Havaların soğumaya başladığı dönemlerde vücudu sıcak tutacak çeşitli çözümler aranır. Bu çözümler arasında yün çoraplar, kalın örgüler, yün giysiler ve kışlık botlar yer alabilir. Ev dışında vücudunuzu soğuktan koruyan bu seçenekler ile vücut ısısı olması gerektiği sıcaklığa gelebilir. Fakat dışardan eve döndüğünüzde kendinizi soğuktan korumak ya da vücut ısınızı korumak için bu seçenekler yeterli olmayabilir.

Bu noktada da kan dolaşımı düşük olan kişiler başta olmak üzere hemen hemen ilk tercih olan sıcak su torbası çeşitlerinden bahsedebiliriz. Her yaştan kişinin rahatlıkla kullanabileceği bir ürün olan sıcak su torbaları kısa sürede ısınmanıza yardımcı olabilir. Kaynamış suyu içerisinde muhafaza ederek uzun saatler boyunca ısınmanıza yardımcı olan bu ürünün pek çok farklı çeşidi de vardır. Bu seçeneklerden birisi olan elektrikli sıcak su torbası, klasik modellere kıyasla daha pratik bir kullanım sunar.

Sıcak su torbası; içi sıcak su ile dolu olan ve o suyun ısısını uzun bir süre boyunca içerisinde muhafaza eden kauçuk gibi malzemelerden yapılmış bir üründür. Bu ürünün kullanımı sıklıkla soğuk günler için tavsiye edilir. O kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir ki; her çeşit ve renkte bu ürünü görmek mümkündür. 

Her yaştan yetişkin ve çocuklar için yapılan sıcak su torbası çeşitleri, farklı boyut seçenekleri ile de satılır. Özellikle ısıyı doğrudan tene vermemek için birbirinden farklı kılıf çeşitleri de bu ürün için üretilir. Bu yumuşak sıcak su torbası kılıfları pamuklu, kürklü veya desenli olabilir. Peluş sıcak su torbası modeli tercih ederek keyifli bir şekilde soğuk havalarda ısınabilirsiniz.

Sıcak Su Torbası Nasıl Kullanılır?

Sıcak su torbası nasıl kullanılır sorusuna yanıt vermek için öncelikle ürünün türlerini bilmek gerekir. Bu ürünlerin iki farklı modeli vardır. İkisinin de kullanım şekli biraz farklıdır. Elektrikli modeller özel bir tasarıma sahiptir. İki parça şeklinde olan bu modelin bir parçası elektriğe bağlıdır. 

Bir diğer parçası ise sıcak suyun içinde olduğu ve ısınmak için kullandığınız kısımdır. Isınmak için kullanacağınız parçayı kullanmadan önce elektriğe bağlı olan kısma takmanız gerekir. Cihazın içerisindeki su ısınana kadar bu cihazda bağlı durması kullanımın en verimli şekilde olması için önemlidir. Bu süre dolduğunda ise elektrikli sıcak su torbasını kullanabilirsiniz.

Klasik model sıcak su torbaları için ise tek yapmanız gereken su ısıtıcısından kaynar suyu bu ürünün içerisine koymanızdır. Ardından sıcak su torbasının su kaçırıp kaçırmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer herhangi bir su kaçırma durumu yoksa gönül rahatlığıyla kullanım sağlayabilirsiniz. Birçok kişinin aklına sıcak su torbası nereye konur sorusu gelebilir. Bu ürünü ağrılı olan ve üşüyen bölgeleriniz için kullanabilirsiniz. 

Daha Konforlu Bir Hayat için Sıcak Su Torbası

Sıcak su torbasının kullanıldığı pek çok farklı alan vardır. Zaman zaman kafanızda sıcak su torbası ne işe yarar gibi bir soru oluşabilir. Sıcak su torbası regl sancılarından eklem ağrılarına kadar her yerde kullanılabilir. 

Bu ürün, özellikle regl döneminde ağrı yaşana ve kesintisiz bir şekilde sancı ile boğuşan kadınların kurtarıcısı niteliğindedir. Ayakların altına ya da karnın üzerine konulan bir sıcak su torbası ile zorlu ağrıların üstesinden gelebilirsiniz. 

Sıcak su torbası ne işe yarıyor sorusunun bir başka yanıtısı ise kas ağrısını ve gerginliği gidermesidir. Özellikle strese bağlı ağrı hissediyorsanız, sıcak su şişesi rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ağrılı ve sancılı dönemlerde sıcak su torbası kullanarak kan dolaşımınızı oldukça rahatlatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili bölgeye çok fazla baskı yapmadan ürünü temas ettirmektir. Dilerseniz öncesinde ağrıyan bölgeye bir krem ya da jel sürebilirsiniz. Bu işlem daha fazla rahatlamanızı sağlayabilir. 

Yatacağınız zaman yatağın içerisine konulacak olan bir sıcak su torbası ile daha rahat ve konforlu bir uyku süresi elde edebilirsiniz. Ürün sayesinde hem konforla uyuyabilir hem de paradan da tasarruf etmiş olursunuz. Sıcak su torbası sağladığı avantajlarla size daha mutlu bir uyku alanı yaratır. 

Büyük bir sağlık sorunu olan hemoroid ağrısını da sıcak su torbası ile giderebilirsiniz. Tedavi edici bir etkisi bulunmasa da en azından bölgede meydana gelen ağrıyı geçici olarak hafifletebilir. 

Ayakları sürekli üşüyenler için sıcak su torbası benzersiz bir destekçi olabilir. Özellikle soğuk havalarda televizyon karşısında yatarken battaniyenin altına sıcak su torbası koyarsanız ayaklarınızı sıcak tutabilirsiniz. Ayaklarınızın sıcak olması vücudunuzun da kısa süre de ısınmasına yardımcı olabilir.

Sıcak suyun özellikle bel ve boyun bölgesindeki kan akışını hızlandırdığı bilinir. Bu bölgelerde meydana gelen ağrılar için kullanılabilir. Özellikle boyun sertliği için sıcak su torbası kullanmak o bölgenin rahatlamasına ve daha kolay bir şekilde hareket ettirebilmenize yardımcı olur.

Sıcak Su Torbası Kullanırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Cilt hassas bir yapıya sahip olduğu için doğrudan ürünü teninizle temas ettirmeniz önerilmez.  Sıcak su torbaları, sıcaktan dolayı yanıklara ve kızarıklığa neden olabilir. Bir kılıfı ya da örtünüz yoksa bir beze sarıp ürünü kullanmanız daha sağlıklıdır.  Olası bir dikkatsizlik patlamalara ve patlamalar yaralanmalara neden olabilir.  Bu gibi hoş olmayan durumlardan kaçınmak için kullanım kurallarını bilmeniz çok önemlidir. 

Muhtemel patlamanın önüne geçmek için kılıfla birlikte kullanılması önerilir. Cilt ile direkt teması da bu gibi sıcaklık veren ürünler için uygun değildir. Sıcak su torbasına eklenen suyun sıcaklığı da oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir faktördür. Torbaya aniden kaynar su eklenmesi ürünün patlamasına sebep olabilir. Bu durumda da yanık ya da kızarık gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Kötü bir durumla karşılaşmamak için suyu kaynattıktan bir süre sonra torbaya doldurabilirsiniz. 

Sıcak su torbalarını doldururken ürünün 3’te 2’sinden fazlasını doldurmamanız önerilir. Doldururken ürünü dik bir şekilde ve lavabonun içinde tutabilirsiniz. Ardından da sıcak suyu ellerinizi yakmamaya dikkat ederek doldurabilirsiniz. Sıçratmamaya dikkat etmeniz olası bir kazanın önüne geçmek için oldukça önemlidir. 

Ardından ürünün içerisindeki havayı çıkarmak için biraz yatırabilirsiniz. İçinden hava çıkmadığı zaman en ufak bir harekette patlama tehlikesine sahip olabilir. Havayı da çıkardıktan sonra ürünün kapağını sıkı bir şekilde kapatabilirsiniz. 

Ürünler sıcakla sık sık temas ettiği için zaman içinde aşınabilir. Bu nedenle daha uzun ömürlü bir kullanım sağlamak için ürünü sıcak yüzeyler, yağ ve makine yağı gibi maddelerle temasından kaçınmanızı öneririz. 

Sıcak su torbasını kullanmadığınız zaman içini tamamen boşaltıp kapağı açık bir şekilde kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Ürünün kapağını düzenli bir şekilde kontrol etmeniz güvenli bir şekilde kullanmak için oldukça önemlidir. Kapağı su kaçıran sıcak su torbalarını kullanmamanız gerekir.  Bu noktalara dikkat ederek sıcak su torbanızı uzun süre boyunca güvenle kullanabilirsiniz. 

Sıcak su torbası nerede satılır  sorusuna yanıt olarak Evidea verilebilir. Evidea’dan her beğeniye ve isteğe uygun olan ürünleri satın alabilir, hayatın keyfini daha konforlu bir şekilde çıkarabilirsiniz. Her bütçeye uygun ürün çeşitleri ile Evidea’dan beğenilerinize uygun olan tüm ihtiyaçlarınız satın alabilirsiniz.