Ramazanın Vazgeçilmezi Hurma ile İlgili Tarifler

Hurma, lezzetli tadı ve besleyici özelliği ile ön plana çıkan bir meyvedir. Genellikle kurutularak tüketilen bu ürünler Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Hurma, şekerli içeriği sayesinde enerji verici özelliği ile de ön plana çıkar. Günün her öğününde tüketilebilecek olan bu meyve, çay ve kahve yanında da tercih edilebilir. 

Hurma tatlıları, lezzetli olmasının yanı sıra az kalori içermesi sebebiyle de herkes tarafından tercih edilebilir. Lezzetli bir meyve olan bu ürün, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin farklı kişilere hitap eder. Hurmanın içerisindeki şeker sayesinde yapacağınız tatlılara ekstra bir yapay şeker ilavesine de gerek kalmayabilir.

Hurma meyvesi ile yapılabilecek tatlıların diğer bir özelliği de hafif olmasıdır. Hafif ve enerji verici olan bu besinler iftar sofralarında tüketilmeye de uygundur. İftarda hafif yemeklerin tercihi ile rahat bir öğün deneyimi yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte gün boyu harcadığınız enerjiyi de geri almanız gerekir. 

Hurma hem hafif oluşu hem de besleyici içeriği sayesinde iftar ve sahur sofralarında oldukça uygundur. Farklı tatlı tarifleri arasından damak zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. Hem kendiniz hem de aileniz için besleyici ve sağlıklı bir tatlı arıyorsanız hurma ile yapılan tarifleri de inceleyebilirsiniz.

Hurma ile Yapılan Sağlıklı Ramazan Atıştırmalıkları

Ramazan, sahur ve iftar zamanlarında özel sofralar kurulan bir aydır. Sahur, sabaha karşı yapılan bir öğün olduğu için ağır yiyeceklerin tercih edilmemesi önemlidir. Hafif, doyurucu ve susatmayan yiyecekleri tercih ederek rahat bir şekilde oruç tutabilirsiniz. Bununla birlikte mideyi yormayacak yemeklerin tercihi de gün boyu rahat olmanıza yardımcı olabilir.

Hurma ham maddesi ile sağlıklı atıştırmalıklar yapmak da mümkündür. Söz konusu meyve ile yapılabilecek sağlıklı atıştırmalıklardan ilki; hurma toplarıdır. Kakao, ceviz ve hurmayı homojen bir şekilde karıştırarak yuvarlak toplar haline getirebilirsiniz. Bu hurma topları, lezzetli, besleyici ve hafif olmaları sayesinde Ramazan ayına uygun olan atıştırmalıklar arasında yer alır. 

Yüksek lezzetiyle öne çıkan bu besini kullanarak yapılabilecek tatlılardan bir diğeri de hurmalı muhallebidir. Muhallebiyi seven kişiler şeker ve tat vermesi için hurma kullanabilir. Bu tatlı, hafif olması ve damakta bıraktığı lezzetli tat ile ön plana çıkar. Muhallebinin içerisine yapay şeker eklemeyerek sağlıklı bir tercih yapmanız da mümkündür. Sağlıklı ve doğal içeriğe sahip olan bu tatlı, çocuklar tarafından da sevilerek tüketilir.

Bahsi geçen meyve ile yapılabilecek yiyeceklerden bir tanesi de kurabiyedir. Hurmalı kurabiye, az şekerli olması ve besleyici içeriği ile sofralarınıza renk katar. Az şekerli ve sağlıklı bir tatlı deneyimi yaşamak için kurabiyelerinizin içerisine hurma koyabilirsiniz. Pek çok farklı tarif arasından zevkinize göre tercihler yapabilirsiniz. 

Lezzetli İftar Menüsü Tarifleri

İftar menüsü hazırlarken dikkat edilmesi gerekli olan bazı konular vardır. Öncelikli olarak bütün gün herhangi bir besin yemediğiniz için mideyi yormayan hafif tarifler yapmanız önemlidir. Bununla birlikte yapılan yemeklerin besleyici olması gerekir. Çünkü vücudun günlük alması gerekli olan besin çeşitlerini dengeli bir şekilde ayarlamak da önemlidir. 

İftar menüsü hazırlarken kullanabileceğiniz zengin içerikli malzemelerden bir tanesi de hurmadır. Hurma genellikle tatlı yaparken kullanılsa da bazı tuzlu yemeklerin içerisinde yer alması da mümkündür. Özellikle iç pilav gibi yemeklerin içerisine lezzet ve şeker vermesi için hurma katabilirsiniz. Bununla birlikte yemek sonrasında çay ile birlikte yiyebileceğiniz pek çok tatlı çeşidini de hurma ile hazırlayabilirsiniz. 

Söz konusu meyve ile yapabileceğiniz tatlılardan bir tanesi de brownie keklerdir. Brownie kekler genellikle çikolata ve kakao bazlı yapılır. Hurma ile yapılan kekler, doğal ve besleyici içeriği ile iftar sofralarında tüketilebilir. Aynı zamanda lezzeti bir tada da sahip olan bu ürünler çocuklar tarafından da sevilerek tüketilir. 

Hurma salataları, iftar ve sahur sofralarında yan bir meze olarak tercih edilebilir. Farklı salata tarifleri arasından kendi damak tadınıza uyanı seçebilirsiniz. Salataya lezzet ve vitamin katan bu ürünler, gün boyu acıkmamanız konusunda yardımcı olur. Hurmanın salataya vermiş olduğu yoğun besin içeriği, gün içerisinde kaybettiğiniz enerjiyi geri almanız açısından da fayda sağlar. 

Öğünlere Lezzet Katan Hurma Barları

Hurma ile yapılabilecek lezzetli tercihlerden bir tanesi de barlardır. Enerji verici özelliği ile ön plana çıkan bu ürünler, günün her öğününde tüketilebilecek niteliğe sahiptir. Enerji barları, içerilerinde yoğun ve kaliteli besinlerin yer aldığı atıştırmalıklardır. Hurma ile de bu barları yapabilmek mümkündür. Hurma yüksek şekerli içeriği ile gün boyu dinç kalabilmenize katkı sağlar.

Enerji barı yaparken içerisine bal, kakao, hurma ve kuruyemiş gibi pek çok farklı malzeme koyabilirsiniz. Burada önemli olan doğal içerikli ve sağlıklı besinlerin tercih edilmesidir. Hurmanın vermiş olduğu doğal şeker, Ramazan aylarında da enerjik bir şekilde güne devam edebilmeye yardımcı olur. Bu barları damak zevkinize göre farklı lezzetler ile süsleyebilirsiniz.

Enerji barı yaparken taze meyveleri de kullanabilirsiniz. Taze meyveler insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminleri alabilmenize katkı sağlar. Hurma ve meyvelerin karışımı da lezzetli bir bar yeme deneyimi sağlayabilir. Evde yapacağınız bu çeşitleri normal öğünlerinizde de tüketebilirsiniz. İş hayatı yorucu ve hareketli olduğu için öğle yemeklerini enerji veren besin seçeneklerini tercih ederek sağlıklı bir biçimde geçirmek önemlidir. 

Hurma ile yapılan barlar, hafif olmaları sayesinde susatmama özellikleri ile ön plana çıkar. Hem enerji verici hem de hafif olan bu yiyecekler, çay ve kahve yanı için lezzetli bir tercih olarak kullanılabilir. Bununla birlikte doyurucu özelliğe sahip hurma barlarının içerisine kakao gibi lezzet verici ürünler de rahatlıkla katılabilir. 

Sporculara ve Diyet Yapanlara Özel Hurma Tarifleri 

Spor ile uğraşan kişiler, çok fazla enerji tükettikleri için bunun karşılığını da almaları gerekir. Enerji almak için de çeşitli yiyecekler tercih edilebilir. Sağlıklı ve sporcu vücuduna uygun olan yemeklerin tercihi sayesinde verimli bir şekilde beslenmeleri mümkündür. Hurma da sporcular tarafından sıklıkla tüketilen besinler arasında yer alır.

Hurma içecekleri, metabolizmayı üzerinde hızlandırıcı etki gösterebilir. Böylece diyet yapan kişiler hurma içerikli içecekleri tüketerek hızlı bir şekilde ödem atabilirler. Metabolizmayı hızlandıran bu içecekler az kalorili olmaları sayesinde diyetler için de uygundur. Hurmanın lezzetli tadı sayesinde tatlı ihtiyacınızı bu içecekler sayesinde karşılayabilirsiniz. Özellikle Ramazan ayında yaptığınız egzersizler için sahurda hurma tüketimine yer verebilirsiniz.

Hurma sosları, tatlıların üzerine dökülebilen besleyici ve lezzetli seçeneklerdir. Hurma sosu kullanarak lezzetli muhallebiler de yapabilirsiniz. Hurmanın içerisinde yer alan doğal şekerler yardımı ile sağlıklı bir tatlı ortaya çıkarmak mümkündür. Aynı zamanda salatalar da lezzet veren bu soslar, besleyici içerikleri sayesinde sağlıklı bir yemek deneyimi sunar. Az miktarda sos ile maksimum lezzeti almanız da mümkündür.

Spor ve diyet yapan kişiler, az kalorili ve besleyici yemekleri tercih ederek verimli bir öğün geçirebilir. Hurma, besleyici içeriği ve lezzetli tadı ile sporcular için uygun bir yiyecektir. Az kalorili bu malzeme, tek başına da tüketilebilir. Hurma ile yapılabilecek lezzetli ve sağlıklı tariflere Evidea üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.