Giysilerini muhafaza ettiği dolapların mis gibi kokmasını kim istemez ki? Günün çok büyük bir kısmında kapalı kalan gardıroplar rutubet oluşması için ideal şartlara sahip olabilir. Bu durum dolapların içlerinin kokusunun değişmesine, zamanla bu kokunun kıyafetlerin üzerine sinmesine neden olur. En sevdiğiniz kıyafetinizi giymek için dolabınızı açtığınızda rutubetli bir kokuyla karşılaşmaktan daha kötü bir şey yoktur. Bunun önüne geçmek için dolap içinin temizliğine olduğu kadar kokusuna da özen göstermeniz önerilir. Düzenli gardırop temizliği ile birlikte, kullanacağınız dolap kokusu kıyafetlerinizin her zaman tertemiz kokmasını sağlar.

Gardıroplar ve şifonyer gibi kıyafet depolama alanları sürekli olarak kapalı kaldıklarından kokularının istenilen noktaya ulaştırılması için ek araçlardan yararlanılması gerekir. Dolap içi koku kesesi, bu araçlardan birisidir. Kullanımı ve yapımı oldukça kolay olan keselerin birçok faydası bulunur. Ayrıca kişisel isteklerinize uygun kokuları elde etmek, mevsimlere ve ruh halinize göre farklı kokular denemek mümkündür. Sizler için hazırladığımız yazımızda koku keselerinin tam olarak hangi işe yaradığını, nasıl yapıldığını ve dolap içerisine nasıl yerleştirilmesi gerektiğini işledik. Yazımızın kalanını okuyarak dolap içi keseler hakkında detayları öğrenebilir, dolap içlerinin ve kıyafetlerinizin mis gibi kokmasını sağlayacak bu yöntemden yararlanabilirsiniz. 

Dolap Kokusu Ne İşe Yarar?

Farklı bitkiler ve doğal yağlar yardımıyla hazırlanan koku keselerinin birçok faydası bulunur. Dolap kokusu ilk olarak dolap içinde oluşabilecek rutubetinin dağılmasına yardımcı olur. Gardıropların doğal ve temiz bir havaya sahip olmasını sağlar. Hiçbir kimyasal kullanmadan rutubet sorunundan kurtulabilir, kıyafetlerinizin dolabı her açtığınızda yeni yıkanmış gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Farklı temizleyiciler ve kimyasal maddeler kötü kokuların giderilmesinde başarılı olsa da koku kesesi gibi basit ve doğal bir yöntem yardımıyla bu problemin önüne geçebilirsiniz. 

Koku keselerinin sevilen özelliklerinden bir diğeri hem giyinme odaları gibi büyük alanlarda hem de dolaplar gibi daha küçük alanlarda kullanıma uygun olmasıdır. Kese içerisine yerleştirdiğiniz doğal malzemelerin miktarını ayarlayarak farklı büyüklükteki gardırop ve çekmecelerinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca geniş bir giyinme odanız varsa farklı köşelerine birden fazla koku kesesi yerleştirebilirsiniz. Böylece tüm alanın güzel ve dengeli şekilde kokmasını sağlayabilirsiniz. 

Koku kesesi içerisine yerleştirdiğiniz malzemelere göre kıyafetler üzerinde bıraktıkları etkiler farklılık gösterir. Keseyi kendiniz yaparak içerisindeki tüm malzemeleri seçebileceğiniz gibi hazır olarak satılan keselerden de satın alabilirsiniz. Kıyafetlerin üzerine işleyen kokular, giydiğinizde parfüm etkisi yaratabilir. Koku kesesinin tüm bu avantajları popüler olarak kullanılmasını sağlar.  

Dolap Kokusu Nerelerde Kullanılır?

Kıyafetlerinizi sakladığınız dolaplar, koku keselerinin kullanılabileceği bir alan olsa da bununla sınırlı değildir. Ekstra bir koku desteği istediğiniz her alanda dolap kokusu kullanabilirsiniz. Ayakkabıların yerleştirildiği dolaplar, koku keselerinin kullanılabileceği alanlardan bir diğeridir. Dışarıdan gelen kirin yaratabileceği kötü kokuların dolap ve ayakkabılar içerisine işlemesini engeller. Ayrıca ayakkabı dolaplarındaki rutubetin de dengelenmesine yardımcı olur.

Battaniye, yorgan, çarşaf, pike gibi eşyalarınızı yerleştirildiğiniz dolapların içinde de koku keseleri kullanabilirsiniz. Kalın tekstil ürünlerinin yer aldığı dolaplar, özellikle yaz aylarında çok az açılacaktır. Bu da, rutubet ve küf gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu dolapların içine yerleştireceğiniz koku keseleri ile kışın açtığınızda hala mis gibi kokan tekstil ürünlerine sahip olabilirsiniz. 

Dolap Kokusu Nasıl Kullanılır?

Peki koku kesesi nasıl kullanılır? Kullanım süreci oldukça pratik olan keseler, yerleştireceğiniz dolabın özelliklerine göre değişir. Dolabınız küçük boyutlarda ise tek bir koku kesesi bile yeterli etkiyi oluşturabilir. Bu durumda keseyi ortaya yerleştirmeye özen göstermeniz gerekir. Hatta dolap içerisinde uygun bir alan varsa koku kesesini asabilirsiniz. Böylece dolabın bir köşesinde fazla, diğer köşesinde az koku oluşma sorununun önüne geçebilirsiniz. Dolap boyutları ve içerisindeki eşya sayısı arttıkça daha fazla koku kesesi kullanmak, dolap ve çekmecelerinizde etkili bir temizlik kokusu elde etmenizi sağlar. En ideal sonuçları, dolabın dört farklı köşesine yerleştireceğiniz koku keseleri ile elde edebilirsiniz. Ancak dört kese asmak için ya kese içeriklerini az tutmanız ya da daha büyük boyutlara sahip bir dolaba sahip olmanız gerekir. Küçük bir dolapta dört koku kesesi kullanmak faydadan çok zarar verebilir. Kokunun fazla olması burnunuzu rahatsız ederek gereksiz bir koku yoğunluğuna neden olabilir. 

Koku keselerinin içine yerleştirdiğiniz malzemelerin türüne göre etkinlik süreleri farklılık gösterir. Eğer hazır olarak satılan keselerden birisini tercih ettiyseniz paket üzerinde kaç haftalık etkinlik süresi olduğunu bulabilirsiniz. Böylece süresi dolunca yeni bir keseyle değiştirerek mis gibi kokuların devam etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer koku kesesini kendiniz hazırlamaya karar verdiyseniz içerisine koyduğunuz malzemelerin ortalama etkinlik sürelerini araştırabilirsiniz. Ortalama bir süre belirleyerek bu süre dolunca yenisini koyabilirsiniz. Ayrıca dolap içerisindeki kokunun yoğunluğunu takip etmek de bir yöntem. Kokunun kaybolmaya başladığını fark ettiğiniz anda yeni bir kese hazırlayabilirsiniz. Belirli bir süre koku kesesi hazırladıktan sonra sizin bireysel istekleriniz ve dolabınız için ideal değiştirme süresini belirlemiş olursunuz. 

Dolap Kokusu Nasıl Yapılır?

Koku kesesini hazır olarak almak yerine kendiniz yapmaya karar verirseniz farklı malzemeleri bir araya getirerek sevdiğiniz bir dolap kokusu hazırlayabilirsiniz. Koku kesesi nasıl yapılır sorusunun cevabı tamamıyla kişisel tercihlerinize ve isteklerinize bağlıdır. Kesenin içerisini istediğiniz türden kokularla doldurmak oldukça kolaydır. 

Keselerin dış kısmı için tercih edilecek olan materyal oldukça önemlidir. Çünkü içerisindeki malzemelerin kokusunun dolabın içinde dağılmasını sağlaması gerekir. Fazla kalın olan ve hava geçirmeyen bir kumaştan yapılan keseler pek bir işe yaramayacaktır. İnce bir yapıya sahip bezler, ideal etkiyi sağlayacaktır. Ev içerisinde bulunan eski eşyalarınızdan bu özelliklere sahip bezler bulabilirsiniz. Tül, keten ve kadife popüler olarak kullanılan malzemelerden bazılarıdır. 

Keseyi hazırlayacağınız malzemenin yanı sıra ağzını kolayca bağlamanızı sağlayacak bir kurdele de bulmanız önerilir. Kese ağzını kapatırken lastik bant da kullanabilir, ardından hoş renkli bir kurdeleyi çevresine bağlayarak daha estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. 

Kurutulmuş lavanta, koku keselerinde kullanılan temel malzemelerden birisidir. Lavanta kokusunun sakinleştirici etkileri bulunur. Kıyafetlerin üzerine kolayca işler ve rutubet kokusunun önüne geçer. Lavanta koku keseleri özellikle ilkbahar aylarında popüler olarak tercih edilir. 

Kış aylarında dolap içlerinde ferah bir koku isteyenlerin tercih edebileceği bir seçenek portakaldır. Portakal, hızla etrafa yayılan keskin bir kokuya sahiptir. Bu özelliği, koku keseleri için harika bir seçenek olmasını sağlar. Portakal kabuğunun yanına bir avuç kadar pirinç de ekleyerek koku kesesi hazırlanabilir. Kurutulmuş lavantaya oranla daha hızlı bozulan bir malzeme olduğundan sıklıkla değiştirilmesi gerekebilir. Kokunun daha canlı şekilde yayılmasını isterseniz yanına limon kabuğu da ekleyebilirsiniz. 

Sonbahar aylarında ideal bir koku seçeneği, elma ve tarçındır. Sonbahar havasını mükemmel şekilde yansıtan bu koku keselerinin hazırlanması oldukça kolaydır. Portakal da olduğu gibi elmanın da kabukları kullanılır. Tarçının çubuklar şeklinde eklenmesi önerilir. Kaç çubuk tarçın eklediğinize bağlı olarak bu kokunun ne kadar keskin şekilde yayıldığı değişiklik gösterir. 

Koku keselerinin içine en sevdiğiniz çiçeklerin kurutulmuş formlarını ve farklı meyve kabuklarını ekleyerek yepyeni sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu basit yöntem sayesinde giysilerinizin nasıl kokacağını siz belirlersiniz!