Mutfak; kadın erkek fark etmeksizin herkesin fazlaca zaman geçirdiği bir yerdir. Bu yüzden bu alanda yaptığınız tüm işler; zamanınızdan fazla almadan ve pratik bir şekilde yapılan işler olmalıdır. Mutfakta daha etkili olmanızı sağlayacak püf noktalar sayesinde kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Buradan kalan arta zamanınızı dilerseniz kitap okuyarak, dilerseniz film izleyerek, dilerseniz de dışarıdaki işlerinizi hallederek geçirebilirsiniz. Bu anlamda uyguladığınız tüm püf noktaları önem içerir.

Bu etkili püf noktalar en çok yemek yaparken işe yarabilir. Örneğin sarımsaklı bir meze ya da yemek yapmak isteyebilirsiniz. Fakat sarımsakları soymak size zor gelebilir ve bu yüzden de keyifli bir yemek yapamayabilirsiniz. İşte böyle durumlara artık son! Şimdi öğreneceğiniz sarımsak soyma yöntemi ile bütün yaptığınız yemeklere sarımsak koymak isteyebilirsiniz. İlk olarak sarımsaklarınızın uçlarını kesmekle işe başlayabilirsiniz.  Daha sonra uygun bir kesme tahtasına sarımsaklarınızı koyup ve bıçak ile ezebilirsiniz. Ezme esnasında hafifçe güç uygulayabilirsiniz. Böylelikle sarımsaklarınız sağa sola doğru hareket eder ve kolayca kabuklarından sıyrılmış olur.

Tüm bunların yanında mutfakta tehlikeli yiyeceklerden birisi de acı biberdir. Acı biberin yemesi kadar elinize geçip, herhangi bir yerinize sürmesi de oldukça acı verebilir. Yemeklere ya da başka lezzetlere oldukça tat veren bu yiyeceği kullanırken ilk olarak elinize sıvı yağ ile ya da zeytin yağı ile ovalamanız gerekir. Daha sonrasında ise gönül rahatlığı ile acı biberinizi doğrayabilirsiniz. Bu şekilde kullanmanız sizi elinizden geçecek olan acıdan korur. 

Mutfakta Püf Noktalar

Mutfak; gün içerisinde en fazla vakit geçirilen alanlardan biridir. Bu anlamda mutfağınızın düzenli ve pratik bir şekilde olması da birkaç püf noktadan geçer. Mutfakta püf noktalar; özellikle yemek yaparken daha pratik olmanızı sağlar. Bu pratiklik ise mutfakta keyifli bir şekilde yemek yapmanızı mümkün kılar. Tabii böylesine keyif içeren bir yemeğin içine bir de sevginizi koyunca ortaya lezzetli tatlar çıkartabilirsiniz.

Mutfakta püf noktalar ile pratiklik kazandıktan sonra artık bu alandaki işinizi iş olarak bile göremeyebilirsiniz ve bu anlamda da yaptığınız her şeyi severek yapabilirsiniz. Özellikle yeni yemek yapmaya başlayanlar için püf noktalar önem içerir. Tabi sadece yeni başlayanlar için değil yıllardan beri mutfak ile içli dışlı olan kişiler içinde bu püf noktalar; yaptıkları işleri neredeyse yarısını hafifletebilir. Hal böyle olunca da mutfak sevgisi kaçınılmaz olabilir.

Mutfaktaki püf noktaları öğrendiğinizde siz de inanamayabilirsiniz. Örneğin; mutfağınızda mutlaka bakırdan tabaklar ya da tavalar bulunabilir ve bazı zamanlarda bu tarz eşyalar eskimemesi adına cila isteyebilir. İşte tam da burada ihtiyacınız olan tek malzeme ketçap! Ketçabı sadece sos anlamında kullanılacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tek yapmanız gereken uygun bir beze ketçabı sıkıp, bakır eşyanıza sürmeye başlayabilirsiniz. Daha sonra yıkamaya aşamasına geçebilirsiniz. Yıkadıktan sonra sonuç karşısında oldukça şaşırabilirsiniz.

Diğer bir püf noktası ise yumurtayı kaynattıktan sonra nasıl soyulduğudur. Özellikle taze olan yumurtaların soyumu oldukça güç olur ve size zaman kaybettirir. Bu yüzden yumurtanızı haşlayıp, soyma aşamasına geçtikten sonra bir kaba kabartma tozu ve soğuk su koyunuz ve yumurtanızı içinde bekletiniz. Ardından yumurtalarınızı kolay bir şekilde soymaya başlayabilirsiniz. 

Bunun yanında haşlanmış yumurta yerine omlet de seviyor olabilirsiniz. Omlet yaparken mutlaka ocağa yumurta akabilir. Yumurta aktıktan sonra direkt yapıştığı için temizlemesi oldukça zor olur. Bu tarz temizlik işlemlerini herhangi bir kimyasal madde ile yapmak istemiyorsanız kirlenen alana hemen tuz dökebilirsiniz. Daha sonra silerken ne kadar kolay çıktığını hemen fark edebilirsiniz.

Bir Mutfakta Olması Gerekenler

Eşyalarınızdan sıkıldıysanız, evleniyorsanız ya da kendinize yeni bir hayat kurma aşamasında iseniz mutfakta kullanacağınız temel eşyaları değiştirmekle ya da ilk defa almak ile işe başlayabilirsiniz. Mutfak bir evin en önemli alanlarından birisidir ve özellikle kadınlar; gün içerisinde bu alanda fazla zaman geçirdikleri için buradaki kullanılan eşyalar da önemli bir hal alır.

Mutfak denilince ilk akla gelen eşyalardan birisi tava ve tencere takımlarıdır. Bir mutfakta olması gerekenlerin başında yer alan bu takımlar ile mutfağınızı yenilemeye başlayabilirsiniz. Tencere takımlarının içinde genel olarak çeşitli boyutlardaki tavalar, büyük ve geniş alanlarda yapacağınız yemekler için tasarlanmış olan tencereler, pilav için özel tasarlanan tencereler gibi farklı farklı ve çeşitli boylardaki takımlar mevcuttur.

Özellikle hafta sonu kahvaltısı aileler için önem teşkil eder. Siz de hafta sonu kahvaltılarına önem veriyorsanız aileniz ile beraber bir kahvaltı sofrası hazırlayabilirsiniz. Örneğin; çeşitli tasarımlardaki krep tavaları ya da pankek tavalarını tercih edebilir, ailecek krep yaparken keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca krepte ya da pankekte çıkan şekilleri görünce gülmekten bir hal olabilirsiniz.

Bunun yanında bardak takımları da mutfağında olmazsa olmaz eşyalardan birisidir. Seçmiş olduğunuz meşrubat ve su bardağı sizin tarzınızı yansıtacak nitelikte olduğu için ve sürekli olarak ihtiyacınız olacağı için önemlidir. Dilerseniz bardak takımlarınızı su bardağı ve meşrubat bardağı olarak iki takım alabilirsiniz.

Çatal ve bıçak takımları da aynı şekilde tarzınızı yansıtan bir eşya türüdür. Fakat bunun sayısı konusunda kafanız karışabilir. Ne olur ne olmaz diyerek misafirlerinizi de sayıp, ona göre çatal ve bıçaklarınızı alabilirsiniz. 

Mutfak Planlamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Mutfak planlamasında dikkat edilecek hususlar vardır ve bu durum sizin mutfakta daha pratik ve daha iyi iş yapmanızı, yemek yapmanızı sağlar. Bu açıdan oldukça önemlidir. Mutfakta sürekli olarak kullanmış olduğunuz tezgâh kadar, duvarınızın rengi, mermeri, döşemesi de önem teşkil eder. Eğer yıllarca sağlam bir şekilde döşemenizi kullanmak istiyorsanız, duvarlarınızı mozaik ya da ahşap ile kaplatabilirsiniz. Ayrıca bu durum mutfak dolaplarınıza daha kolay ve hızlı bir şekilde karar vermenizi de sağlar. 

Dolaplarınızı bu döşemeye uygun yaptırabilir ve estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. Son zamanlarda oldukça trend olan salon ile mutfağı birleştirme olayı ile de artık mutfaklar ev ile tamamen bütünleşir. Bu açıdan aldığınız tüm ev aletleri ya da seçtiğiniz tüm renklerin birbiri ile uyum içerisinde olması önemli bir hal alır. Dilerseniz iki zıt rengi birbiri ile uyumlu bir hale getirebilir ve bohem bir hava yaratabilirsiniz. Tam tersi bir seçim yaparak da tüm odaların aynı renklerde olmasını sağlayabilirsiniz.

Mart Ayı Temalı Mutfak Düzenleme Tüyoları

Mutfak fazlaca vakit geçirilen alanlardan birisidir ve burada pratik olmak önemlidir. Mutfaktaki tüm eşyaları birbiri ile konumlandırmak ve ilişkilendirmek hem sizin için hem de düzenli olmanız için gereklidir. Örneğin baharatlarınız, çay ve kahve kavanozlarınızı tezgâhın üstüne ocağınızın yanına koyarsanız hem göz önünde olduğu için hızlıca alabilir hem de arama derdi ile uğraşmazsınız.

Mart ayı temalı mutfak düzenleme tüyolarından diğeri ise çekmecelerinizin düzenidir. Burada işinize yarayacak en önemli eşya çekmece için düzenleyicileridir. Bunlar sayesinde yerden tasarruf ederek dilediğiniz eşyayı düzenli bir şekilde yerleştirebilir ve yine pratikçe mutfaktaki işlerinizi yapabilirsiniz. Tüm bu tüyolara ulaşmak için hemen Evidea’ya göz atabilir, keyifli vakitler geçirebilirsiniz.