Salon duvar kağıdı seçimi evinizi olduğundan çok farklı gösterir. Bu farklılık iyi yönde de kötü yönde de olabilir. Duvar kağıdı seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri ve seçimlerinizi hangi yolla yapmanız gerektiğini bu rehber yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Salon Özelliklerine Göre Duvar Kağıdı Seçimi

Duvar kağıdı salon özelliklerine göre belirlenirken öncelikli kriterler arasında ışık durumu, salonun genişliği, duvar boyasının rengi gibi detaylar yer alır. 

 • Duvar kağıdınızı seçerken öncelikleriniz arasında mutlaka salonunuzun ne kadar ışık aldığı olmalıdır. Fazla ışık almayan bir salonunuz varsa koyu renkli duvar kağıtları salonunuzu daha karanlık gösterir. Bunun için açık pastel tonlar kullanmak en doğrusudur. Işık alan bir salonunuz varsa karanlık hale getirmemek için yine açık renkler kullanmanız önerilir. Çok fazla ışık alıyor ve bu sizi rahatsız ediyorsa koyu renkler kullanmakta sakınca yoktur.
 • Salonun genişliği bir diğer dikkat edilmesi gereken noktadır. Küçük bir salona sahipseniz desenli veya karmaşık renkli duvar kağıtları salonunuzu olduğundan küçük gösterebilir. Bunlar yerine desenli duvar kağıdı seçecek olsanız bile açık tonlar tercih etmeniz hem aydınlık, hem olduğundan daha büyük bir salona kavuşmanızı sağlar. Salon için duvar kağıdı seçiminizde büyük bir salona sahipseniz bu durumda salonunuzu olduğundan daha büyük göstermek de bir hatadır. Salonunuz olduğundan daha büyük göründürse daha boş da görünebilir. Bu defa yeni eşyalar eklemeniz gerekir ve alanınız daralabilir.
 • Salon duvar boyası da duvar kağıdıyla uyumlu olmalıdır. Beyaz ve gri gibi diğer renklerle daha iyi uyum gösterebilen bir duvar boyanız varsa duvar kağıdı seçerken çok fazla sıkıntı yaşamazsınız. Fakat sarı, pembe, mavi gibi belirli renklerle uyum gösterebilen duvar boyanız varsa buna göre seçimler yapmanız gerekir. Örneğin mavi renkli duvar boyasında deniz temalı bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz.

Eşyalara Göre Duvar Kağıdı Seçimi

Duvar kağıtları seçimlerinde pek dikkat edilmeyen ve hataya düşülen nokta eşyalardır. Eşyalar ile duvar kağıtlarınız uyumlu olmazsa salonunuzdaki her şey kötü görünebilir. 

 • Eşyalarınızla duvar boyalarınızın uyumlu olduğunu varsayarak duvar kağıdı seçiminde işiniz kolaylaşabilir. Bunun için renk uyumu gözetmeniz yeterli olabilir. Fakat örneğin koltuklarınız desenli ise, duvar kağıdınızın da karmaşık desenlere sahip olması koltuklarınızı ya da duvar kağıdınızı gölgede bırakır. Bunun için karmaşık desenlere sahip duvar kağıdını daha boş, kanepelerinizden uzak bir alanda kullanmanız gerekir.
 • Duvar kağıdınızı televizyon arkasında kullanmak isterseniz gözlerinizi yoracak desenler seçmemeniz uygun olur. Çünkü televizyon ışığıyla birlikte karmaşık duvar kağıtları kullanıldığında gözleriniz ekstra yorulabilir.
 • Duvar kağıtları seçilirken salonunuzdaki objelere de dikkat etmek gerekir. Örneğin bol çiçekli bir salonunuz varsa ve çiçek desenli bir duvar kağıdını çiçeklerinize yakın konumlandırırsanız çiçekleriniz gölgede kalabilir. Bu durumda çiçeklerinizi başka bir alana taşımak ya da daha sade bir duvar kağıdı seçmek doğru bir hareket olur.
 • Salonunuzda daha çok ahşap mobilyalar mevcutsa daha çok pastel tonlar kullanmak gerekir. Örneğin açık tonlarda gri, mavi, sarı gibi renkler kullanabilirsiniz.
 • Salonunuzda modern eşyalar varsa, bu eşyalar genellikle sade bir tasarıma sahip olduğundan daha ayrıntılı motiflere sahip duvar kağıtları kullanabilirsiniz.
 • Salonunuzda çok fazla eşya varsa karmaşık desenli duvar kağıtları kullanmak büyük bir hatadır. Eşyalarınız çok olduğu halde düzenli bir salona sahipken, desenli duvar kağıdı kullandığınızda karmaşık bir salonla karşılabilirsiniz.
 • Duvar kağıtlarınız perdenizle uyumlu olmalıdır. Diğer tüm eşyalarda olduğu gibi perdenizi gölgede bırakabilecek duvar kağıtları kullanmamanız gerekir. Özellikle perdeleriniz desenli ise benzer desenlere sahip duvar kağıtlarından kaçınmalısınız. Dantelli tül perdelere de dikkat etmeniz de fayda var. Danteller zaten yeterinde gösterişli motiflerdir. Bu sebeple duvar kağıtlarınızı dantel detayının önüne geçirmemeniz gerekir. Desenli duvar kağıtlarını düz renkli fon perdeler ile kullanmanız daha doğrudur.
 • Perdeler gibi halılar da duvar kağıdı seçimini büyük ölçüde etkiler. Halılarınızın rengini, desenini veya boyutunu mutlaka değerlendirmeniz gerekir. Salonunuzun zeminini büyük ölçüde kaplayan bir halı kullanıyorsanız ve halınızın motifleri karmaşıksa, desenli duvar kağıtları kullanmak doğru olmaz. Bunun yerine açık renkli, mümkünse desensiz veya desenleri göze çarpmayan modeller kullanmanız gerekir.

Önce Duvar Kağıdı Sonra Eşyalar

Duvar kağıdı modelleri incelenirken salonun yeniden tasarlanabileceği fikri de akla gelir. Böyle bir durumda öncelikle duvar kağıdının belirlenmesi, daha sonra eşyaların alınması daha uygundur. Çünkü çok beğendiğiniz duvar kağıdını mutlaka kullanmak istiyorsanız salonunuzu buna göre boyamak ve eşyaları da uyumlu olarak almak çok daha basittir. 

 • Salon duvar kağıdı modelleri arasında beğendiğiniz model koyu renk ağırlıysa eşyalarınızı ve duvar boyasını açık renklerde kullanmak en doğrusudur. Özellikle küçük ve aynı zamanda fazla aydınlık olmayan salonlarda mutlaka açık renkli eşyalar ve boyalar kullanmak gerekir.
 • Açık renk bir model beğendiyseniz eşyalarınızı koyu renk alabilirsiniz. Geniş bir salonunuz varsa çok boş görünmemesi için birkaç koyu renk eşya bulundurmak faydalı olur. Fakat küçük bir salonunuz varsa eşyalarınızın ne kadarının koyu olacağı konusunda dikkatli olmanız gerekir. Örneğin yalnızca TV sehpasını koyu renk olarak kullanmak daha doğru bir seçimdir.
 • Duvar kağıdınızı kanepe veya koltuklarınızın arkasında kullanmak isterseniz kontrast oluşturmak odanızın geniş ve aydınlık görünmesine katkı sağlar. Bunun için koyu renk bir duvar kağıdı modeli beğendiyseniz kanepelerinizin açık renk ağırlıklı olmasına önem göstermelisiniz.
 • Desenli duvar kağıtları en çok dikkat edilmesi gereken detaylardandır. Desenli veya motifli bir duvar kağıdı seçtiyseniz mobilyalarınız ve aksesuarlarınız olabildiğince sade olmalıdır. Ayrıca desenli duvar kağıtları olabildiğince küçük bir alanda kullanılmalıdır. Örneğin berjer arkasında desenli duvar kağıdı rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü berjer bulunan yer muhtemelen belirli bir köşedir. Bu köşeler desenli duvar kağıdı kullanmak için idealdir.

Salon Duvar Kağıdı Nasıl Olmalı?

Salon duvar kağıdı seçiminde eşyalar, duvar boyaları, aksesuarlar, perdeler ve halılar gibi salonunuzda bulunan tüm malzemeler büyük önem taşır. Duvar kağıdınızı seçerken bunların hepsini göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü tüm bu malzemeler tamamen sizin zevkinize göre seçilmiştir ve buna uygun duvar kağıtlarını da hak ederler.

Salonunuzun ışık alma durumu ve boyutu da önemli bir kriterdir. Büyük salonlar daha fazla alternatif için uygun olsa da küçük salonlar tüm isteklerinizi karşılamak için yeterli gelmeyebilir. Aynı şekilde bol ışık alan bir salonunuz varsa duvar kağıdınızı yanlış seçtiğiniz takdirde daha fazla eşya almanız ya da yeniden dekore etmeniz de gerekebilir.

En güzel duvar kağıtları denildiğinde aklınıza ilk olarak odanızı en iyi şekilde yansıtabilecek olanlar gelmelidir. Modern olarak döşemiş olduğunuz bir salonda ahşap desenli ya da tül motifli bir duvar kağıdının hoş bir görüntü sağlamayacağını biliyor olmalısınız. Diğer yandan klasik tarzda döşemiş olduğunuz salonunuzda neon renklere sahip bir duvar kağıdı da tüm uyumu yerle bir etmeye yeter.

Rehberimizde yer alan tüm detayları dikkatle inceleyerek siz de aradığınız duvar kağıdına ya da salon dekorasyonuna kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. İstediğiniz salona kavuşmak için önceliğinizin duvar kağıdı mı yoksa mobilyalarınızın mı olduğunu belirlemenin de büyük yardımı olabilir.