Ramazan şerbeti, Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan en önemli lezzet miraslarından biridir. Osmanlı döneminde oldukça popüler olan şerbetlerin, günümüzde popülerliği devam etmekle birlikte farklı birçok tat ve aromalara sahip çeşitleri bulunmaktadır. Sizler de uzun ve sıcak günlere denk gelen Ramazan ayında iftarda, iftar sonrasında ve sahur sofralarında yer verebileceğiniz çeşitli birçok şerbet türünü evinizde hazırlayabilirsiniz.

Bugün sizler için Nar Çiçeği Şerbeti olarak da bilinen “Hibiskus Şerbetini” hazırlayacağız. Tarifin detaylarına geçmeden kısaca hibiskus bitkisinden bahsedebiliriz. C vitamini açısından oldukça zengin bir bitki olan hibiskusun bu nedenle hem sindirim sistemini düzenleyici hem de bağışıklığı güçlendirici etkisi vardır.

Ramazan şerbetinin her çeşidini muhakkak dışarıdan da alabilirsiniz, ancak hangi malzemelerle ve ne şartlarda hazırlandığını bilmediğiniz içeceklerdense evde kendinizin hazırlayabileceği şerbetler çok daha sağlıklıdır.

“Ramazan şerbeti nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak edenler için, içerisinde limon, karanfil ve hibiskus gibi faydalı malzemelerin bulunduğu son derece lezzetli bu tarifi gelin birlikte hazırlayalım.

Malzemeler

  • 2 litre su
  • 1 su bardağı şeker
  • 5 yemek kaşığı hibiskus
  • 2 çubuk tarçın
  • 8-10 adet karanfil
  • Yarım limon

Malzemeler hazırsa, hibiskuslu ramazan şerbeti tarifinin hazırlanışına geçebiliriz.

  1. Tencereye suyumuzu alalım.
  2. Suyumuzu ılıtıp hibiskuslarımızı suya ekleyelim. Daha sonra tarçın, karanfil ve limon dilimlerini de ekleyelim.
  3. Kaynadıktan sonra şekerimizi ekleyelim ve 5-6 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım. Şerbetimizi dolaba kaldıralım ve soğuduktan sonra servis edelim.

İçinizi serinletecek ve nostaljik bir his oluşturacak bu tarifi deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.