Doğru aydınlatma, bir ortamda geçirdiğiniz vaktin kalitesinin ve enerjisinin tamamıyla değişmesinde rol oynar. Güneş ışınlarının olabilecek en verimli şekilde kullanılmasını sağlayan bir dekorasyon, aydınlatma için harika bir yöntem olsa da yeterli değildir. Bulutlu günler ve güneş battıktan sonra evlerde geçirilen vakitler, üzerinde düşünülerek tasarlanmış bir aydınlatmanın kullanılmasını gerektirir. Ev aydınlatma önerileri ve modern yöntemlere yer verdiğimiz yazımızı inceleyerek size uygun bir sistem geliştirebilirsiniz. Standart aydınlatma yöntemlerinden teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza girmiş aydınlatma sistemlerine kadar merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Evinizin dekorasyonunu destekleyecek ve aradığınız samimi enerjiyi yansıtacak sistemi bulabilirsiniz. 

Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Doğru aydınlatma sistemlerinin seçilmesi için göz önünde bulundurulması gereken belli başlı noktalar vardır. Sizlerle payaştığımız bu önerilere dikkat ederek ihtiyaçlarınızı karşılayacak sisteme sahip olabilirsiniz. 

  • Evinizdeki hangi odanın aydınlatması olduğu, sistemin özelliklerinin değişmesinde rol oynar. Yatak odasına ekleyeceğiniz aydınlatmayla salon için gerekli olan sistem farklılık gösterir. Bu nedenle evin her odasına aynı aydınlatmayı uygulamaktan kaçınmanız önerilir. Bunun yerine her bir odanın kullanım amaçlarına hizmet eden aydınlatmaların bulunması, olabilecek en ideal sonuçların elde edilmesini sağlar. 
  • İç dekorasyon tarzı, seçim sürecine yön veren etkenlerden bir diğeridir. Aydınlatmasını yapacağınız odada mevcut dekoratif tarzı tanımanız ve buna uygun bir aydınlatma sistemi kullanmanız gerekir. Örneğin vintage dekoratif tarza sahip bir odada son teknoloji ürünü akıllı ev aydınlatması kullanılması yersiz olacaktır. Dekorasyonlarla uyumlu sistemler, sadece odaya ışık katmakla kalmaz, aynı zamanda iç dizaynın tamamlayıcı unsuru olarak kullanılabilir.
  • Odanın büyüklüğü, aydınlatma seçimi sırasında dikkat etmeniz önerilen faktörlerden bir diğeridir. Küçük bir mutfakta gerekli aydınlatmanın kapsamıyla geniş bir oturma odası için gerekli olan aynı değildir. Odanın büyüklüğüne uygun sayıda ampule sahip bir sistem kurarak istenilen sonuçları elde edebilirsiniz. 

Salon Aydınlatması İçin İpuçları

Salonların aydınlatmasından istenilen sonuçlar, samimi, sıcak ve uyumlu bir görüntü sunmasıdır. Bu nedenle sizlerle paylaşacağımız salon aydınlatma önerileri arasında ilk sırada, sarı ışıkların kullanılması yer alır. Beyaz parlak ışıklar, başarılı bir aydınlatma sağlasa da sarı ışıkların verdiği samimi havadan uzaktır. Eğer aydınlatmanızda akıllı sistemlerden yararlanmaya karar verirseniz ışığın sarı oranını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Kırık beyaz tonlarındaki yumuşak ışıklar da salonlarda kullanılabilen seçenekler arasındadır. 

Tavan aydınlatmaları oldukça başarılı sistemler olsa da salonlarda daha farklı sistemlerin de kullanılması önerilir. Abajur ve lambader gibi dekoratif parçaların kullanılması bu noktada devreye girer. Bu parçalar, tavan aydınlatmasına destek sağlayan ürünlerdir. Geniş salonların her bir köşesinde dengeli bir ışıklandırma olmasını mümkün kılar. Örneğin salonun bir köşesinde kalan tekli koltuk tavan aydınlatmasından uzaktaysa ve karanlık bir açıda bulunuyorsa ek aydınlatma unsurlarından yararlanabilirsiniz. Bu tekli koltuğun yakınlarına lambader yerleştirerek hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. 

Salonlar, akıllı ev aydınlatmasına sıklıkla yer verilen ve evi paylaşan her bireye konfor kazandıran alanlardır. Eğer salonlarda bu sistemlerden faydalanmaya karar verirseniz ışık renginin yanı sıra parlaklığının ve zamanlamanın da ayarlanabildiği modellere yönelmeniz önerilir. Bu yeni sistem sayesinde, televizyonda bir içeriğin izlenmesi gibi aktivitelerde düşük yoğunlukta bir ışık ayarı yapabilirsiniz. Misafirleriniz ile sohbet edip eğlenceli dakikalar geçirirken daha yüksek parlaklıkta ışıkları tercih edebilirsiniz. Akıllı sistemlerin zamanlama ayarı sayesinde siz daha salona girmeden ideal aydınlatmanın açılmasını sağlayabilirsiniz. 

Giriş Holü Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Evlerin sıklıkla göz ardı edilen bir parçası olsa da giriş hollerinin aydınlatması oldukça önemlidir. Eve girildiğinde karşılaşılan ilk nokta olan bu alanlar, kişisel zevkinizi yansıtan ve isteklerinize uygun bir aydınlatma ile süslenmelidir. 

Çok yönlü aydınlatma sistemleri, antreler için ideal özellik gösterir. Tavan aydınlatmasına ek olarak duvara farklı parçalar asabilirsiniz. Vintage dekoratif tarz için duvardan sarkan gaz lambası görünümünde bir parça ekleyebilirsiniz. Çağdaş bir görüntü için parlak renkli ışıklara sahip dekoratif bir parçayı duvara asabilirsiniz. Modern bir dekorasyonu hedefliyorsanız duvarın farklı bölümlerinden geçen, şerit şeklinde olan aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. 

Antre aydınlatması, misafirlerin evinize geldiğinde ilk gördükleri alandır. Bu nedenle davetkar, samimi ve şık bir aydınlatmanın kullanılması önerilir. Evinizin farklı odalarında değişik dekoratif tarzlara yer verebilirsiniz. Örneğin yatak odanızda minimalist bir tarz varken salonda daha geleneksel bir dizayna yönelebilirsiniz. Giriş holünde bu farklı dekoratif tarzların uyum içinde bir araya getirilmesi önerilir. Böylece tüm evi tamamlayan bir antre elde edebilirsiniz. Aydınlatma seçiminin de evin genel bütünlüğü ve uyumunu yansıtır nitelikte olması, harika sonuçlarla karşılaşmanızı sağlar. 

Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri

Abajurlar, yatak odası aydınlatma önerileri denince akla ilk gelen görüntüler arasındadır. Yatağın iki yanına yerleştirilen bu aydınlatma parçaları, tavan ışıklarının parlak yapısından kaçınmak istediğiniz günler için idealdir. Göz hizasının altına, yatağın başına yerleştirilen abajurlar, odaya yumuşak bir ışığın yayılmasını sağlar. Yatakların iki yanına bu ışık kaynaklarının yerleştirilmesi uyumadan önce kitap okumayı sevenler için ideal aydınlatmayı kazandırır. Gözleriniz yorulmadan, uygun bir ışık kaynağıyla kitap okumanızı mümkün kılar. 

Yatak odasında bulunan tüm ışık kaynaklarının kontrolünün yatak çevresinde bulunması yüksek konfor kazandırır. Uykuya dalmak istediğinizde tüm ışıkları kapatmak için yerinizden kalkma gerekliliğini ortadan kaldırır. Abajurlar gibi ek ışık parçalarının kontrolünün yatak çevresine alınması oldukça kolaydır. Ancak tavan aydınlatmasının düğmeleri genellikle kapının hemen yakınında yer alır. Tavan aydınlatmasının kontrolünü de yerinizden kalkmadan yapmak isterseniz akıllı aydınlatma sistemlerine yer verebilirsiniz. Yatak odanızdaki tavan aydınlatmasına son teknoloji ürünü ampuller ekleyebilirsiniz. Bu ampülleri özel kumandası veya telefonunuzda yer alan uygulama yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Böylece uykuya dalmak istediğinizde tavan aydınlatması da dahil olmak üzere tüm ışık kaynaklarını kolayca kapatabilirsiniz. 

Yatak odasında yer verebileceğiniz son aydınlatma fikrimiz, yatağın altından geçen ve çevresinden dolaşan şerit ışıklardır. Yumuşak bir renkte ve çok parlak olmayacak şekilde seçilen bu ışıklar, tüm yatak odasına estetik bir hava kazandırır. Işıkları hareket sensörlü olacak şekilde ayarlamanız gece su içmek veya tuvalete girmek için kalktığınızda gözleri yormayan bir aydınlatmayla karşılamanızı sağlar. Hiçbir çaba göstermenize gerek kalmadan, hareket sensörü sayesinde yanan ışıklar, uykunuzun dağılmasını da engellemiş olur. 

Mutfak LED Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Dengeli ve parlak bir aydınlatma istenilen odaların arasında mutfaklar yer alır. Lezetli yemeklerin hazırlanması ve eğlenceli akşam yemeklerinin düzenlenmesi gibi çok farklı amaçlar için kullanılan alanlardır. Yemek hazırlarken kazaların oluşmaması için yeterli ışık gerektiğinden dolap çevrelerinde ve tezgah kenarlarında ek aydınlatma unsurları kullanılabilir. Şerit şeklinde geçen LED aydınlatmalar, bu amaç için sıklıkla tercih edilir. Tüm mutfağa modern dekoratif bir dokunuş niteliğinde olan LED aydınlatmalar istediğiniz tüm renklerde seçilebilir. 

Beyaz LED ışıkları, canlı bir görünüm yaratır ve mutfaklara ferah bir hava kazandırır. Sarı LED seçenekleri daha sıcak ve samimi bir hava yaratır. Beyaz ışığın maviye kaydığı bir alt ton, dekorasyona renk katmak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Mutfağınızda hangi LED ışıklara yer vermek istediğinize karar veremiyorsanız akıllı aydınlatma sistemlerini kullanmanız önerilir. Böylece içinde bulunduğunuz ruh haline uygun tonu ayarlayarak ideal rengi elde edebilirsiniz.