sonbahar dekorasyonu için ideal değildir. Bunun yerine kırmızı, beyaz, krem rengi, sarı, turuncu, kahverengi gibi tonlardaki mumlara öncelik verebilirsiniz. 

Mumları yerleştirirken hem dekoratif güzelliği hem de güvenliği göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Battaniye, perde gibi kolayca yanabilen eşyalardan uzak bir konuma yerleştirerek güvenli bir kullanım süreci elde edebilirsiniz. TV ünitesi, kahve sehpası, yemek masası, çalışma masası, yatağın yanındaki şifonyer üstüne mum koyabilirsiniz. Mumların kattığı havayı ön plana çıkarmak için çevresine kurumuş yaprak, kozalak, balkabağı gibi ek dekoratif parçalar yerleştirebilirsiniz.