Sıcak havaların kendini göstermeye başlaması ile sevilen atıştırmalıklar olan dondurmalar, buzluklardaki yerini almıştır. Soğuk yapısı sayesinde ferahlatıcı bir etkiye sahip olan dondurmalar birbirinden farklı aromalarda bulunur. Aromalarının geniş çeşitliliği, her damak zevkinden bireyin beğenebileceği bir seçeneğe ulaşmasını sağlar. Şekerli yapısı sayesinde yoğun geçen bir günde ihtiyaç duyabileceğiniz ekstra enerjiyi sağlar. Sıcak bir öğleden sonraya soğuk ve serinletici bir ekleme olabilir. Bu kadar sevilen bir atıştırmalığı sürekli olarak dışarıdan almak hem maddi açıdan zorlu olabilir hem de sağlıklı bir seçenek değildir. Bu noktada akıllara evde dondurma kalıbı nasıl yapılır sorusu gelir. Sizler için hazırladığımız yazının kalanını inceleyerek evdeki malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz dondurma tariflerine ulaşabilirsiniz. Basit içerikleri sayesinde bütçe dostu atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Evinizde blender yoksa veya dondurma içerisine hazır şeker eklemek istemiyorsanız yapabileceğiniz tariflere de yazımızda ulaşabilirsiniz. Kapsamlı içeriğimiz sayesinde beklentilerinize uygun, ferahlatıcı bir atıştırmalık tarifini bulabilirsiniz. 

Evdeki Malzemelerle Dondurma Nasıl Yapılır?

Dondurmalarda beğenilerek kullanılan ve yazları evlere sıklıkla alınan meyveler arasında çilek yer alır. Bu şekerli meyvenin kendine özel aroması, soğuk atıştırmalıklarla harika bir uyum sergiler. Sizlerle paylaşacağımız ilk dondurma tarifi içerisinde çilek vardır. Bu tarif için 600 gram çilek, 2 su bardağı yoğurt, 5 yemek kaşığı şeker ve 2 paket vanilya gerekir. Seçtiğiniz yoğurdun cıvık bir yoğunluğa sahip olmaması önerilir. Yoğunluğu, dondurmanın kıvamının belirlenmesinde oldukça etkilidir. 

Çileklerle yapılan bu dondurma tarifine bir gün önceden başlanır. İlk olarak meyveleri iyice yıkayıp saplarından ayırarak dondurucuya atmanız gerekir. Gece boyunca dondurucuda kalan çilekleri, diğer günün sabahında çıkarabilirsiniz. Meyveleri blendera koyarak iyice karıştırmak gerekir. Blenderın çalışma gücüne göre çalıştırmanız gereken süre farklılık gösterecektir. Meyveler tozu andıran bir kıvama ulaştıktan sonra üzerine şeker, yoğurt ve vanilyayı ekleyip blenderı tekrar çalıştırabilirsiniz. 

Evde dondurma kalıbı yapmak istediğiniz kabın içini sıcak suyla yıkamak, bir sonra adımdır. Bu hem temizlik açısından önemlidir hem de dondurmanın kaba yapışmamasına yardımcı olur. Kap hala ıslakken blenderdaki karışımı aktarabilirsiniz. Kalıbın kapağını kapattıktan sonra buzluğa atabilirsiniz. Buzlukta tercih ettiğiniz sıcaklık, ne kadar sürede ideal kıvama geleceklerini değiştirir. Ortalama 4 saatlik bir süre, sevilen dondurma kıvamı için yeterli olacaktır. Kalıbı çıkardığınızda dondurmanın kolayca ayrıldığını göreceksiniz. Dondurma kalıbını kaptan çıkarmakta problem yaşıyorsanız hafifçe sıcak sudan geçirebilirsiniz. Bu noktada dondurmanın kendisine su sıçramamasına özen göstermeniz önerilir. Dondurmayı çıkardıktan sonra istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz. Yanına meyveler ekleyerek sunumunuzu güzelleştirebilirsiniz. 

Evde Dondurma Kalıbı Yoksa Ne Kullanılır?

Hazır dondurmaların satıldığı plastik kalıplar, bu tarifin yapılması için ideal bir seçenektir. Plastik yapısı sayesinde dondurmanın kolayca ayrılması mümkündür. Ayrıca istenilen şekli alması ve sunumu kolaylaştırması da bu kapların sıklıkla tercih edilmesini sağlar. 

Hazır ürünlerin satıldıkları kaplar iyi bir kalıp olsa da tek seçeneğiniz bu değildir. Evde dondurma kalıbı yapımı sırasında farklı eşyaları kalıp olarak kullanabilirsiniz. Mutfaklarda bulunan saklama gereçleri bu tarif için kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır. Yiyeceklerin uzun süre bozulmadan kalması için kullandığınız, sert plastikten yapılmış saklama kapları, ideal bir seçenek niteliğindedir. Boyutları farklılık gösteren saklama kapları her evde bulunan temel eşyalar arasındadır. Bu kaplar arasından hazırladığınız karışıma uygun hacme sahip olanları seçebilirsiniz. Böylece dondurmanızı buzluğa aktarılarak sevilen kıvamı almasını sağlayabilirsiniz. 

Dondurma kalıbına daha farklı şekiller vermek isterseniz plastik bardaklar kullanabilirsiniz. Plastik bardakların her biri, dondurmanın bir porsiyonluk sunumuna eş değerdir. Bardaklara hazırladığınız karışımı aktardıktan sonra ortasına dondurma çöpü yerleştirmeniz gerekir. Bardağın içini sıcak suyla yıkadıktan sonra karışımı aktaracağınız için dondurduktan sonra kolayca ayrılacaktır. Dondurma çöpü yukarıda kalacak şekilde buzluğa koyarsanız bu kısmından tutarak kolayca çıkarabilirsiniz. Dondurmayı bardaktan ayırarak sunuma hazır bir atıştırmalık elde edebilirsiniz. Dondurma çöpü ile hazırlanan bu atıştırmalık seçeneği özellikle çocuklar tarafından sevilerek tüketilir. 

Kısacası ferahlatıcı atıştırmalıklar yapmak için özel olarak tasarlanmış kaplara ve malzemelere sahip olmanız gerekmez. Evinizde bulunan plastik bir bardak ve küçük tahta bir çubuk yardımıyla bile bunu yapabilirsiniz. Eğer bu atıştırmalık sürekli olarak hazırladığınız bir tarif haline gelirse uygun dondurmalık gereçlerini alarak sunumunuzu yepyeni bir noktaya taşıyabilirsiniz. Hem çocukları hem de yetişkinleri mutlu edecek serinletici atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. 

Dondurmaya Şeker Yerine Ne Kullanılır?

Dondurmalara sevilen aromalarını kazandırmak için kullanılan malzemeler arasında şeker yer alır. Az miktarda bir şeker, arada sırada yenilen atıştırmalıklarda herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak bu atıştırmalığı sürekli olarak yemek isterseniz veya şekere karşı mevcut bir sağlık probleminiz bulunuyorsa tarifi değiştirmeniz gerekir. Şekersiz tariflerin tercih edilme nedenleri arasında kilo verme isteği de yer alır. Mevcut kilonuzdan memnun değilseniz ve kilonuzu düşürmek için aktif olarak çabalıyorsanız şekerli tarifleri kullanmaktan kaçınmanız önerilir. Şeker, alternatif tatlandırıcılara oranla daha fazla kalori barındırır. Bu nedenle istediğiniz kiloya ulaşma sürecinde yardımcı olmayacaktır. 

Şekersiz dondurma kalıplarını tercih etme nedeniniz hangisi olursa olsun özel tariflerle serinletici atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Sırf şeker tüketmiyorsunuz diye yaz aylarında ferahlatıcı bir etki oluşturacak atıştırmalıklardan mahrum olmanız gerekmez. 

Muz, doğal meyve şekerleri açısından yüklü meyvelerden birisidir. Hafifçe kararmaya başlamış olan muzlarda yüksek miktarda şeker yer alır. Meyve şekeri, hazır ve rafine bir şeker olmadığından sağlığı tehdit edici özellik göstermez. Çilekle hazırladığınız dondurma tariflerine damak zevkinize uygun miktarlarda muz ekleyebilirsiniz. Şekerin yerine muz koyarak sağlıklı atıştırmalıklar elde edebilirsiniz. 

Rafine şeker yerine kullanabileceğiniz seçeneklerden bir diğeri, kakao ve hindistan cevizi sütüdür. Bu malzemeleri birlikte veya ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. Vücudun kan şeker değerinde ani yükselmelere neden olmayacak bu tariflerle lezzetli atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Rafine şeker toleransı ile ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız sizlerle paylaştığımız tariflerden yararlanabilirsiniz. 

Blender Olmadan Dondurma Nasıl Yapılır?

Çileklerin parçalanması ve dondurma karışımına eklenmesi için blenderdan geçirilmesi gerekir. Eğer mutfağınızda blender bulunmuyorsa yapabileceğiniz farklı tarifler bulunur. Bu küçük ev aleti olmadan da hazırlayabileceğiniz lezzetli atıştırmalık tarifleri mevcuttur. 

Elinizde çırparak hazırlayabileceğiniz tarif için 2 litre süt, 2 tatlı kaşığı gerçek salep, vanilya, 4 paket krem şanti, 6 yemek kaşığı kakao ve 2 bardak şeker gerekir. Sütü, salebi, vanilyayı, kakaoyu ve şekeri bir tencere içine boşaltmak, yapmanız gereken ilk adımdır. Vanilyanın miktarına karar verirken elde etmek istediğiniz aromanın yoğunluğunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Ardından bu karışımı kaynayana kadar pişirmek gerekir. Arada sırada karıştırmak, dondurmanın kıvamının daha iyi olmasını sağlayacaktır. Bir sonraki adım olan krem şantiden önce bu karışımın soğumasını beklenir. 

4 paket krem şanti karışımın üzerine boşaltıldıktan sonra karıştırma işlemi başlanır. Krem şantinin özel formülü sayesinde birkaç dakikalık karıştırma sonrasında istenilen sonuç elde edilir. Manuel olarak yapılan bu işlem, kolunuzu yoracak kadar uzun sürmez. Karışımı istediğiniz kalıplara aktardıktan sonra buzluğa koymanız yeterlidir. Ortalama 7 saatlik bir sürenin sonunda sunuma hazır dondurmalar elde edebilirsiniz. Bekleme süresi çilekli dondurma tarifine göre daha uzun olduğundan bir gece öncesinden hazırlayabilirsiniz. Gece boyunca buzlukta kalan dondurmayı diğer günün atıştırmalığı olarak tüketebilirsiniz.