Isı yalıtımı her ev ve iş yeri için önemli bir konudur. Isı yalıtımı yeterli olmayan alanlar ne kadar ısıtılırsa ısıtılsın soğuk kalabilir. Özellikle kış aylarında kapı ve pencerelerinizden iç mekanınıza soğuk girmesini istemezsiniz. Pencere izolasyon bandı, ısı yalıtımı için tercih edilen oldukça işlevsel bir üründür. Kendisi küçük gibi görünse de fonksiyonu bir hayli fazla olan pencere bandı pencerelerinizle pimapen arasında kalan boşluğu kapatır ve soğuk havanın içeri geçişini engeller.

Pencere yalıtım bandı tıpkı normal bantlar gibi yapışkan ve rulo formdadır. Pencerelerinizin, kapılarınızın ya da kullandığınız diğer alanların boyutuna göre ürünün çeşitli boyutları bulunur. Kullanacağınız alana uygun boyutunu tercih etmeniz önemlidir. Aksi takdirde izolasyon bandınız işlevini yerine getiremeyebilir.  

Kapı pencere bandı, metre işi olarak satın alınabilir. Böylece bir rulo içerisinden keserek evinizin çeşitli alanlarında kullanmanız mümkün olur. Kapı altlarına, kapı yanlarına, pencere kenarlarına yapıştırarak kullanabilirsiniz. Bu sayede odalarınızın içerisindeki sıcaklığın dışarı çıkması, dışarıdaki soğukluğun da içeri girmesi engellenir. 

Kapı ve pencere yalıtım bantları çeşitli hava koşullarına karşı dayanıklı olarak üretilir. 3m rüzgar ve soğuk kesici kapı pencere bandı sayesinde 3 metreye kadar evinizdeki her alanı soğuktan ve rüzgardan izole etmeniz mümkündür.

Bantları dilerseniz evinizin içerisindeki odaların kapı altlarında, dilerseniz dış kapınızın iç kısmında dilerseniz de pencere kenarlarında kullanabilirsiniz. İzolasyon bandı bulunmayan kapı ve pencerelerin aralarındaki boşluklardan evinize soğuk girebilir. Bu pratik çözüm sayesinde bunun önüne rahatlıkla geçersiniz.

Genellikle kauçuk, sünger ve köpük yapıda olan bantlar evinizin sıcaklığını dengede tutar. Oldukça pratik bir şekilde takılıp çıkarılan bu ürün bütçenize de dosttur. Üstelik kapılarınızın kenar ve altına, pencerelerinizin kenarlarına bu ürünü yapıştırarak evinizin daha sıcak olmasını sağlamanız, enerji tasarrufu yapmanıza da yardımcı olur. Evinizdeki sıcak havanın dışarı çıkması soğuk havanın da içeri girmesi engelleneceği için evinizi ısıtmak için harcadığınız enerji daha verimli hale gelir.

Bantların pek çok farklı çeşidi vardır. Çeşitlerine göre fiyatları ve kullanım amaçları da değişkenlik gösterir. Üretildikleri malzemelere göre bantların kullanıldığı alanlar değişebilir. Pencere bandı ne işe yarar ve hangi çeşitleri hangi amaçlar için kullanılır merak ediyorsanız bu bilgiler sizler için yararlı olur.

Kapı Pencere İzolasyon Bandı Çeşitleri

Evinizin veya iş yerlerinizin ısı yalıtımı konusunda sizlere yardımcı olan izolasyon bantlarının pek çok farklı türü vardır. Her bir çeşidinin farklı özellikleri bulunduğu için kullanım amaçları da değişkenlik gösterir. Kendi kullanım ihtiyacınıza en uygun alternatifi bulmak için türlerin özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Kauçuktan üretilen izolasyon bantları oldukça sık tercih edilen seçenekler arasındadır. Yumuşak ve kolay şekil alabilen dokusu sayesinde pek çok alanda kullanabilirsiniz. En küçük boşluklara dahi kauçuk yalıtım bantlarını kolaylıkla uygulamanız mümkündür. 

Kauçuk yalıtım bantları su geçirmeme özelliği ile de bilinir. Bu yüzden duşakabininizin arasındaki boşluklar için de bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca su geçirmediği için pencere kenarlarınız için de tercih edebilirsiniz. Isı ve su geçirmezliğinin yanı sıra kauçuk bantlar ses yalıtımı da yapar. Farklı boyutlardaki alternatiflerini ihtiyacını olan her alanda kullanırsınız.

Köpük izolasyon bantları ısı yalıtımı konusunda en etkili olan modeller arasında yer alır. Köpük yalıtım bantları soğuğu önlemesinin yanı sıra ses ve toz girişini de engeller. Köpük yalıtım bantları genellikle kendinden yapışkanlı özelliğe sahiptir. Bu yüzden uygulanması da diğer seçenekler gibi oldukça kolaydır. Esnek yapısı sayesinde kapı ve pencere kenarlarına ya da altlarına rahatlıkla takıp çıkarırsınız. Uzunlukları değişkenlik gösteren köpük modellerin genişlikleri genelde incedir. Bu yüzden her yere kolaylıkla uyar.

Kapı pencere bandı ne işe yarar sorusunun cevabında ilk akla gelen alternatiflerden biri de sünger izolasyon bantlarıdır. En geniş kullanım alanına sahip olan sünger pencere yalıtım bantları oldukça bütçe dostudur. Genellikle sezonluk kullanım amacıyla tercih edilir. Yani kolay uygulanışı sayesinde sünger izolasyon bantlarını kış gelmeden pencere kenarlarınıza yapıştırıp yaza doğru çıkarabilirsiniz. 

En ekonomik alternatiflerden biri olduğu için en sık kullanılan seçenekler arasındadır. Hem her yerde bulunduğu için hem kolay uygulandığı için hem de bütçe dostu olduğu için sıklıkla tercih edilir. Sünger izolasyon bantlarının çeşitli genişlik ve uzunluk seçenekleri vardır. Bu yüzden pek çok ihtiyacınızı karşılar ve kullanmak istediğiniz her alana uyum sağlar. 

Uygun fiyatlı olmasına rağmen oldukça etkili bir üründür. Sizler de kapı ve pencerelerinizin kenarları ve altları için ekonomik fakat işlevsel bir ürün arayışındaysanız sünger yalıtım bantlarını tercih edebilirsiniz.

Kauçuk, sünger, köpük malzemelerden üretilen modellerin yanı sıra E tipi izolasyon bantları da sıklıkla tercih edilir. E tipi bantlar da kapı ve pencerelerinizde ideal bir şekilde kullanılabilir. Yüksek ısı yalıtımı sayesinde sıcak havayı içeride tutar. Bu yüzden izolasyon bantlarının her biri aslında yakıt ve enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olur. Böylelikle düşük fiyatlı çözümler sayesinde yüksek fatura ödeme derdinden kurtulursunuz.

Kapı Pencere Bandı Nasıl Yapıştırılır?

Pencere yalıtım bantlarının ne işe yaradığını öğrenen kişiler pencere bandı nasıl takılır sorusunu akıllarına getirir. Halbuki bu durum konusunda endişelenilmesine hiç gerek yoktur. Oldukça uygun fiyatlı çözümler olan ısı yalıtım bantlarını takıp çıkarmanız da oldukça kolaydır.

Pek çok farklı çeşidi bulunan izolasyon bantları genellikle kendinden yapışkanlı olur. Her birinin yapısı esnek ve yumuşaktır. Böylece bantlara kolaylıkla şekil verebilirsiniz. Bantları uygulamak istediğiniz alanın büyüklüğüne göre ayarlamakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için bir makastan yardım almanız daha doğru bir ölçüm yapmanıza yardımcı olur. 

Ölçümünü doğru aldığınız alana izolasyon bandını dikkatli bir şekilde yapıştırabilirsiniz. Yalıtım bantlarının tam olarak kenarlara ve boşluklara gelmesine özen gösterin. Kapı pencere bandının tam olarak soğuğun, rüzgârın ya da suyun geldiği boşluğa denk geldiğinden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde bantlarınızın işlevi yerine gelmeyecektir.

Pencerenizin ya da kapınızın boşlukta kalan kısmına yapıştırdığınız bantlar anında etkisini hissettirir. Rüzgârı ve soğuğu anında kesen pencere bantları sayesinde eviniz daha iyi ısınır. Böylece tasarruf sağlamanız da daha kolay olur.

Oldukça pratik bir ürün olan kapı pencere bandı nasıl yapıştırılır diye düşünülmesine dahi gerek yoktur. Bunun için herhangi bir profesyonel yardıma ihtiyaç duymazsınız. Evinizdeki malzemelerle izolasyon bantlarınızı rahatlıkla yapıştırırsınız. Bantlar kolay şekil alabilen yapıda oldukları için istediğiniz her alanda kullanılabilir. Kullanırken yalnızca boşluk olan bölgeye denk gelmesine dikkat etmeniz yeterli olur.

Yalıtım bantlarını banyo, mutfak, balkon kapılarınızın altına ve kenarlarına, pencerelerinizin kenarlarına ve dış kapılarına rahat bir şekilde yapıştırırsınız. Kullanım ihtiyacınız olan bölgeye göre hangi bandı kullanmanız gerektiği değişkenlik gösterebilir. Yüksek yalıtım istediğiniz bölgeler için sünger izolasyon bantları yeterli gelmeyebilir. Yalnızca kış ayları için kapı pencere bandı kullanmak isterseniz sünger materyalleri tercih edebilirsiniz. İzolasyon bantları yıllar içerisinde yıpranıp özelliklerini yitirebilir. Böyle durumlarda bantları rahatlıkla değiştirmeniz mümkündür. Pencere bandı nasıl çıkarılır diye endişelenmenize de gerek yoktur. Pratik bir şekilde yapıştırılan bantlar oldukça kolay bir şekilde çıkar. Dikkatlice çekerek sökmeniz yeterli olur.