İrmik helvası Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Tercihe göre sütlü, sütsüz veya dondurmalı versiyonlarını yapabilirsiniz. Yapılışı ve malzemeleri bakımından ise oldukça kolay bir tariftir.

İrmik helvasının en önemli püf noktası dibini tutturmadan veya yakmadan irmiği iyi bir şekilde kavrulmasıdır. Kıvamının tutması için durmadan sürekli olarak kavrulması çok önemlidir. Çünkü irmikleri kavurmadan ocakta 1-2 dakika bekletmek bile hemen yanmalarına sebep olabilir. İrmiği kavururken belki de yanınızda biriyle dönüşümlü olarak irmikleri kavurmak sizin için işleri kolaylaştırabilir. Bu noktaya dikkat edildiği takdirde lezzetli bir irmik helvası yapmak hiç de zor değil.

Biz bugün sizler için dondurmalı irmik helvası hazırladık. Eğer sizde “dondurmalı irmik helvası nasıl yapılır?” diye merak edenler tarifimizi hemen deneyebilirler.

Malzemeleri

 • 500 gram irmik
 • 1 paket margarin veya tereyağı (250g)

Şerbeti için:

 • 2 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 2 su bardağı şeker
 • İçi için:
 • Sade dondurma (Tercihinize göre çikolatalı veya meyveli bir dondurma da kullanabilirsiniz.)


Hazırlanışı:

 1. Süt, su ve şekeri küçük bir tencereye alın, şeker eriyene kadar karıştırarak ısıtın. Kaynamasına gerek yok şeker erimesi yeterli olacaktır. Sonra ocağı kapatarak irmiği kavurmaya başlayabilirsiniz.
 2. İrmiği rahatça kavurabileceğiniz bir tencereye margarini alın ve eriyene kadar bekleyin. Margarin eridikten sonra irmiği ilave edin.
 3. Tahta bir kaşık ile irmiğin rengi koyulaşana kadar sürekli karıştırarak kavurun.
  Helva yapmak aslında çok basit ama kavurma aşaması gerçekten kuvvetli bir kol istiyor. İki kişi iseniz süper arada bırakıp kaçabilirsiniz 🙂
 4. İrmiğin rengi dönüp nefis kokularını saldığında isterseniz küçük bir kaba bir kaşık irmikten alarak üzerine bir kaşık şerbet döküp rengini kontrol edebilirsiniz. Ben açık renk sevmediğimden iyice kavurdum sonra rengi yeterli geldiğinde ilk olarak elinize tencerenin kapağını alarak çok dikkatlice şerbeti dökün. Şerbeti dökerken hemen tencerenin kapağını kapatın, şerbet sıçrayabilir.
 5. Daha sonra 6-7 dk. kadar karıştırarak koyulaşmasını bekleyin.
 6. Ocağı kapatın ve tencerenin de kapağını kapatarak helvanın demlenmesini bekleyin.
 7. Küçük bir kaseye streç film sererek, tabanına ve kenarlarına helvadan döşeyin. Ortasına dondurma koyarak, ters çevirin.

İrmik helvanızı servis etmeden önce iyice ılınmasını bekleyin yoksa içerisine koyduğunuz helvanın sıcaklığı nedeniyle dondurma hemen eriyebilir.

Sunum esnasında ise helvanızın üzerine ceviz, antep fıstığı veya badem ekleyerek süsleyebilirsiniz.

Deneyenlere şimdiden afiyet olsun!